Հայաստանում կանցկացվի ֆիլատելիստական միջազգային ցուցահանդես` նվիրված Այվազովսկու ծննդյան 200-ամյակին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ընթացիկ տարվա նոյեմբերին Հայաստանում կանցկացվի ֆիլատելիստական միջազգային ցուցահանդես` նվիրված Հովհաննես Այվազովսկու ծննդյան 200-ամյակին: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Հայաստանի ֆիլատելիստների միության նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:
«Ինչպես գիտեք, մեր երկրում մեծ շուքով նշվում է Այվազովսկու ծննդյան 200-ամյակը: Մենք էլ ցանկանում ենք անմասն չմնալ այդ գործընթացից: Այժմ ձևավորվել է կազմկոմիտե միջազգային ցուցահանդեսի հարցերը կարգավորելու համար»,-ասաց Հովիկ Մուսայելյանը:
Ֆիլատելիստների շրջանում կա հետաքրքրություն միջազգային ֆիլատելիստական ցուցահանդեսին մասնակցելու համար: Արդեն կան արձագանքներ Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից:
Ցուցահանդեսին ներկայացվելու են նամականիշեր Հովհաննես Այվազովսկու, մշակույթի գեղանկարչության, Հայաստանի թեմատիկայով:
2018 թվականին Հայաստանում ևս մեկ միջազգային ֆիլատելիստական ցուցահանդես է սպասվում: Երևանի 2800-ամյակի միջոցառումների շրջանակում «Խելացի քաղաք» խորագրի ներքո կանցկացվի ֆիլատելիստական միջազգային ցուցահանդես:

Armenia to hold International Philatelic Exhibition dedicated to Aivazovsky’s 200th anniversary
YEREVAN, JULY 11, ARMENPRESS. International Philatelic Exhibition will be held in Armenia in November 2017 dedicated to the 200th anniversary of Ivan Aivazovsky, Hovik Musayelyan - President of the Union of Philatelists of Armenia, told Armenpress.
“As you know, the 200th birthday anniversary of Aivazovsky is being celebrated in our country. We don’t want to miss this event. Now a committee has been formed to regulate issues related to the international exhibition”, he said.
Philatelists are interested in participating in the International Philatelic Exhibition. There is already an interest from Russia and the US.
Postage stamps dedicated to Aivazovsky, culture painting and Armenia will be presented during the exhibition.
Another international philatelic exhibition is expected in Armenia in 2018. Within the frames of events on the occasion of Yerevan’s 2800th anniversary, an intenational philatelic exhibition will be held under the title ‘Smart city’.