Հայաստան-Իտալիա ամուր քաղաքական կապեր, աճող առևտուր, զարգացող տուրիզմ. դեսպան Վիկտորիա Բաղդասարյանի հարցազրույցը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալիան Հայաստանի կարևորագույն առևտրատնտեսական գործընկերներից է, որն արտացոլվում է երկկողմ առևտրաշրջանառության կայուն աճի ցուցանիշներում: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Իտալիայում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտորիա Բաղդասարյանը: Նա անդրադարձել է Հայաստան-Իտալիա հարաբերությունների ներկա փուլին, համատեղ ծրագրերին և հայ համայնքի խնդիրներին:
-Տիկին դեսպան, այս տարի լրանում է Հայաստան-Իտալիա դիվանագիտական հարաբերությունների 25-ամյակը, ի՞նչ ձեռքբերումներ կառանձնացնեք հայ-իտալական դիվանագիտական հարաբերություններում վերջին շրջանում:
-Հայ-իտալական հարաբերություններն ունեն հազարամյակների պատմություն և խորն արմատներ: Դրանք ձևավորվել և զարգացել են դարերի ընթացքում` հիմնվելով մեր ընդհանուր արժեհամակարգի վրա: Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր՝ անցած 25 տարիների ընթացքում, հայ-իտալական հարաբերությունները զարգացել են բարեկամության և փոխըմբռնման ոգով, նշանավորվել մի շարք ձեռքբերումներով: Սերտ է համագործակցությունը երկկողմ ձևաչափում, ներառյալ՝պաշտպանության, խորհրդարանական դիվանագիտության, մշակույթի, առևտրատնտեսական, տեղական ինքնակառավարման և այլ ոլորտներում:
Նկատելի ընդլայնվել են երկու երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների շփումներն ու համագործակցության ասպարեզները, այդ թվում՝ միջազգային խաղաղապահ առաքելությունում: Իտալիայի հետ սերտ համագործակցությամբ 2014թ. նոյեմբերից հայկական դասակն իտալական զորախմբի կազմում իր խաղաղապահ գործունեությունն է կատարում Լիբանանում տեղակայված UNIFIL առաքելությունում:
Հայ-իտալական հարաբերություններում կարևորում ենք խորհրդարանական դիվանագիտության դերը: Իտալիայի վերին ու ստորին պալատներում ձևավորված է 112 պատգամավորից կազմված միջխորհրդարանական բարեկամության խումբը: Առաջիկայում կձևավորվի նաև ՀՀ նորընտիր Ազգային ժողովի Հայաստան-Իտալիա բարեկամական խումբը:
Մայիսի 16-ին Հայաստան-Իտալիա միջխորհրդարանական բարեկամության խմբի և ՀՀ դեսպանության համատեղ ջանքերով Իտալիայի Հանրապետության Սենատում կազմակերպվեց Հայաստանի ու Իտալիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակին նվիրված համաժողով, որը կրում էր «Հայաստան 25 տարի. Մարտահրավերներ և հեռանկարներ» խորագիրը:
Համաժողովին ներկա էին Իտալիայի քաղաքական շրջանակների ներկայացուցիչներ, դիվանագետներ, համայնքային կառույցների ներկայացուցիչներ:
Երկու երկրներն ակտիվ համագործակցում են մշակույթի ոլորտում: Նախորդ տարի՝ նոյեմբերին, պաշտոնական այցով Հայաստան էր ժամանել այն ժամանակ Իտալիայի արտաքին գործերի նախարար, ներկայիս վարչապետ Պաոլո Ջենտիլոնին: Այցի շրջանակներում համատեղ հայտարարություն ստորագրվեց Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության և Իտալիայի Հանրապետության արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարարության միջև մշակութային ժառանգության պահպանման տարածաշրջանային կենտրոն հիմնելու մասին: Հույս ունենք, որ շուտով ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կյանքի կկոչվեն:
Երկու երկրներն ակտիվ համագործակցում են նաև բազմակողմ ձևաչափում՝ տարբեր միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում:
-Իտալիան Հայաստանի համար շարունակում է մնալ կարևոր գործընկերներից մեկը, երկու երկրների միջեւ տնտեսական համագործակցության ընդլայնման ի՞նչ հեռանկարներ եք տեսնում:
