Արցախի ԱԳՆ-ն կարևորում է Իսպանիայում քաղաքական ճգնաժամի բացառապես խաղաղ հանգուցալուծումը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի ԱԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության մեկնաբանությունը հայտարարություն է տարածել Կատալոնիայի անկախության հռչակման կապակցությամբ: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է հայտարարությունն ամբողջությամբ:
«Անհերքելի է Կատալոնիայի ժողովրդի՝ իր քաղաքական կարգավիճակը ժողովրդավարական կամարտահայտության միջոցով ինքնուրույն որոշելու իրավունքը։
ՄԱԿ-ի մի շարք հիմնարար փաստաթղթերի համաձայն՝ միջազգային հանրությունը հանձնառություն է ստանձնել՝ խրախուսել ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի իրացումը և հարգել այդ իրավունքը։
Կարևոր ենք համարում, որ Բարսելոնայի և Մադրիդի միջև քաղաքական ճգնաժամի հանգուցալուծումը գտնվի բացառապես խաղաղ միջոցներով և երկխոսության ճանապարհով։
Այս կապակցությամբ անհրաժեշտ է հիշեցնել, որ հենց Ադրբեջանի հրաժարվելը՝ ճանաչել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, և պաշտոնական Բաքվի կողմից քաղաքական հարցերի լուծման համար ուժային մեթոդների կիրառումը ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը տեղափոխեցին ռազմական հարթություն»։

Artsakh highlights exclusively peaceful solution of political crisis in Spain
YEREVAN, OCTOBER 28, ARMENPRESS. The ministry of foreign affairs of Artsakh released a statement on theDeclaration of Independence of Catalonia, the ministry told ARMENPRESS.
Below is the full text of the statement.
“The right of the people of Catalonia to independently determine their political status through a democratic expression of will is undeniable.
In accordance with a number of fundamental documents of the UN, the international community has committed itself to promote the realization of the right of peoples to self-determination and respect that right.
We consider it important that the resolution of the political crisis between Barcelona and Madrid is achieved by exclusively peaceful means, through dialogue.
In this regard, it should be recalled that it was Azerbaijan’s refusal to recognize the right of the people of Artsakh to self-determination and the use of forceful methods by the official Baku to resolve political issues that transferred the conflict between Azerbaijan and Karabakh to a plane of military actions.”