Նշանադրության կորած մատանին 13 տարի անց գտել են գազարի վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադայի Ալբերտայի նահանգի 84-ամյա բնակչուհի Մերի Գրեմը կարողացել Է վերադարձնել 13 տարի առաջ կորած՝ ադամանդով մատանին այն բանից հետո, երբ այն հայտնաբերվել Է իր բանջարանոցից հանված գազարի վրա, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
2004 թվականին կինը կորցրել Է մատանին՝ ընտանեկան ագարակում մարգերը քաղհանելիս: Մերին ընկճված Էր, բայց գերադասել Էր կորուստը գաղտնի պահել բոլորից, բացի իր որդուց:
Օգոստոսի 14-ին նրա հարսը, որն այժմ ապրում Է ագարակում, անսպասելիորեն պարզել Է գաղտնիքը՝ գտնելով մատանին, երբ ցեխից լվանում Էր ընթրիքի համար բանաջարանոցից հանած ծուռ գազարը:
Գազարն աճել Էր ուղղակիորեն մատանու միջով, որը երկար տարիներ կորած Էր հողում, ինչը թանկարժեք իրին թույլ Է տվել մնալ մակերեսին: Մերի Գրեմի որդին անմիջապես կռահել Է, թե ում կարող Է պատկանել մատանին, եւ զանգարահաել Է մորը:

Потерянное обручальное кольцо нашлось на морковке 13 лет спустя
84-летняя жительница канадской Альберты Мэри Грэм смогла вернуть потерянное 13 лет назад кольцо с бриллиантом после того, как оно обнаружилось на морковке, выкопанной в ее огороде, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
В 2004 году женщина потеряла кольцо, пропалывая градки на семейной ферме. Мэри была безутешна, но предпочла сохранить потерю в тайне от всех, кроме своего сына.
В понедельник ее невестка, живущая теперь на ферме, неожиданно раскрыла тайну, найдя кольцо, когда отмывала от грязи кривую морковку, выкопанную в огороде к ужину.
Морковка проросла прямо через кольцо, много лет затерянное в почве, что позволило драгоценности оказаться на поверхности.