Հայաստանում կանցկացվի ֆիլատելիստական միջազգային ցուցահանդես` նվիրված Այվազովսկու ծննդյան 200-ամյակին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ընթացիկ տարվա նոյեմբերին Հայաստանում կանցկացվի ֆիլատելիստական միջազգային ցուցահանդես` նվիրված Հովհաննես Այվազովսկու ծննդյան 200-ամյակին: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Հայաստանի ֆիլատելիստների միության նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:
«Ինչպես գիտեք, մեր երկրում մեծ շուքով նշվում է Այվազովսկու ծննդյան 200-ամյակը: Մենք էլ ցանկանում ենք անմասն չմնալ այդ գործընթացից: Այժմ ձևավորվել է կազմկոմիտե միջազգային ցուցահանդեսի հարցերը կարգավորելու համար»,-ասաց Հովիկ Մուսայելյանը:
Ֆիլատելիստների շրջանում կա հետաքրքրություն միջազգային ֆիլատելիստական ցուցահանդեսին մասնակցելու համար: Արդեն կան արձագանքներ Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից:
Ցուցահանդեսին ներկայացվելու են նամականիշեր Հովհաննես Այվազովսկու, մշակույթի գեղանկարչության, Հայաստանի թեմատիկայով:
2018 թվականին Հայաստանում ևս մեկ միջազգային ֆիլատելիստական ցուցահանդես է սպասվում: Երևանի 2800-ամյակի միջոցառումների շրջանակում «Խելացի քաղաք» խորագրի ներքո կանցկացվի ֆիլատելիստական միջազգային ցուցահանդես:

В Армении пройдет международная филателистическая выставка, посвященная 200-летию со дня рождения Айвазовского
В ноябре текущего года в Армении пройдет международная филателистическая выставка, посвященная 200-летию со дня рождения Айвазовского. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказал председатель Союза филателистов Армении Овик Мусаэлян.
«Как вы знаете, в нашей стране с большой торжественностью отмечается 200-летие со дня рождения Айвазовского. Мы не хотим лостаться в стороне, мы сформировали оргкомитет, который займется вопросами организации международной филателистической выставки, посвященной 200-летию со дня рождения Айвазовского»,- сказал председатель Союза филателистов Армении Овик Мусаэлян.
Среди филателистов разных стран есть большой интерес к этой выставке. Уже есть отклики из США и РФ.
Будут представлены марки, посвященные Айвазовскому, живописи, Армении.
В 2018 году в Армении пройдет еще одна международная филателистическая выставка – в рамках мероприятий программы «Умный город», посвященной 2800-летию Еревана.