Հայաստանյան ոսկեգործները միջազգային «JUNWEX» էքսպոյից 580 միլիոն դրամի արտահանման պատվերներով են վերադարձել
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի աջակցությամբ ոսկեգործական 5 ընկերություններ աշնանային «JUNWEX Moscow» միջազգային ցուցահանդեսին 1.2 միլիոն դոլարի արտահանման պատվերներ են ստացել։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի լրատվական ծառայությունից, հայկական ընկերությունները ցուցահանդեսի օրերին հիմնականում ռուսական մեծածախ գնորդների հետ կնքել են արտահանման 5 պայմանագիր, ևս 16-ը բանակցությունների փուլում են, որոնք էականորեն կավելացնեն «JUNWEX Moscow-2017»-ին կնքված արտահանման պայմանագրերի ընդհանուր ծավալը։ Հայկական թանկարժեք զարդերն ընդունվել են նաև ցուցահանդեսի ոչ մասնագիտացած այցելուների շրջանում, որոնք ձեռք են բերել 34 000 դոլարի թանկարժեք զարդեր։
«Արաբական շուկան նույնպես մեզ համար թիրախային է, ուստի նպատակ ունենք միասնական հայկական տաղավարով մասնակցել նաև Դուբայի «ՎինչենցաՕրո» ցուցահանդեսին, որի համար Մոսկվայում արդեն հանդիպել և բանակցել ենք կազմակերպիչների հետ՝ մեր արտադրողներին ավելի լավ պայմաններ տրամադրելու շուրջ»,- նշել է Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի Միջոցառումների կազմակերպման խմբի ղեկավար Մարկուս Ազադյանը։
ՀԶՀ թիմը նաև հանդիպում է կազմակերպել Հայ Ոսկերիչների ասոցիացիայի (AJA) նախագահ Գագիկ Գևորկյանի հետ, որը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու ոսկերչական հայկական արտադրանքի առաջմղմանը՝ միջազգային շուկայում։

Армянские ювелиры вернулись с международной выставки-ярмарки “JUNWEX- экспо” с экспортными заказами на 580 млн драмов
Пять армянских ювелирных компаний, принявших участие при посредничестве Фонда развития Армении в международной выставке-ярмарке «JUNWEX Moscow», вернулись с экспортными заказами на 1,2 млн долларов.
Как сообщили «Арменпресс» в службе информации Фонда, армянские компании заключили договоры с 5 российскими компаниями, ведутся переговоры с 16 другими. На самой ярмарке было продано ювелирных изделий на 34 000 долларов.
«Для нас целевым является также рынок арабских стран, поэтому мы намерены принять участие единым павильоном также и в выставке “Винченца Оро” в Дубаи. Для этого мы в Москве провели переговоры с ее организаторами для предоставления нашим производителям более лучших условий”, - отметил руководитель группы организации мероприятий Фонда развития Армении Маркус Азадян.
Команда Фонда организовала также встречу с председателем Ассоциации армянских ювелиров (AJA) Гагиком Геворгяном, который выразил готовность содействовать продвижению армянской продукции на международном рынке.