Արցախի ԱԳՆ ղեկավարն ընդունել է Կալիֆորնիա նահանգի օրենսդիր մարմնի անդամներին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը հոկտեմբերի 8-ին ընդունել է ամերիկյան Կալիֆորնիա նահանգի օրենսդիր մարմնի անդամներին։ Ինչպես ««Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի արտգործնախարարության տեղեկատվական վարչությունից, ողջունելով Կալիֆորնիայի խորհրդարանականների այցն Արցախ՝ ԱԳՆ ղեկավարն ընդգծել է Արցախի անկախության սատարմանն ուղղված Կալիֆորնիայի Վեհաժողովի և Սենատի համատեղ բանաձևի ընդունման կարևորությունը և համոզմունք հայտնել, որ Արցախի անկախության միջազգային ճանաչումը կարևոր ներդրում կհանդիսանա տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության ամրապնդման գործում։
Մասիս Մայիլյանը նշել է, որ վերջին տարիներին լավ հիմք է ստեղծվել Արցախի և Կալիֆորնիայի միջև տարբեր բնագավառներում հարաբերությունների զարգացման համար և հասունացել է փոխգործակցությանը գործնական բնույթ հաղորդելու ժամանակը։ Այդ համատեքստում կողմերը քննարկել են համագործակցության հեռանկարային ուղղությունները։
Անդրադառնալով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում ստեղծված իրավիճակին՝ Արցախի ԱԳՆ ղեկավարը նշել է խաղաղ գործընթացի առաջ մղման և նրա անշրջելիության ապահովմանհամար համապատասխան պայմանների ստեղծման անհրաժեշտությունը։

Глава МИД Арцаха принял законодателей из Калифорнии
Министр иностранных дел Республики Арцаха Масис Маилян 8 октября принял членов законодательного собрания штата Калифорния. Как сообщили «Арменпресс» в информационном управлении МИД Арцаха, министр подчеркнул важность принятия Конгрессом и Сенатом штата совместного акта о содействии независимости Арцаха и выразил убежденность, что признание его независимости станет важным вкладом в мир и стабильность региона и укрепление его безопасности.
Масис Маилян отметил, что в последние годы создана хорошая основа для развития сотрудничества между Арцахом и Калифорнией в разных областях и пришло время для перехода в практическую сферу. В этом контексте стороны обсудили перспективы сотрудничества.
Обратившись к ситуации, сложившейся в мирном разрешении азербайджано-карабахского конфликта, министр ИД Арцаха отметил о необходимости создания соответствующих условий для его прогресса и необратимости.