Վախճանվել Է ամերիկացի դերասան եւ սցենարիստ Ջոզեֆ Բոլոնիան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Կալիֆոռնիայի նահանգի Դուարթի քաղաքում վախճանվել Է ամերիկացի դերասան եւ սցենարիստ Ջոզեֆ Բոլոնիան: Այդ մասին հայտնել Է նրա կինը՝ Ռենե Թեյլորը, տեղեկացում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Deadline-ին:
«Նա ապրեց եւ մահացավ գեղեցիկ՝ լիուլի վայելելով երեք տարիներն այն բանից հետո, երբ նրան ենթաստամոքսային գեղձի քաղցկեղ ախտորոշեցին»,-ասել Է նա: Բոլոնիան 82 տարեկան Էր: Նա մահացել Է City of Hope ուսուցքաբանական հիվանդանոցում:
Դերասանն առավել հայտնի Է ռեժիսոր Ռիչարդ Բենջամինի «Իմ լավագույն տարին» ֆիլմում խաղացած դերով: Թեյլորի խոսքով՝ փետրվարին բժիշկները Բոլոնիային թույլ տվեցին այցելել հուլիսին կինոնկարի թողարկման 35-ամյակի տոնակատարությանը, իսկ մինչ այդ՝ ընտանիքի հետ մեկնել Իտալիա:
Ջոզեֆ Բոլոնիան նկարահանվել Է այնպիսի ժապավեններում, ինչպիսիք են՝ «Տրանսիլվանիա 6-5000», «Կադիլակ», «Արքայազնը՝ Նյու-Յորքից» ժապավենները, ինչպես նաեւ «Դայակը», «Քոսբի» եւ «Ամուսնացած են՝ երեխաներն Էլ հետները» սերիալներում:
1971 թվականին նա «Օսկար» մրցանակի Է անվանակարգվել «Սիրեկանները եւ մյուս անծանոթները» ֆիլմի լավագույն հարմարեցված սցենարի համար:

Умер американский актер и сценарист Джозеф Болонья
В Дуарти, штат Калифорния, скончался американский актер и сценарист Джозеф Болонья. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru, oб этом сообщила его жена Рене Тейлор.
«Он жил и умер красиво, во всей полноте насладившись тремя годами после того, как у него диагностировали рак поджелудочной железы», — сказала она.
Болонье было 82 года. Он умер в онкологической больнице City of Hope.
Актер наиболее известен по роли в фильме «Мой лучший год» режиссера Ричарда Бенджамина. По словам Тейлор, в феврале врачи позволили Болонье посетить празднование 35-летия со дня выхода картины в июле, а до этого — съездить с семьей в Италию.
Джозеф Болонья снялся в таких лентах, как «Трансильвания 6-5000», «Кадиллак», «Принц из Нью-Йорка», а также в сериалах «Няня», «Косби» и «Женаты и с детьми».
В 1971 году он был номинирован на премию «Оскар» за лучший адаптированный сценарий для фильма «Любовники и другие незнакомцы».