-Ինչպես նշեցիք, Իտալիան Հայաստանի կարևորագույն առևտրատնտեսական գործընկերներից է, որն արտացոլվում է երկկողմ առևտրաշրջանառության կայուն աճի ցուցանիշներում: Այս ոլորտում շատ կարևոր քայլ կարելի է համարել ս.թ.հունիսի 7-ին Հռոմում տեղի ունեցած հայ-իտալական միջկառավարական հանձնաժողովի անդրանիկ նիստի անցկացումը: Նիստը բացեցին Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը և Իտալիայի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարար Անջելինո Ալֆանոն:
Միջկառավարական հանձնաժողովի ընթացքում երկուստեք մատնանշվեցին այն ոլորտները, որտեղ առկա են համագործակցության առավել մեծ ներուժ և հնարավորություններ:
Միջկառավարական հանձնաժողովի նիստին հաջորդեց հայ-իտալական գործարար համաժողովը, որին մասնակցում էին երկու երկրների տնտեսության տարբեր ոլորտներ ներկայացնող մոտ 180 կազմակերպություններ։
Ինչպես գիտեք, վերջերս Երևանում նախաստորագրվեց ԵՄ-ի հետ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, որը նախատեսվում է ստորագրել այս տարվա նոյեմբերին: Այս համաձայնագիրը մեծապես կնպաստի ԵՄ-ի, այդ թվում նաև Իտալիայի հետ առևտրատնտեսական հարաբերությունների ընդլայնմանը:
Այս ամենն, անշուշտ, նոր հեռանկարներ են բացում հայ-իտալական տնտեսական փոխգործակցության համար, խթանում գործընկերությունն այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, ենթակառուցվածքների զարգացումը, էներգետիկան, ծառայությունները, մեքենաշինությունը, գյուղատնտեսությունն ու սննդի վերամշակումը, խրախուսում ապակենտրոնացված համագործակցությունը, հնարավորություններ ստեղծում կրթության, մշակույթի, զբոսաշրջության և այլ ոլորտներում փոխգործակցության զարգացման համար:
-Ձեր ունեցած վերջին տվյալներով որքա՞ն է առևտրաշրջանառության ծավալը և արդյոք գոհացուցի՞չ են առկա թվերը:
-Հարկ է նշել, որ Իտալիան ԵՄ երկրների շարքում Հայաստանի երրորդ առևտրական գործընկերն է: Այնուամենայնիվ, առևտրաշրջանառության մակարդակն աճի մեծ ներուժ ունի և այդ իմաստով, այստեղ մենք դեռ շատ անելիքներ ունենք՝ցանկալի արդյունքներ ապահովելուհամար:
Եթե խոսենք առևտրաշրջանառության հստակ ծավալներից, ապա այն 2016թ. կազմել է 160 654.5 հազար ԱՄՆ դոլար, որից արտահանում՝ 31 882.2 հազար, իսկ ներմուծում՝ 128 772.3 հազար ԱՄՆ դոլար: 2017թ. առաջին 4 ամսվա տվյալներով արտահանումը կազմել է 8 239.2 հազար, իսկ ներմուծումը՝ 39 318.3 հազար ԱՄՆ դոլար, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի, համապատասխանաբար, 6 760.2 հազար և 35 196.8 հազար ԱՄՆ դոլարի դիմաց՝ գրանցելով առաջընթաց:
Հուսով ենք, որ աճի տեմպերը կշարունակվեն նաև հաջորդ ամիսների ընթացքում:
-Ինչպե՞ս եք գնահատում երկու երկրների ներդրումային հնարավորությունները, արդյո՞ք նախանշված ծրագրեր կան:
-Վերջին տարիներին Հայաստանի կառավարության ջանքերով նշանակալից բարեփոխումներ են իրականացվել գործարար միջավայրի բարելավման, օտարերկրյա ներդրումների առավել բարենպաստ պայմանների ստեղծման նպատակով, որը հանգեցրել է միջազգային տարբեր զեկույցներում Հայաստանի վարկանիշի բարելավմանը: Համաշխարհային բանկի «Doing business 2017թ.» զեկույցում Հայաստանը 190 երկրների շարքում 38-րդ տեղն է զբաղեցրել: Հայաստանը 9-րդն է բիզնես սկսելու պարզության ցուցանիշով: Եթե նայենք «Հերիթիջ» հիմնադրամի «Տնտեսական ազատության ինդեքսը 2017թ.» զեկույցին, ապա ներկայումս Հայաստանը 180 երկրների շարքում զբաղեցնում է 33-րդ տեղը:
Հայաստանն ունի ներդրումների խրախուսման և պաշտպանության համաձայնագրեր 41 երկրների, այդ թվում նաև Իտալիայի հետ:
Հայաստանն ընդունել է նոր հարկային օրենսգիրք, պարզեցրել վարչարարական ընթացակարգերը՝առավել նպաստավոր պայմաններ ստեղծելով գործարարների և ներդրողների համար:
