Ղրղզստանին հրթիռային հարվածներով են սպառնացել ԱՄՆ-ի ավիաբազայի պատճառով. Աթամբաեւ
«Չեմ թաքցնի, որ որոշ երկրներ մեզ նախազգուշացրել են, որ պատրաստ են անհրաժեշտության դեպքում հրթիռային հարված հասցնելու մեր տարածքում գտնվող՝ ԱՄՆ-ի ավիաբազային»,- ասել Է նա: Նրա խոսքով՝ այդպես Է շարունակվել մինչեւ 2014 թվականը, այնքան ժամանակ, մինչեւ ռազմակայանը դուրս չբերվեց հանրապետությունից: «Մեր մարդիկ մինչ այդ պահը ենթարկվում Էին լուրջ վտանգի»,- պարզաբանել Է Աթամբաեւը:
Այդ թվում նաեւ այդ պատճառով Է, շարունակել Է նա, Ղրղզստանը որոշում կայացրել փակելու ամերիկյան ավիաբազն, որը Բիշքեկի օդանավակայանում գոյություն ուներ 2001 թվականից եւ նախատեսված Էր Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի ռազմական գործողության աջակցման համար:
Ինչպես ճշտել Է Աթամբաեւը, Ռուսաստանի հետ նույնպես կնքված Է պայմանագիր Ղրղզստանի տարածքում նրա ավիաբազայի տեղակայման շուրջը: Սակայն ՌԴ-ի հետ նոր համաձայնագրում հանրապետությունում նրա ռազմական ուժերի գտնվելու ժամկետը «74-ից կրճատվել Է մինչեւ 15 տարի», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Атамбаев: Киргизии угрожали ракетными ударами из-за авиабазы ВВС США
Размещение в Киргизии авиабазы ВВС США создавало серьезную угрозу безопасности республики. Об этом президент республики Алмазбек Атамбаев сообщил в понедельник в Чолпон-Ате на пресс-конференции.
"Не буду скрывать, что некоторые страны предупреждали нас, что они готовы в случае необходимости нанести ракетный удар по расположенной на нашей территории авиабазе США", - сказал он. По его словам, так продолжалось до 2014 года, до тех пор, пока база не была выведена из республики. "Наши люди подвергались до этого момента серьезной опасности", - пояснил Атамбаев.
В том числе и по этой причине, продолжил он, Киргизия и приняла решение закрыть американскую авиабазу, которая существовала в бишкекском аэропорту с 2001 года и была предназначена для поддержки военной операции НАТО в Афганистане,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Как уточнил Атамбаев, с Россией также был заключен договор о размещении ее авиабазы на территории Киргизии. Однако в новом соглашении с РФ срок пребывания ее военных сил в республике "сокращен с 74 до 15 лет".