Բրիտանական գրադարանում «տեղավորվել են» Հարրի Փոթերն ու մանդրագորները
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոկտեմբերի 20-ին Բրիտանական գրադարանում բացված «Հարրի Փոթեր. մոգության պատմություն» ցուցահանդեսում ներկայացված են կախարդների ցախավելներ, մոգական բյուրեղներ, հմայաթուրմերի պատրաստման միջնադարյան բաղադրատոմսեր եւ նույնիսկ «փիլիսոփայական քարը», տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ցուցահանդեսը նվիրված Է կախարդ տղայի մասին առաջին գրքի՝ «Հարրի Փոթերը եւ փիլիսոփայական քարը» երկի թողարկման 20-ամյակին:
«Ցուցահանդեսի կազմակերպման գործում ամենադժվարը ցուցանմուշների ընտրությունն Էր: Մոգությունն ու կախարդությունը բոլոր դարերում դյութել են մարդկանց: Մեր առանձին ցուցանմուշներ 3 հազար տարեկան են, մենք իրերը հավաքել ենք Հնդկաստանից, Չինաստանից, Լատինական Ամերիկայից»,-ՌԻԱ Նովոստիին պատմել Է ցուցահանդեսի կազմակերպիչներից մեկը՝ Ալեքս Լոքը:

В Британской библиотеке "поселились" Гарри Поттер и мандрагоры
Метлы ведьм, магические кристаллы, средневековые рецепты приготовления магических зелий идаже "философский камень" представлены наоткрывающейся впятницу вБританской библиотеке выставке "Гарри Поттер: история магии", сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Выставка приурочена к20-летию выхода первой книги омальчике-волшебнике "Гарри Поттер ифилософский камень".
"Самым трудным вподготовке выставки было выбрать экспонаты. Магия иволшебство вовсе века завораживали людей. Некоторым экспонатам унас 3 тысячи лет, мы собрали предметы изИндии, Китая, Латинской Америки",— рассказал РИА Новости один изкураторов выставки Алекс Лок.