Լինելով Եվրասիական տնտեսական միության անդամ՝ Հայաստանը կարող է յուրատեսակ կամուրջ դառնալ Եվրասիական տնտեսական միության և Եվրամիության, ինչպես նաև Իրանի և Մերձավոր Արևելքի միջև: Հայաստանի միջոցով իտալացի ներդրողը կարող է առանց մաքսատուրքի ուղղակի մուտք ունենալ ԵԱՏՄ մոտ 180 միլիոնանոց շուկա: Հայաստանն օգտվում է նաև ԵՄ GSP+ արտոնյալ առևտրային ռեժիմից:
Այս ցուցանիշներն, անշուշտ, բարձրացնում են Հայաստանի հեղինակությունը և վստահություն ներշնչում պոտենցիալ ներդրողին՝ գալ և ներդրումներ կատարել Հայաստանում:
-Հայաստանի եւ Իտալիայի զբոսաշրջության զարգացման տեսանկյունից ի՞նչ հնարավորություններ կան: Հայաստանում ի՞նչը կարող է գրավել իտալացի զբոսաշրջիկներին և հակառակը, հայ զբոսաշրջիկներին` Իտալիայում:
-Հայաստանը և Իտալիան հարուստ պատմամշակութային ժառանգություն ունեցող երկրներ են: Վերջին շրջանում նկատելի ավելացել է Իտալիայից Հայաստան զբոսաշրջիկների ներհոսքը: Դրան նպաստել է, իհարկե, Հայաստանի կողմից ԵՄ քաղաքացիներին մուտքի արտոնագրի պահանջից ազատումը: 2016թ. այդ ցուցանիշը հասավ մոտ 10.000-ի: Իսկ արդեն 2017թ. առաջին 5 ամսում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ 30%-ով աճ է արձանագրվել:
Իտալացի զբոսաշրջիկին Հայաստանը հետաքրքիր է իր հինավուրց պատմությամբ, համեղ խոհանոցով, հյուրընկալությամբ : Հայաստանը կարող է դառնալ ուխտագնացության կենտրոն որպես քրիստոնեությունը պետական կրոն ընդունած առաջին պետություն: Իտալացիներին կհետաքրքրի նաև Հայաստանում զարգացման փուլում գտնվող էկոտուրիզմը, լեռնային տուրիզմը, ագրոտուրիզմը, առողջարանային տուրիզմը, էքստրեմալ տուրիզմը:
Բոլորովին վերջերս լույս տեսավ իտալացի հրատարակիչ Մաուրո Մորելլինիի «Հայաստան և Լեռնային Ղարաբաղ» վերնագրով զբոսաշրջային ուղեցույցը, որն իր հերթին կնպաստի Իտալիայից զբոսաշրջային ներհոսքի ավելացմանը:
Հայ զբոսաշրջիկներին Իտալիան գրավում է ինչպես իր պատմամշակութային վայրերով, այնպես էլ ծովափնյա հանգստի կազմակերպման լավագույն պայմաններով: Զբոսաշրջիկների թվով Իտալիան աշխարհում զբաղեցնում է 5-րդ տեղը: Այս առումով Իտալիան բավական մեծ փորձ է կուտակել, որը կարելի է ներդնել նաև Հայաստանում զբոսաշրջային ենթակառուցվածքների զարգացման համար:
-Անդրադառնանք Իտալիայի հայ համայնքին, երկրի հասարակական-քաղաքական կյանքում նրա ունեցած դերին: Որքա՞ն է կազմում Իտալիայում հայերի թիվը, որ ոլորտներում են նրանք հիմնականում ներկայացված:
-Իտալիայում հայերի ներկայության մասին հավաստի տեղեկություններ մեզ հասել են դեռևս VI-VII դարերից: Բազմաթիվ պատմական վկայություններ կան VII դարում իտալական տարբեր քաղաքներում հաստատված (Ռավեննա, Վենետիկ, Ֆլորենցիա, Նեապոլ, Հռոմ) հայ առևտրականների և վանականների մասին:
Այսօր Իտալիայում բնակվում է մոտ 5000 հայ, հիմնականում Միլանում, Հռոմում, Վենետիկում, Ջենովայում, Բոլոնիայում, Թուրինում:
Հայերն ակտիվ ներգրավվածություն ունեն Իտալիայի հասարակական-մշակութային կյանքում: Մեծ ճանաչում ունի հայկական արմատներով իտալացի գրող, գիտնական Անտոնիա Արսլանը, ում «Արտույտների ագարակը» վեպը թարգմանվել է 20 լեզվով և վաճառվել միլիոնավոր օրինակներով: Իտալիայում է հիմնվել«Serapian» ապրանքանիշը, որը զբաղվում է կաշվե իրերի արտադրությամբ: Ապրանքանիշի սեփականատերն է ծագումով հայ Արտավազդ Սերափիանը: Ունենք ակադեմիական շրջանակներում մեծ ճանաչում ունեցող հայրենակիցներ: Լաուրա Միրաքյանը և Էլիզաբետա Քելեշյանը եղել են տարբեր երկրներում Իտալիայի դեսպաններ: Այս ցանկն, իհարկե կարելի է երկար շարունակել:
-Ըստ ձեզ, որո՞նք են համայնքին հուզող հիմնական հարցերը:
