Չեխական արտահանման բանկը մտադիր է երաշխիք տրամադրել Հայաստանի ԱԷԿ-ի արդիականացման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չեխական արտահանման բանկը մտադիր է երաշխիք տրամադրել Հայաստանի Մեծամորի Ատոմային էլեկտրակայանի արդիականացման համար, որն իրականացնում է չեխական «Škoda JS» ընկերությունը: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` հղում կատարելով Չեխական ռադիոյին:
«Մեծամորի ՀԱԷԿ-ին բարձր ավելացված արժեքով մասնագիտացված տեխնոլոգիաների մատակարարման համար Չեխական արտահանման բանկը կտրամադրի երաշխիք շուրջ մեկ միլիոն դոլարի չափով: Այդ պատվերը մեծ հաջողություն է չեխական էներգետիկ ոլորտի և Չեխական արտահանման բանկի համար: Սա բանկի համար Հայաստանի տարածքում պատմական առաջին առևտրային գործարքն է»,- ասել է Չեխական արտահանման բանկի ներկայացուցչության ղեկավար և գլխավոր տնօրեն Կարել Բուրեշը:
«Խոսքը ռեակտորի շարժիչի կառավարման համակարգի մատակարարման մասին է»,- հստակեցրել է «Škoda JS»-ի ներկայացուցչության ղեկավար և գլխավոր տնօրեն Յոզեֆ Պերլիկը` նշելով, որ նման համակարգեր արդեն տեղադրել են Չեխիայում, Սլովակիայում: Ներկայում էլ իրականացվում է նման համակարգի մատակարարում Հունգարիա:

Czech Export Bank plans to provide warranties for upgrade of Armenia’s Nuclear Power Plant
YEREVAN, OCTOBER 3, ARMENPRESS. The Czech Export Bank (ČEB) plans to provide warranties to Škoda JS for the upgrade of Armenia’s Metsamor Nuclear Power Plant, the Czech Radio reports.
“The Czech Export Bank will provide warranties worth about one million USD for technological exports to the Metsamor Nuclear Power Plant. This order is a great achievement for the Czech energy field and the Czech Export Bank. This is the Bank’s first historical trade deal in the territory of Armenia”, Karel Bureš - Chairman of the Board of Directors and Chief Executive Officer of the ČEB, said.
ŠKODA JS will deliver a reactor management system to Metsamor that is similar to the systems installed in the Czech Republic and Slovakia.At the moment a similar system is being delivered to Hungary.