Քվինսլենդի կենդանաբանական այգում հազվագյուտ սպիտակ կոալա Է ծնվել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրալիայի կենդանաբանական այգիներից մեկում հազվագյուտ սպիտակ կոալա Է ծնվել, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Քվինսլենդի կենդանաբանական այգու ներկայացուցիչների խոսքով՝ կենդանու անսովոր գունավորումը հավանափար պայմանավորված Է մորից ժառանգած ռեցեսիվ (ետաճման) գենով:
Նորածին Էգին դեռեւս անուն չեն դրել, սակայն նա արդեն դարձել Է Համացանցի եւ կենդանաբանական այգու այցելուների սիրելին:
Փորձագետները նշում են, որ նման սպիտակ կոալային դյուրին չԷր լինի գոյատեւել վայրի բնության մեջ:
Քվինսլենդի Կենտրոնական համալսարանից Էկոլոգ Ալիսթեր Մալզերը նշում Է, որ վայրի բնության մեջ այդ կենդանիների նկատմամբ դիտարկումների վերջին քսան տարվա ընթացքում ոչ մի անգամ սպիտակ կոալա չի տեսել:

В австралийском зоопарке родилась редкая белая коала
В австралийском зоопарке родился необычный детеныш - редкая белая коала, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
По словам представителей зоопарка в Квинсленде, необычной белой окраской животное обязано не альбинизму, как могло бы показаться, а, скорее всего, рецессивному гену, унаследованному от матери.
Новорожденную самку еще не назвали, однако она уже стала любимицей интернета и посетителей зоопарка.
Эксперты отмечают, что такой белой коале было бы непросто выжить в дикой природе.
Эколог из Центрального университета Квинсленда Алистер Мальзер отмечает, что за 20 лет наблюдений за этими животными в дикой природе ни разу не видел белой коалы.