-Ինչպես հայ համայնք ունեցող բազմաթիվ այլ երկրներում, այնպես էլ Իտալիայում, հայ համայնքի առջև ծառացած առաջնային խնդիրը հայապահպանության հարցն է : Այդ գործում իրենց մեծ ներդրումն ունեն Իտալիայում գործող մի շարք համայնքային կառույցներ: Ամենաակտիվ համայնքային կառույցներից կառանձնացնեի Միլանում հիմնադրված Իտալիայի Հայոց Միությունը և Հայ Տունը, Հռոմի հայ համայնքի խորհուրդը, Հռոմի և Լացիո մարզի հայ համայնքի ընկերակցությունը,Պո-Արաքս մշակութային ընկերակցությունը: Բարի քաղաքում գործում է Հրանտ Նազարյանցի հետազոտությունների կենտրոնը: Հայկական համայնքային կառույցներ գործում են նաև այլ իտալական քաղաքներում:
-Արդյո՞ք բարձրաստիճան փոխայցեր այս տարի ծրագրված են:
-Ինչպես նշեցի, հունիսի 7-ին հայ-իտալական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստին մասնակցելու նպատակով Հռոմ էր ժամանել ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: Այցի շրջանակներում տեղի ունեցավ նաև երկկողմ հանդիպում իր իտալացի գործընկերոջ՝ Անջելինո Ալֆանոյի հետ: Նախորդ տարի՝ նոյեմբերին, պաշտոնական այցով Հայաստան էր ժամանել այն ժամանակ Իտալիայի արտաքին գործերի նախարար, ներկայիս վարչապետ Պաոլո Ջենտիլոնին:
Իհարկե, առաջիկայում նույնպես կլինեն բարձր մակարդակով փոխայցելություններ, որոնք սակայն քննարկման փուլում են, և դեռևս վաղ է դրանց մասին հրապարակել:
-Տիկին դեսպան, ի՞նչ է նախատեսված դեսպանության օրակարգում 2017 թվականի համար: Հատկապես ո՞ր ուղղությամբ է այժմ Իտալիայում Հայաստանի դեսպանությունն ակտիվ աշխատանքներ տանում:
-2017թ. առաջին կեսին Իտալիայում ՀՀ դեսպանության օրակարգը եղել է բավական ակտիվ և միջոցառումներով հագեցած, որը կպահպանվի նաև հաջորդ ամիսների ընթացում: Ինչպես նշեցի, հունիսի 7-ին Հռոմում տեղի ունեցավ հայ-իտալական միջկառավարական հանձնաժողովի անդրանիկ նիստը: Հանձնաժողովի կազմում յուրաքանչյուր կողմից ներգրավված են յոթ նախարարություն, այսինքն՝ համագործակցության սպեկտորը բավական լայն է: Նիստի ավարտին ստորագրվեց տարբեր ոլորտներում համագործակցության վերաբերյալ արձանագրություն, և դեսպանությունը ամենօրյա աշխատանք է տանում արձանագրության բոլոր դրույթները հնարավորինս շուտ կյանքի կոչելու ուղղությամբ:
Իտալիայի գործարար շրջանակներում լայն արձագանք է ստացել միջկառավարական հանձնաժողովին հաջորդած գործարար համաժողովի անցկացումը : Իտալիայում ՀՀ դեսպանություն են դիմում տարբեր ոլորտներ ներկայացնող գործարարներ՝ համագործակցություն առաջարկելով ինչպես պետական, այնպես էլ մասնավոր սեկտորի իրենց գործընկերների հետ: Այդ իմաստով դեսպանությունը կապող օղակ պետք է հանդիսանա վերջիններիս միջև՝ խթանելու այդ կապերի ամրապնդման, որն իր հերթին կնպաստի Հայաստանում ներդրումների իրականացմանը, առևտրաշրջանառության ծավալների մեծացմանը:
Աշնանը Հռոմում կնշենք Հայաստանի Հանրապետության անկախության 26-րդ տարին: Նախատեսվում են մի շարք համայնքային միջոցառումներ, տարածաշրջանային այցելություններ:

YEREVAN, JUNE 29, ARMENPRESS. Italy is one of Armenia’s key trade-economic partners which is reflected in the stable bilateral trade turnover growth rates, Armenia’s Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Italy Victoria Baghdasaryan said.
She gave an interview to Armenpress talking about the current stage of Armenia-Italy relations, joint programs and issues related to the Armenian community.
-Mrs. Ambassador, this year marks the 25th anniversary of Armenia-Italy diplomatic relations. What achievements will you identify in Armenian-Italian diplomatic ties in the recent period?
