Մոնղոլիայի նախագահը երդում Է տվել եւ պաշտոնապես ստանձնել պաշտոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հուլիսի 7-ին ընտրված՝ Մոնղոլիայի նախագահ Խալմաագիյն Բաթուլգան հուլիսի 10-ին երդում Է տվել Պետական մեծ խուրալի պատգամավորների, Սահմանադրական դատարանի ղեկավարի եւ կառավարության անդամների առջեւ: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդել Է ՄՕՆՑԱՄԷ գործակալությունը:
Երդում տալուց հետո նորընտիր նախագահը հայտարարել Է, որ մտադիր Է «աշխատել աղքատության մակարդակի իջեցման եւ Մոնղոլիայի քաղաքացիների համար նոր աշխատատեղերի ստեղծման ուղղությամբ»: «Ես պատրաստ եմ ուշադրությամբ լսելու երկրի քաղաքացիների կարծիքները, կհարգեմ Մոնղոլիայի ազգային շահերը եւ կվերականգեմ տնտեսությունը, ինչպես նաեւ կընդլայնեմ արդյունաբերական հատվածի ներուժը, կապահովեմ պետության բնապահպանական հավասարակշռությունը»,- ասել Է Բաթուլգան:
Խալթամաագիյն Բաթուլգան Մոնղոլիայի նախագահ Է ընտրվել այս տարվա հուլիսի 7-ին՝ ստանալով ընտրողների 50,6 տոկոսի ձայնը: Նախագահական լիազորությոունների ժամկետը, Մոնղոլիայի Սահմանադրությանը համապատասխան՝ կկազմի չորս տարի, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Президент Монголии принял присягу и официально вступил в должность
Избранный 7 июля пятый президент Монголии Халтмаагийн Баттулга принес в понедельник присягу перед депутатами Великого государственного хурала, главой Конституционного суда и членами правительства. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщает агентство МОНЦАМЭ.
После принесения присяги новоизбранный президент заявил, что намерен "работать над снижением уровня бедности и созданием новых рабочих мест для граждан Монголии". "Я готов внимательно выслушать мнения граждан страны, буду уважать национальные интересы Монголии и восстанавливать экономику, а также расширять потенциал промышленного сектора, обеспечивать экологический баланс государства", - сказал Баттулга.
Халтмаагийн Баттулга был избран президентом Монголии на выборах 7 июля этого года, заручившись поддержкой 50,6% избирателей. Срок президентских полномочий в соответствии с конституцией Монголии составит четыре года.