Ճապոնիայում երկու խուրման վաճառել են գրեթե հինգ հազար դոլարով
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոկտեմբերի 26-ին Ճապոնիայում «տենկաֆուբու» տեսակի երկու խուրման վաճառվել Է 540 հազար իենով (շուրջ 4,5 հազար դոլար): Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել Է Գյուղատնտեսական ասոցիացիաների համաճապոնական ֆեդերացիայի՝ Գիֆու պրեֆեկտուրայի մասնաճյուղի վաճառքների բաժնի ներկայացուցիչ Իտո Յոսիյուկին: «Սրանք այս տարի կայացած առաջին աճուրդներն են եւ, հավանաբար, դա նույնպես ազդել Է գնի վրա, բայց այս տեսակի երկու խուրմայի՝ 540 հազար իենով վաճառվելու գլխավոր պատճառը դրանց արտասովոր քաղցրությունն Է: Եթե սովորական խուրմայի մեջ շաքարի պարունակությունը կազմում Է 15-16 աստիճան (ըստ Բրիքսի սանդղակի), ապա այս Էլիտար տեսակի մեջ այն գերազանցում Է 18-ը: Իսկ այն երկու խուրմայի մեջ, որոնք այսօր վաճառվել են Մացուզակայա խանութում, այն գերազանցնում Է սանդղակի 25 աստիճանը»,-ասել Է նա:
«Տենկաֆուբու» տեսակի խուրմայի ստեղծման վրա ծախսվել Է 11 տարի, եւ միայն անցյալ տարի Է այն հայտնվել վաճառքում: Այն ժամանակ առավելագույն գինը կազմել Է 320 հազար իեն (շուրջ 3 հազար դոլար): Մեկ խուրմայի քաշը հավասար Է 300 գրամի:

В Японии две хурмы продали почти за пять тысяч долларов
Две хурмы сорта "тэнкафубу" были проданы сегодня вЯпонии поцене 540 тысяч иен (около 4,8 тысяч долларов).Как передает Арменпресс, об этом сообщил РИА Новости представитель отдела продаж отделения префектуры Гифу Всеяпонской федерации сельскохозяйственных ассоциаций Ито Ёсиюки.
"Это первые торги вэтом году и, наверное, это тоже сказалось нацене, ноглавная причина того, что две хурмы этого сорта были проданы за540 тысяч иен – их необыкновенная сладость. Если вобычной хурме содержание сахара составляет 15-16 градусов (по шкале Брикса – ред.), то вэтом элитном сорте он превышает 18. А втех двух, что были сегодня проданы вмагазин Мацузакая, он зашкаливает за25 градусов",— сказал он.
На создание сорта "тэнкафубу" было потрачено 11 лет, итолько впрошлом году он поступил впродажу. Тогда максимальная цена составила 320 тысяч иен (около 3 тысяч долларов). Вес одной хурмы равен 300 граммам.