-The Armenian-Italian relations have a millennium-old history and deep roots. They have formed and developed over centuries based on our common value system. Since the establishment of diplomatic relations, over the past 25 years, the Armenian-Italian relations have developed with spirit of friendship and mutual understanding, as well as have been identified with a number of achievements. There is close cooperation at bilateral format, including in the fields of defense, parliamentary diplomacy, culture, trade-economic, local self-governance and etc.
The contacts and cooperation spheres between the defense ministries of both countries have significantly expanded, including also in international peacekeeping mission. Through the cooperation with Italy, the Armenian platoon carries out its peacekeeping mission in the Italian contingent in the UNIFIL mission deployed in Lebanon since November 2014.
We also attach importance to the role of parliamentary diplomacy in the Armenian-Italian relations. Armenia-Italy friendship group will be formed soon in the newly-elected Parliament of Armenia.
On May 16 a forum dedicated to the 25th anniversary of establishment of diplomatic relations between Armenia and Italy was organized in the Senate of Italy by the efforts of Armenia-Italy inter-parliamentary friendship group and the Armenian Embassy. The forum was entitled “Armenia 25 years: Challenges and Prospects”.
The forum was attended by political figures, diplomats, representatives of community structures of Italy.
The two countries are also actively cooperating in the field of culture. Last year in November, former Foreign Minister, but now Prime Minister of Italy Paolo Gentiloni arrived in Armenia on official visit. Within the frames of the visit a joint statement was signed between the Armenian Foreign Ministry and Italy’s Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation on establishing a regional center for maintenance of cultural heritage. We hope the agreement reached will be implemented soon.
The two countries also carry out active cooperation in multilateral format, within the frames of various international organizations.
-Italy remains one of Armenia’s key partners. What prospects do you see for expanding economic partnership between the two countries?
-As you said Italy is one of Armenia’s key commercial partners which is reflected in the stable growth rates of bilateral trade turnover. In this field, the first session of Armenian-Italian inter-governmental commission which was held in Rome on June 7, 2017 is a significant step. The session was opened by Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian and his Italian counterpart Angelino Alfano. During the session both sides outlined the sectors which have great potential and opportunities for cooperation.
The session was followed by Armenian-Italian business forum which was attended by over 180 companies representing various fields of economies of the two countries.
As you know, recently the Comprehensive and Enhanced Partnership agreement was initialed with the EU in Yerevan which is expected to be signed in November, 2017. This agreement will greatly contribute to boosting commercial ties both with the EU and Italy.
