ԿԽՄԿ ներկայացուցիչներն այցելել են Արցախում պատիժ կրող ադրբեջանցի դիվերսանտներին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Կարմիր խաչ»-ի միջազգային կոմիտեի աշխատակիցներն այցելել են Արցախի Հանրապետության սահմանի նկատմամբ դիվերսիոն ոտնձգություն իրականացնելու ժամանակ ձերբակալված Շահբազ Ջալալօղլու Գուլիևին և Դիլհամ Ասքերովին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալությունը:
ԿԽՄԿ ներկայացուցիչները դիվերսանտներին տեղեկություն են փոխանցել նրանց ընտանիքների մասին, ինչպես նաև վերջիններից համապատասխան տեղեկություն են ստացել` փոխանցելու հարազատներին:
ԱՀ պաշտպանության նախարարության, ԱՀ ազգային անվտանգության ծառայության և ԱՀ ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում Շահումյանի շրջանի տարածքում հայտնաբերվել և ձերբակալվել են պետական սահմանն ապօրինաբար հատած Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացիներ Շահբազ Ջալալ օղլը Գուլիևը (ծնվ.1968 թ.) և Դիլհամ Գարդաշխան օղլի Ասկերովը (ծնվ. 1960 թ.), ևս մեկ դիվերսան` Ադրբեջանի քաղաքացի Հասան Հասանովը (ծնվ.1978 թ.) դիմադրություն ցույց տալու պատճառով ոչնչացվել է: Վերջինիս դին հայկական կողմն արդեն հանձնել է Ադրբեջանին:
Դիլհամ Ասքերովն ու Շահբազ Գուլիևը ԱՀ-ում դատապարտվել են ազգային ատելության շարժառիթներով մարդուն առեւանգելով սպանելու, կազմակերպված խմբի կողմից անչափահասի նկատմամբ զենքի գործադրմամբ բռնություն գործադրելու, լրտեսության, հրազեն եւ զինամթերք կրելու, երկու անձանց նկատմամբ սպանության փորձ կատարելու, ԱՀ սահմանն ապօրինի հատելու ԱՀ Քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով: Դիլհամ Ասքերովը դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման, իսկ Շահբազ Գուլիևը` 22 տարվա ազատազրկման:

YEREVAN, SEPTEMBER 30, ARMENPRESS. The representatives of the International Committee of Red Cross (ICRC) visited Shahbaz Jalaloghlu Guliyev and Dilham Askerov who were arrested while conducting sabotage infiltration attempts at the border of the Artsakh Republic, APA reports.
The ICRC representatives informed the saboteurs about their families, as well as received information from them in order to pass forward to their relatives.
As a result of reconnaissance operations by Artsakh’s Defense Ministry, National Security Service and Police, citizens of Azerbaijan Shahbaz Jalaloghlu Guliyev (born 1968) and Dilham Askerov (born 1960) were found and arrested in the territory of Shahumyan region of Artsakh, for illegally crossing the border. Another saboteur, Azerbaijani citizen Hasan Hasanov (born 1978) was eliminated as a result of resisting arrest. His body was transferred to the Azerbaijani side.
Dilham Askerov and Shahbaz Guliyevwere convicted for kidnapping and murder on ethnic hatred grounds, violence using weapons against a minor, espionage, carrying weapons and ammunition, attempted murder of two persons, and illegally crossing the Artsakh border . Dilham Askerov was sentenced to life imprisonment and Shahbaz Guliyev to 22 years imprisonment.