ԱՄՆ պետդեպարտամենտը Ադրբեջանի իշխանություններից պահանջել է ազատ արձակել «Թուրան»-ի տնօրենին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ պետդեպարտամենտն անդրադարձել է Ադրբեջանում հարկերից խուսափելու մեղադրանքով ձերբակալված և 3 ամսվա ազատազրկման ենթարկված «Թուրան» լրատվական գործակալության տնօրեն Մեհման Ալիևի գործին և Ադրբեջանի իշխանություններից պահանջել ազատ արձակել նրան:
«Մենք խորապես մտահոգված ենք Ադրբեջանի անկախ մամուլի վերջին ներկայացուցիչ հանդիսացող «Թուրան» լրատվական գործակալության տնօրեն Մեհման Ալիևի ձերբակալությամբ, ով օգոստոսի 24-ին ձերբակալվել և ենթարկվել է 3 ամսվա ազատազրկման: «Թուրան»-ի դեմ կատարվող քայլերը, այդ թվում գործակալության բանկային հաշիվների սառեցումը, չափազանց մտահոգիչ են»,- նշել է ԱՄՆ պետդեպի խոսնակը: Պաշտոնյան նշել է նաև, որ Ադրբեջանում հստակորեն սահմանափակվում է նաև խոսքի ազատությունը:
«Ադրբեջանի կառավարությունը մայիսին որոշում կայացրեց արգելափակել «Ազատություն» ռադիոկայանի և այլ անկախ լրատվամիջոցների ինտերնետային կայքերը: Այս ամենը Ադրբեջանի կառավարությունն անում է խոսքի ազատությունը սահմանափակելու համար: Ներկայումս Ադրբեջանում առկա են արտահայտվելու ազատության ամբողջական սահմանափակման բոլոր միտումները»,- հավելել է նա:
ԱՄՆ-ը Ադրբեջանի կառավարությունից պահանջել է հետևել ԵԱՀԿ միջազգային պարտավորություններին և հիմնարար ազատություններին, ազատ արձակել Մեհման Ալիևին և քաղաքական շարժառիթներով ձերբակալված մյուս անձանց:

Госдепартамент США потребовал у властей Азербайджана освободить директора “Турана”
Госдепартамент США коснулся дела директора информационного агентства “Туран” Мехмана Алиева, арестованного и подвергнутого лишению свободы на три месяца и потребовал у властей Азербайджана освободить его. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает азербайджанский сайт azadliq.info.
“Мы глубоко озабочены арестом директора последнего представителя свободной прессы информационного агентства “Туран”Мехмана Алиева, который был 4 августа арестован и осужден на 3 месяца лишения свободы. Шаги, предпринимаемые против “Турана”, в том числе замораживание его банковских средств, вызывают сильное беспокойство”, - заявил спикер Госдепартамента США. Он также отметил, что в Азербайджане жестко ограничивается также свобода слова.
“Правительство Азербайджана вынесло в мае решение закрыть интернет-сайты радиостанции “Свобода” и других независимых СМИ. Все это правительство Азербайджана делает для ограничения свободы слова. В настоящее время в Азербайджане есть все тенденции к полному ограниячению свободы слова”, - добавил он.
США потребовали у правительства Азербайджана следовать международным обязательствам ОБСЕ и основополагающим свободам, освободить Мехмана Алиева и других, арестованны по политическим мотивам людей.
24 августа в Азербайджане был арестован директор независимого информационного агентства “Туран” Мехман Алиев. По сообщению СМИ, Мехман Алиев был арестован за уклонение от уплаты налогов.
В случае любого посягательства Азербайджана на территорию Армении Запад должен применить санкции: интервью со шведским депутатом