Գարեգին Մելքոնյանը լավատես է Հայաստանում 3,2 տոկոսից ավելի տնտեսական աճ արձանագրելու հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանը լիահույս ու լավատես է 2017 թվականին Հայաստանի տնտեսական աճի հարցում: Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում փոխնախարարը նշեց, որ այս տարվա առաջին վեց ամիսների արդյունքները դրական են և տնտեսական ակտիվության 6,1 տոկոս աճ է արձանագրվել:
«Ցանկացած չափի աճ ունենալու պարագայում մենք կարող ենք ավելիին ձգտել: Պետք է ձգտել, քանի որ տնտեսական, առևտրային, ներդրումային ու այլ բնույթի հարցերում դրական, շարունակական դինամիկա ունենալու համար ներկա պատկերը կարող է հիմք տալ ունենալ ավելին»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ,ասաց նա:
Մելքոնյանը նշեց, որ երբ Ազգային վիճակագրական ծառայությունը ՀՆԱ-ի աճը ամփոփի՝ այս ժամանակահատվածի համար դրական ցուցանիշեր կունենանք, սակայն դա չի նշանակում, որ պետք է բավարարվել: Նրա խոսքով, բոլոր ծրագրերը, միջազգային հարաբերություններում տնտեսական բաղադրիչի ակտիվացումը, ներդրումային ծրագրերը, համապատասխան գործիքների կատարելագործումն ուղղված են նրան, որպեսզի ցուցանիշերը պահպանվեն և զարգանան:
Ինչ վերաբերում է պետական բյուջեի նախագծով 2017 թվականի համար 3,2 տոկոս տնտեսական աճը գերազանցելուն՝ փոխնախարարը նշեց. «Ինչո՞ւ ոչ: Տարվա համեմատաբար ակտիվ շրջանն առջևում է: Բոլորս էլ գիտենք, որ տնտեսական ակտիվ շրջանը համարվում է երկրորդ կեսը: Ես լիահույս եմ և լավատես»:

YEREVAN, AUGUST 3, ARMENPRESS. Garegin Melkonyan – deputy minister of economic development and investments, is hopeful and optimistic over Armenia’s economic growth for 2017, reports Armenpress.
After the Cabinet meeting on August 3, the deputy minister said the results of the first 6 months of this year are positive and 6.1% increase in economic activity can be recorded.
“In case of having any growth, we can seek for more. We need to strive since in order to have positive, continuous dynamics in economic, commercial, investment and other domains the current figure can serve basis for reaching more”, the deputy minister stated.
Melkonyan added that after summary of the GDP growth by the National Statistical Service, we will have positive results for this period, however, works need to be continued. According to him, all programs, boosting economic component in international relations, investment programs, as well as improvement of respective tools are aimed for the figures to be maintained and developed.
As for recording higher economic growth than the 3.2% set under the state budget program, the deputy minister stated: “Why not? The relatively active period of the year is ahead. We all know that the active economic period is the second half of the year. I am hopeful and optimistic”.