All these, of course, open new prospects for Armenian-Italian economic cooperation, boost partnership in the fields like IT, infrastructure development, energy, services, machinery, agriculture and food processing, promote decentralized cooperation, provide opportunities for developing the mutual partnership in education, culture, tourism and other fields.
-According to your latest data, how much is the trade turnover volume and do the existing figures satisfy?
-It’s important to state that Italy is Armenia’s third trade partner among the EU states. Nevertheless, the trade turnover has great potential for growth and in this sense we have a lot of works to do here for ensuring desirable results. If we speak about concrete volumes of trade turnover, in 2016 it comprised 160 654.5 thousand USD, from which the export amounted to 31 882.2 thousand USD and the import 128 772.3 thousand USD. According to the data of January-April, 2017 the export comprised 8 239.2 thousand USD and the import 39 318.3thousand USD, whereas last year these numbers were 6 760.2 thousand USD and 35 196.8 thousand USD respectively.
We hope the growth rates will continue in upcoming months as well.
-How do you assess the investment opportunities of the two countries? Are there any outlined projects?
-In recent years significant reforms have been carried out aimed at improving business environment, creating more favorable conditions for foreign investments thanks to the efforts of the Armenian Government. This resulted in improving Armenia’s ranking in various international reports. Armenia is ranked 38 in the list of 190 countries of the World Bank’s “Doing Business 2017” report. If we look at Heritage foundation’s “Economic freedom index 2017”, we will see that at the moment Armenia is ranked 33 in the list of 180 countries.
Armenia has investments promotion and protection agreements with 41 countries, including also with Italy.
Armenia adopted the new tax code, simplified the administrative procedures by creating more favorable conditions for businessmen and investors.
Being as a member of the Eurasian Economic Union (EAEU), Armenia can be a unique bridge between the EAEU and the European Union, as well as between Iran and the Middle East. The Italian investor can enter the EAEU market of 180 million without customs fee through Armenia. Armenia also uses the EU’s GSP+ privileged trade regime.
These figures, of course, increase Armenia’s reputation and inspire trust on potential investor to come and make investments in Armenia.
-What opportunities do Armenia and Italy have in terms of tourism development? What can be attractive in Armenia for Italian tourists and vice versa?
-Armenia and Italy have rich historical-cultural heritage. In recent period the inflow of Italian tourists to Armenia has significantly increased. In January-May, 2017 30% growth was registered compared to 2016.
The Italian tourist in Armenia is interested in the country’s old history, tasty cuisine and hospitality. Armenia can become a center of pilgrimage as a first country that adopted Christianity as a state religion. Italians will also be interested in Armenia’s ecotourism, mountainous tourism, agrotourism, extreme tourism, healthcare tourism.
The Armenian tourists in Italy are attracted by its historical-cultural sites, as well as the best beach resort conditions. In terms of number of tourists Italy is ranked 5th in the world.
-Let’s talk about the Armenian community, its role in Italy’s public-political life. How much is the number of Armenians in Italy and in which spheres they are mainly represented?
-Currently over 5000 Armenians live in Italy, mainly in Milan, Rome, Venice, Genoa, Bologna and Turin.
Armenians are actively engaged in Italy’s public and cultural life. ‘Serapian’ brand is based in Italy which is engaged in production of leather goods. The owner is ethnic Armenian Artavazd Serapian. There are also other renowned figures, and this list can continue expanding.
-In your opinion, what are the main problems faced by the Armenian community?
-Like in numerous other countries having an Armenian community, in Italy as well the major problem faced by the community is the maintenance of Armenian identity. A number of community structures in Italy have their significant contribution to this issue.
-Are high-level mutual visits planned for this year?
-Of course, there will be high-level mutual visits in future, however, they are still at discussion stage and it is early to announce them.
-Mrs. Ambassador, what is planned in the Embassy’s agenda for 2017? In particular, in what direction currently the Embassy carries out active works?
-In mid 2017 the agenda of the Embassy was very active and full of events which will continue also in the upcoming months. As I said, on June 7 the first session of the Armenian-Italian inter-governmental commission was held in Rome. At the end of the session a protocol on cooperation at different spheres was signed, and the Embassy carries out daily work to implement all provisions of the protocol as soon as possible.
The Embassy receives letters from businessmen with a proposal to cooperate with their state and private sector partners.
We will celebrate the 26th anniversary of independence of Armenia in Rome in autumn. A number of community events, regional visits are also expected.