Արցախի նախագահը մասնակցել է բարձրագույն կրթության հիմնախնդիրներին նվիրված աշխատաժողովի բացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հունիսի 28-ին ներկա է գտնվել Ստեփանակերտում մեկնարկած «Բարձրագույն կրթության հիմնախնդիրներ եւ հեռանկարներ» աշխատաժողովի բացմանը:Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Երկրի ղեկավարը կարեւոր ու պահանջված է համարել կրթության հիմնախնդիրների շուրջ նման ներկայացուցչական միջոցառման կազմակերպումն Արցախում՝ նշելով, որ երկրի ամենամեծ հարստությունը ժողովուրդն է, նրա անսպառ մտավոր ներուժը:
Նախագահ Սահակյանն ընդգծել է, որ գիտության եւ կրթության ոլորտը հանդիսանում է Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության ամրապնդման գործուն ուղիներից, հատկապես՝ գլոբալիզացիայի ներկա ժամանակահատվածում, հավելելով, որ ինչպես ռազմավարական կարեւորագույն այլ ծրագրերի իրականացման գործում, կրթության ոլորտում եւս Արցախը զգում է Մայր Հայաստանի եւ Սփյուռքի աջակցության անհրաժեշտությունը:

President of Artsakh attends opening of conference on higher education
YEREVAN, JUNE 28, ARMENPRESS. President of Artsakh Bako Sahakyan attended the opening of the "Issues and Prospects of Higher Education" conference launched in Stepanakert, the president’s office told ARMENPRESS.
President Sahakyan considered the organization of such a representative event dedicated to educational issues in Artsakh important and demanded, noting that the people and their inexhaustible intellectual potential constitute the greatest wealth of the country.
President Sahakyan underlined that the education and science sphere was among the most effective ways of strengthening the Armenia-Artsakh-Diaspora trinity especially in the present-day globalization era, adding that as in the implementation of other significant strategic programs Artsakh needs support from Armenia and the Diaspora in the education field too.