Արցախի ԱԳՆ ղեկավարն ընդունել է Կալիֆորնիա նահանգի օրենսդիր մարմնի անդամներին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը հոկտեմբերի 8-ին ընդունել է ամերիկյան Կալիֆորնիա նահանգի օրենսդիր մարմնի անդամներին։ Ինչպես ««Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի արտգործնախարարության տեղեկատվական վարչությունից, ողջունելով Կալիֆորնիայի խորհրդարանականների այցն Արցախ՝ ԱԳՆ ղեկավարն ընդգծել է Արցախի անկախության սատարմանն ուղղված Կալիֆորնիայի Վեհաժողովի և Սենատի համատեղ բանաձևի ընդունման կարևորությունը և համոզմունք հայտնել, որ Արցախի անկախության միջազգային ճանաչումը կարևոր ներդրում կհանդիսանա տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության ամրապնդման գործում։
Մասիս Մայիլյանը նշել է, որ վերջին տարիներին լավ հիմք է ստեղծվել Արցախի և Կալիֆորնիայի միջև տարբեր բնագավառներում հարաբերությունների զարգացման համար և հասունացել է փոխգործակցությանը գործնական բնույթ հաղորդելու ժամանակը։ Այդ համատեքստում կողմերը քննարկել են համագործակցության հեռանկարային ուղղությունները։
Անդրադառնալով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում ստեղծված իրավիճակին՝ Արցախի ԱԳՆ ղեկավարը նշել է խաղաղ գործընթացի առաջ մղման և նրա անշրջելիության ապահովմանհամար համապատասխան պայմանների ստեղծման անհրաժեշտությունը։

YEREVAN, OCTOBER 9, ARMENPRESS. On October 8, minister of foreign affairs of the Republic of Artsakh Masis Mayilian received members of the California State Legislature, press service of the ministry told Armenpress.
Welcoming the visit of the Californian MPs to Artsakh, the foreign minister stressed the importance of the resolution adopted jointly by the California State Assembly and State Senate in support of the independence of Artsakh, as well as expressed confidence that the international recognition of the Artsakh independence would become an important contribution to strengthening peace and security in the region.
Masis Mayilian noted that in recent years Artsakh and California have created solid basis for developing relations in different spheres, and it is time to put the cooperation on a practical track. In this context, the sides discussed the perspective areas for cooperation.
Touching upon the current situation in the process of peaceful settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict, the foreign minister of Artsakh noted the need to create appropriate conditions for moving forward the peace process and to ensure its irreversibility.