Հայաստանում 100-տեղանոց մանկապարտեզ Է կառուցվում ռուս զինծառայողների երեխաների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրիում տեղակայված ռուսական ռազմակայանի զինվորական ավանի տարածքում սկսվել Է նախադպրոցական հաստատության կառուցումը ռուս զինծառայողների երեխաների համար:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրել են ՌԴ Հարավային ռազմական օկրուգի մամուլի ծառայությունից, երկհարկանի շենքը նախատեսված կլինի հարյուր երեխայի համար: Ավելի քան 2 հազար քառակուսի մետր տարածքում կտեղավորվեն տարիքային բոլոր կատեգորիաների երեխաների հինգ խմբեր, ճաշարան, մարզասրահ, անձնակազմի հարկաբաժիններ: Բացի լուսավոր, ընդարձակ ննջարաններից եւ խաղասենյակներից, շինարարները աշխատասենյակներ են նախատեսել մեթոդիստի, հոգեբանի, լոգոպեդի, երաժշտության ուսուցչի համար, ինչպես նաեւ սենյակներ՝ տնտեսական կարիքների համար:
Զինվորական ավանի տարածքում մանկապարտեզի կառուցումից զատ, պլանավորվում Է դպրոցական բակում ստեղծել խաղային եւ մարզական հրապարակներ, մարզադաշտի կառուցում եւ ճանապարհային պաստառի վերականգնում:
Ծրագրվում Է մինչեւ ընթացիկ տարվա դեկտեմբերի սկիզբը ավարտել դպրոցի նորոգման ու վերահանդերձման աշխատանքները եւ մանկապարտեզը հանձնել շահագործման:

В Армении началось строительство детского сада на 100 мест для детей военнослужащих ЮВО
На территории военного городка в г. Гюмри российской военной базы (РВБ) Южного военного округа (ЮВО), дислоцированной в Армении, началось строительство дошкольного учреждения для детей военнослужащих РВБ.
Как сообщилиАрменпрессв пресс-службе Южного военного округа, двухэтажное здание, состоящее из двух модулей дошкольного учреждения, будет рассчитано на 100 мест. На площади более 2 тыс. кв. метров разместятся 5 групп всех возрастных категорий детей, столовая, спортивный зал, помещения для персонала. Помимо светлых, просторных спальных и игровых помещений строителями предусмотрены кабинеты для методиста, психолога, логопеда, преподавателя музыки, помещения для хозяйственных нужд.
Помимо строительства детского сада на территории военного городка, планируется облагораживание школьного двора игровыми и спортивными площадками, строительство стадиона и восстановление дорожного полотна.
К началу декабря текущего года планируется завершение ремонтно-восстановительных работ по переоборудованию школы и сдача детского сада в эксплуатацию.