Արցախի խորհրդարանը հատուկ նիստում Բակո Սահակյանին ընտրեց ԱՀ նախագահի պաշտոնում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ/ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Արցախի Ազգային ժողովը հուլիսի 19-ին հատուկ նիստում 28 կողմ ձայնով Բակո Սահակյանին ընտրել է հանրապետության նախագահի պաշտոնում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ փակ գաղտնի քվեարկության արդյունքները ամփոփելուց հետո այդ մասին հայտարարել է հաշվիչ հանձնաժողովի նախագահ Ռոմելա Դադայանը: Մյուս թեկնածու Էդուարդ Աղաբեկյանը ստացել է 4 ձայն:
Շնորհակալություն հայտնելով վստահության համար՝ Արցախի նորընտիր նախագահը նշել է, որ շարունակելու է իր աշխատանքը նոր եռանդով ու նոր ծրագրերով՝ հանուն Արցախի զարգացման և բարգավաճման: Նիստին 33 պատգամավորներից ներկա էին 32-ը:
«Ժողովրդավարություն» խմբակցությունից հարգելի պատճառով բացակայում էր Արմո Ծատուրյանը:
ԼՂՀ ԱԺ երեք՝ «Հայրենիք», «Ժողովրդավարություն» և «Դաշնակցություն» խմբակցությունները առաջադրել էին գործող նախագահ Բակո Սահակյանի թեկնածությունը: Գործող նախագահին իր աջակցությունն էր հայտնել նաև խորհրդարանի միակ անկախ պատգամավոր Արսեն Առստամյանը: Նախագահի պաշտոնում ընտրվելու համար բավարար էր 21 ձայնը։
Արցախի Սահմանադրության 168-րդ հոդվածի համաձայն՝ խորհրդարանի ընտրած նախագահը պաշտոնավարելու է մինչև գործող ԱԺ-ի լիազորությունների ավարտը՝ 2020 թվականը, որից հետո արդեն տեղի կունենան Արցախի նախագահի համապետական ընտրություններ:

Bako Sahakyan re-elected as President of Artsakh
STEPANAKERT, JULY 19, ARMENPRESS/ARTSAKHPRESS. Bako Sahakyan has been re-elected as President of Artsakh on June 19 by the country’s parliament.
28 lawmakers voted in favor of the incumbent president, with 4 others voting for the other candidate, opposition MP Eduard Aghabekyan. 32 out of the overall 33 MPs were present at the special session of the parliament.
Bako Sahakyan thanked for the confidence in him and said that he will continue serving with new vigor and programs for the prosperity and development of Artsakh.
According to the country’s Constitution, the Parliament was to elect the president who would serve until 2020 – end of the current parliament’s mandate, after which a nationwide election will be held.
Three parliamentary factions, Fatherland, Democracy and Federation, nominated incumbent President Bako Sahakyan for office. The only non-partisan MP of the Parliament Arsen Arustamyan also endorsed Sahakyan. 21 votes were needed to be elected.