Դմիտրի Մեդվեդևը հաղթահարված է համարում Հայաստանի ու Ռուսաստանի միջև տնտեսական բարդությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ տնտեսական դժվարությունների գիծը հաղթահարված է, եւ ապրանքաշրջանառությունը վերականգնվում է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւը, ով պաշտոնական այցով Հայաստան է ժամանել հոկտեմբերի 24-ին: Նա հույս հայտնեց, որ ներդրումային համագործակցության դեպքում եւս կգրանցվի լավ արդյունք:
«Հունվար-օգոստոս ամիսներին Հայաստանի և Ռուսաստանի միջեւ երկկողմ առևտրաշրջանառության ծավալն աճել է 30 տոկոսով: Ամենակարեւորն այն է, որ վերջին շրջանում մեր երկրները կարողացել են ձեւավորել փոխգործակցության ճիշտ մոդել ոչ միայն երկկողմ, այլեւ բազմակողմ մակարդակում, այն է ԵԱՏՄ շրջանակում»,-ասաց Դմիտրի Մեդվեդեւը եւ հավելեց, որ գրանցած արդյունքները հենց ապացուցում են, որ երկու երկրները ճիշտ ուղու վրա են:
Հոկտեմբերի 24-ին Հայաստան ժամանած ՌԴ վարչապետին «Զվարթնոց» օդանավակայանում դիմավորել է Կարեն Կարապետյանը: Դիմավորման պաշտոնական արարողությունից հետո Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության ղեկավարն ուղևորվել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, որից հետո ժամանել ՀՀ կառավարություն:
Դմիտրի Մեդվեդևի գլխավորած պատվիրակության կազմում են ՌԴ կառավարության ղեկավարի առաջին տեղակալ Իգոր Շուվալովը, Ռուսաստանի կապի և զանգվածային հաղորդակցության նախարար Նիկոլայ Նիկոֆորովը, էներգետիկայի նախարար Ալեքսանդր Նովակը, տրանսպորտի նախարար Մաքսիմ Սոկոլովը, գյուղատնտեսության նախարար Ալեքսանդր Տկաչովը, Սարատովի նահանգապետ Վալերի Ռադաևը, Էկոլոգիական, տեխնոլոգիական և ատոմային վերահսկողության դաշնային ծառայության ղեկավար Ալեքսեյ Ալյոշինը, «Գազպրոմ» ՀԲԸ վարչության նախագահ Ալեքսեյ Միլլերը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Հայաստանի պաշտոնական այցի ընթացքում նախատեսվում է նաև ՌԴ վարչապետի հանդիպումը ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ:

Медведев считает, что России и Армении удалось преодолеть полосу экономических сложностей
Россия иАрмения преодолели полосу экономических сложностей, и торговый оборот между странами восстанавливается. Как сообщает Арменпресс, об этом в Ереване 24 октября заявил премьер-министр России Дмитрий Медведев в ходе встречи со своим армянским коллегой Кареном Карапетяном.
Он выразил надежду на то, что инвестиционное сотрудничество небудет отставать оттоварооборота.
«Сянваря поавгуст товарооборот увеличился на30%.Самое главное, что за последний период нашим странам удалось отладить правильную модель взаимодействия врамках сотрудничества вЕАЭС», - сказал премьер-министр России, добавив, что зафиксированные результаты подтверждают, что обе страны находятся на правильном пути.
По приглашению премьер-министра Республики Армения Карена Карапетяна 24 октября с официальным визитом в Армению прибыл председатель правительства Российской Федерации Дмитрий Медведев. В аэропорту «Звартноц» коллегу встретил премьер-министр Карен Карапетян.
В состав возглавляемой Дмитрием Медведевым делегации входят первый заместитель председателя правительства РФ Игорь Шувалов, министр связи и массовых коммуникаций РФ Николай Никифоров, министр энергетики РФ Александр Новак, министр транспорта РФ Максим Соколов, министр сельского хозяйства РФ Александр Ткачев, губернатор Саратовской области Валерий Радаев, руководитель Федеральной службы по экологическому, технологическому и атомному надзору Алексей Алëшин, председатель правления ПАО «Газпром» Алексей Миллер, другие должностные лица.
После официальной церемонии встречи премьер-министр РФ направился в мемориальный комплекс «Цицернакаберд», чтобы отдать дань уважения памяти жертв Геноцида армян.