Եվրոպացի երիտասարդ քաղաքական գործիչներին չի մտահոգում Ադրբեջանի սև ցուցակը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպացի երիտասարդ քաղաքական գործիչներին չի մտահոգում Ադրբեջանի սև ցուցակը: Նրանք եկել են Հայաստան ու պատրաստվում են այցելել Արցախ` տեղում ծանոթանալու ղարաբաղյան խնդրին, զրուցելու տեղի բնակչության հետ, տեսնելու, թե երկիրն ինչպես է զարգանում:
«Ինձ բացարձակ չի մտահոգում Ադրբեջանի սև ցուցակը: Ինձ համար միևնույն է ես կհայտնվեմ այդ ցուցակում, թե ոչ: Շատ ավելի կարևոր է մեր այցելությունը Արցախ, կարևոր է, որ արցախցիները մնան իրենց երկրում, այնտեղ ապրեն, անվտանգ կյանք ունենան: Եվ ի վերջո ճանաչվի իրենց պետությունը».- «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նշեց Բուլղարիայի սոցիալ-դեմոկրատական երիտասարդական կազմակերպության ատենապետ Դմիտր Միտևը` ընդգծելով, որ որպես ընկերվար կուսակցականներ աջակցում են Հայաստանի գործընկերներին: Նա նաև նշեց, որ Հայաստանում է եղել Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի միջոցառումների շրջանակում: Բուլղարացի քաղաքական գործչի խոսքով, պատմությունը ցույց է տալիս, թե ովքեր են ագրեսորները, ովքեր են տուժածները, զոհերը:
Ադրբեջանի սև ցուցակի վերաբերյալ նույն կարծիքին է Իտալիայի սոցիալիստական կուսակցության վարչության անդամ Ռոզելա Պերան:
«Ես առաջին անգամ եմ Արցախում լինելու, մեծ հաճույքով եմ գնալու: Ինձ համար նույնպես միևնույն է Ադրբեջանի սև ցուցակում հայտնվելը: Նման խնդիր կար Պաղեստինի դեպքում, բայց ես եղել եմ այնտեղ»,-ասաց Ռոզելա Պերան:

Молодых политических деятелей Европы не беспокоит черный список Азербайджана
Молодых политических деятелей Европы не пугает перспектива оказаться в черных списках Азербайджана. Они приехали в Армению и готовятся посетить Арцах, чтобы на месте ознакомиться с карабахской проблемой, поговорить с местными жителями, увидеть, как развивается страна.
«Меня абсолютно не беспокоит черный список Азербайджана. Мне все равно, буду ли я там или нет. Для меня намного важнее наше посещение Арцаха, важнее, чтобы арцахцы могли продолжать жить в своей стране безопасной жизнью. И чтобы их государство наконец было признано”, - заявил в конференц-зале «Арменпресс» на созванной пресс-конференции председатель молодежной организации Болгарской социал-демократической партии Дмитр Митев, подчеркнув, что они как социалистическая партия содействуют своим армянским партнерам. Он отметил также, что был в Армении на 100-летии Геноцида. По его словам, история ясно показывает, кто были агрессоры, и кто – жертвы.
Тго же мнения о перспективе оказаться в черных списках Азербайджана придерживается член правления Итальянской соцпартии Розела Пера.
“Я впервые буду в Арцахе и еду туда с огромным удовольствием. Мне также совершенно безразлично, буду ли я в черном списке Азербайджана. Такая же проблема была с посещением Палестины, но я поехала туда”, - сказал Розела Пера.