Օտարերկրյա ներդրումները Հայաստանում ավելացել են. Գերմանիան, Կանադան ու Լիբանանը խոշոր ներդրողներից են
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ներդրումային դաշտի օրենսդրական բարեփոխումները, միջազգային հարթակներում երկրի ճանաչելիության բարձրացումը նպաստել են Հայաստանում օտարերկրյա ներդրումների հոսքի ավելացմանը: Օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ծավալը Հայաստանում 2017-ի առաջին եռամսյակում ավելացել է մոտ 4.84 մլրդ դրամով՝ կազմելով ընդհանուր մոտ 19.7 մլրդ դրամ: Պաշտոնական տվյալներով՝ առաջին եռամսյակում առավել շատ ներդրումներ եղել են տեղեկատվության և կապի, մշակող արդյունաբերության, հանքարդյունաբերության, էներգետիկայի ոլորտներում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության ներդրումների ներգրավման և համակարգման վարչության պետ Վահագն Լալայանն ասաց, որ վերջին տարիների ամենախոշոր ներդրողներն են Գերմանիան, Կանադան, Լիբանանը, Ֆրանսիան, Կիպրոսը, Արգենտինան, Ռուսաստանն ու Էմիրությունները:
«Օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման ուղղությամբ վերջին ժամանակներում ակտիվ քայլեր ենք իրականացնում: Ստեղծել ենք պետական աջակցության լուրջ գործիքակազմ, որը խթանում է բոլոր ոլորտները:Մենք ձեռնարկել ենք ներդրումային օրենսդրության բարեփոխումներ: «Օտարերկրյա ներդրումների մասին» նոր օրենքը գրեթե պատրաստ է, և շուտով կներկայացվի կառավարությանը: Հիմնական շեշտը դրել ենք ներդրումների պաշտպանության վրա, որը կբերի ներդրողների վստահության բարձրացմանը: Մեծ քայլեր ենք իրականացրել Հայաստանը մեծ հարթակներում ներկայացնելու ուղղությամբ: Դրանք բարձրացնում են ճանաչելիությունը՝ որպես ներդրումների երկիր: Նախարարության կողմից ստեղծվեցին նաև Հայաստանի ներդրումային միջավայրը, ներդրումային ծրագրերը ներկայացնող տպագիր նյութեր, որոնք մեր դիվանագիտական ներկայացուցչությունների միջոցով տարածվեցին ամբողջ աշխարհում, հրապարակվեցին կայքերում, նաև կրիչներով ուղարկվեցին տարբեր երկրներ»,-ասաց Լալայանը:
Նրա խոսքով՝ հաջորդ քայլը ներդրումային ծրագրերի հարթակի ստեղծումն էր: investmentprojects.am-ում տեղադրվել են Հայաստանում գործող հեռանկարային խոշոր ծրագրերը: Խթան են հանդիսացել նաև մասնավոր և պետության հետ համագործակցող ֆոնդերի ստեղծումը, որոնք զբաղվում են ներդրումների ներգրավմամբ:
Պաշտոնական տվյալներով՝ առաջին եռամսյակում առավել շատ ներդրումներ եղել են տեղեկատվության և կապի, մշակող արդյունաբերության , էներգետիկայի և հանքարդյունաբերության ոլորտներում: Ներդրումների զուտ հոսքերը տեղեկատվության և կապի ոլորտում կազմել են 16 մլն դոլար, հանքարդյունաբերությունում՝ 18 մլն դոլար, կացության կազմակերպման մեջ 5 մլն դոլար, մշակող արդյունաբերությունում՝ 4 մլն դոլար: Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալներով՝ 2017-ի առաջին եռամսյակում օտարերկրյա ներդրումներ չեն եղել բուսաբուծության, անասնապահության, ծխախոտային արտադրության, շենքերի շինարարության և այլ ոլորտներում: Խոսելով այդ ոլորտների մասին՝ Լալայանը նշեց, որ պատճառները կարող են բազմազան լինել՝ սկսած առաջին երեք ամիսներին եղանակով պայմանավորված կապիտալ շինարարության ցածր ակտիվությամբ:
Ըստ ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության ներքին մոնիտորինգի տվյալների` 2017-ի առաջին 6 ամիսներին իրականացվում է 66 ծրագիր՝ շուրջ 500 մլն ԱՄՆ դոլարի ընդհանուր ներդրումներով, որոնք կստեղծեն 7140 նոր աշխատատեղ: Ներդրումների մեծ մասն իրականացրել են օտարերկրյա ներդրողները: Առաջին կիսամյակի տվյալներով՝ շուրջ 230 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրումներ արդեն իսկ կատարվել են, ստեղծվել է շուրջ 2700 նոր աշխատատեղ: Այս ներդրումները հիմնականում իրականացվել են հանքագործության, գյուղատնտեսության, սննդի արդյունաբերության, դեղագործության ոլորտներում: Գյուղատնտեսության ոլորտում իրականացվել է շուրջ 45 մլն դոլարի ներդրում ՝ ստեղծելով 640 աշխատատեղ: Ներդրումների մեծ աշխուժություն կա նաև էներգետիկայի, ՏՏ, զբոսաշրջության ոլորտներում: Մարզերում կատարվել է 167 մլն դոլարի ներդրում, և ստեղծվել է շուրջ 2000 աշխատատեղ՝ ամենաշատը Վայոց ձորի, Արարատի, Սյունիքի, Կոտայքի մարզերում: Վայոց ձորում ներդրումներն իրականացվել են հանքագործության ոլորտում, Արմավիրում և Արարատում՝ սննդի և խմիչքի արտադրության, Տավուշում՝ տեքստիլի:
«Տեքստիլ արդյունաբերության ոլորտն ունի մեծ պոտենցիալ, սակայն մինչև վերջին 2 տարին չէր օգտագործվում: Այս տարվա ընթացքում 8-10 արտադրություններ են ստեղծվել այս ոլորտում: Մոնիտորինգի արդյունքները ակտիվություն են ցույց տալիս: Սպասումները դրական են, տարեկան տվյալներով ևս դրական արդյունք ենք ակնկալում»,-ասաց Լալայանը:

В Армении выросли иностранные инвестиции: среди крупных инвесторов – Германия, Канада, Ливан
Благодаря реформам в законодательстве по инвестиционному полю, повышению узнаваемости Армении на международных площадках, в Армении выросли иностранные инвестиции. В первом квартале 2017-го года объемы прямых инвестиций в Армении увеличились примерно на 4.84 млрд драмов, составив, в общем, около 19.7 млрд драмов. По официльным данным, больше всего первом квартале 2017-го года инвестировали в отрасли информатики и связи, обрабатывающей промышленности, горнодобывающей промышленности, энергетики. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказал начальник управления привлечения инвестиций Министерства экономического развития и инвестиций Армении Ваагн Лалаян. По его словам, среди крупных инвесторов – Германия, Канада, Ливан, Франция, Кипр, Аргентина, РФ и ОАЭ.
«В последнее время осуществляются активные шаги по привлечению инвестиций, созданы инструменты господдержки, которые стимулируют все отрасли. Мы предприняли законодательные реформы, новый закон об инвестиций скоро предстанет на суд общественности. Основной акцент мы ставили на защите инвестиций, что повысит доверие потенциальных инвесторов. Мы провели работу по представлению Армении на международных площадках, Министерство экономического развития и инвестиций Армении создает в Армении инвестиционную среду, представляет печатные материалы диппредставительствам, распространяя их по всему миру, используя также различные носители информации»,- сказал начальник управления привлечения инвестиций Министерства экономического развития и инвестиций Армении Ваагн Лалаян. По его словам, следующим шагом станет создание площадки инвестиционных проектов. На сайте investmentprojects.am будут размещены крупные перспективные проекты в Армении. Стимулом является и создание фондов, сотрудничающих с государственным и частным секторами.
По официльным данным, больше всего первом квартале 2017-го года инвестировали в отрасли информатики и связи, обрабатывающей промышленности, горнодобывающей промышленности, энергетики. В отрасли информатики и связи приток инвестиций составил 16 млн долларов, в горнодобывающей промышленности - 18 млн долларов, в организации мест проживания - 5 млн долларов, в обрабатывающей промышленности- 4 млн долларов. По данным Национальной статистической службы Армении, в первом квартале 2017-го года не были иностранных инвестиций в отраслях растениеводства, животноводства, табачной промышленности, строительстве и пр. Как сказал начальник управления привлечения инвестиций Министерства экономического развития и инвестиций Армении Ваагн Лалаян, причины могут быть разные – начиная от погодных условий, которые помешали капитальному строительству.
По данным мониторинга Министерства экономического развития и инвестиций Армении, в первые 6 месяцев 2017-го года осуществлялись 66 программ, общими инвестициями в размере около 500 млн долларов, по которым будет создано 7140 новых рабочих мест. Большая часть инвестиций поступила из-за рубежа. Около 230 млн долларов поступили из США, было создано 2700 новых рабочих мест. Инвестиции были осуществлены в горнодобывающей промышленности, сельском хозяйстве, пищевой промышленности, фармацевтике. В сельском хозяйстве были осуществлены инвестиции в размере 45 млн долларов, было создано 640 новых рабочих мест, и пр.
«Большой потенциал имеется в текстильной промышленности, однако ;последние 2 года он не используется. В этом году в этойй отрасли было создано 8-10 производств. Ожидания положительные»,- сказал начальник управления привлечения инвестиций Министерства экономического развития и инвестиций Армении Ваагн Лалаян.