ՀՀ պետական բյուջեի եկամտային աճը տարվա 9 ամիսներին կազմել է 9.4 տոկոս
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետական եկամուտների կոմիտեն ամեն ամիս հարկային եկամուտների շարունակական աճ է արձանագրել: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը նշել է ՀՀ ՊԵԿ նախագահ Վարդան Հարությունյանը` ներկայացնելով 2017 թվականի 9 ամսվա գործունեության արդյունքները:
«2017 թվականի 9 ամիսներին ՊԵԿ-ն ապահովել է 860.5 մլրդ դրամ հարկային եկամուտներ` ներառյալ ԱԱՀ-ի գումարները: Նախորդ տարվա 9 ամիսների համեմատ պետական բյուջեի եկամտային աճը կազմել է ավելի քան 74 մլրդ դրամ կամ 9.4 տոկոս: 640.7 մլրդ դրամն ապահովվել է հարկային մարմինների, իսկ 219.7 մլրդ դրամը` մաքսային մարմինների կողմից: Հարկային մարմինների մասով աճը կազմել է 39.9 մլրդ դրամ կամ 6.7 տոկոս, իսկ մաքսային մասով` 34 մլրդ կամ 18.3 տոկոս»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Վարդան Հարությունյանը:
ՊԵԿ նախագահը տեղեկացրեց, որ առանց ԱԱՀ-ի հետ վերադարձի հարկային եկամուտները կազմել են 818.5 մլրդ դրամ, ինչը 8.8 տոկոսով ավելին է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
Նա հատկանշական համարեց այն, որ մուտքերի ապահովումը եղել է հարկային վարչարարության բարձրացման շնորհիվ` գերավճարների, ապառքների, ստուգումների կրճատման պայմաններում: 2017 թվականի հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ պետական բյուջե հավաքագրվող հարկատեսակներին վերաբերող իրական գերավճարները նվազել են 7.2 մլրդ դրամով, իսկ չվճարված հարկերի գծով պարտավորությունները` ապառքները, 2016 թվականի հոկտեմբերի համեմատ նվազել են 6.5 մլրդ դրամով:
2016 թվականի սեպտեմբերից սկսած՝ 1 տարվա ընթացքում շուրջ 47.8 տոկոսով, իսկ 2017 թվականի առաջին 8 ամիսների ընթացքում 34.3 տոկոսով կրճատվել է հարկային մարմինների կողմից իրականացված ստուգումների և ուսումնասիրությունների քանակը: Վարդան Հարությունյանի խոսքով, դա արդյունք է ստուգման ենթակա ռիսկային հարկ վճարողների ընտրողականության ավտոմատ համակարգի կատարելագործման, որի շնորհիվ հարկային ստուգումներն առավել հասցեական ու արդյունավետ են դարձել:

Доходный рост госбюджета РА за 9 месяцев составил 9,4%
Комитет по госдоходам зафиксировал последовательный ежемесячный рост налоговых доходов. Об этом сообщил журналистам председатель комитета Вардан Арутюнян, представив результаты деятельности за 9 месяцев 2017 г.
“За 9 месяцев 2017 г Комитет по госдоходам обеспечил доходы в сумме 860,5 млрд драмов, включая суммы НДС. Рост по сравнению с прошлым годом составил более 7 млрд драмов или 9,4%. 640.7 млрд драмов обеспечили налоговые органы, а 219,7 млрд драмов – таможенники. Рост по налоговой части составил 39,9 млрд драмов или 6,7%, а по таможенной части – 34 млрд драмов, или 18,3%.”, - передает «Арменпресс» слова В. Арутюняна.
Председатель комитета сообщил, что налоговая прибыль без суммы возврата составила 818,5 млрд драмов, что на 8,8% больше соответствующего периода прошлого года.
Он считает знаменательным то, что обеспечение поступлений произошло за счет повышения налогового администрирования при снижении числа переплат, проверок. Реальные переплаты в бюджет на 1 октября снизились на 7,2 млрд драмов, а обязательства по невыплаченным налогам снизились на 6,5 нлрд драмов.
Начиная с сентября 2016 г снизилось число проверок со стороны налоговых органов. По словам В. Арутюняна, это результат совершенствования автоматической системы выборки налогоплательщиков зоны риска, почему и проверки стали более адресными и результативными.