Արցախի նախագահը մասնակցել է բարձրագույն կրթության հիմնախնդիրներին նվիրված աշխատաժողովի բացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հունիսի 28-ին ներկա է գտնվել Ստեփանակերտում մեկնարկած «Բարձրագույն կրթության հիմնախնդիրներ եւ հեռանկարներ» աշխատաժողովի բացմանը:Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Երկրի ղեկավարը կարեւոր ու պահանջված է համարել կրթության հիմնախնդիրների շուրջ նման ներկայացուցչական միջոցառման կազմակերպումն Արցախում՝ նշելով, որ երկրի ամենամեծ հարստությունը ժողովուրդն է, նրա անսպառ մտավոր ներուժը:
Նախագահ Սահակյանն ընդգծել է, որ գիտության եւ կրթության ոլորտը հանդիսանում է Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության ամրապնդման գործուն ուղիներից, հատկապես՝ գլոբալիզացիայի ներկա ժամանակահատվածում, հավելելով, որ ինչպես ռազմավարական կարեւորագույն այլ ծրագրերի իրականացման գործում, կրթության ոլորտում եւս Արցախը զգում է Մայր Հայաստանի եւ Սփյուռքի աջակցության անհրաժեշտությունը:

Бако Саакян присутствовал на открытии семинара "Проблемы и перспективы высшего образования"
28 июня Президент Республики Арцах Бако Саакян присутствовал на открытии стартовавшего в Степанакерте семинара "Проблемы и перспективы высшего образования". Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью администрации президента Арцаха.
Глава государства подчеркнул важность и востребованность организации столь представительного мероприятия по проблемам в сфере образования, отметив, что самым большим богатством страны является народ, его неиссякаемый интеллектуальный потенциал.
Президент Саакян также подчеркнул, что сфера науки и образования является одной из действенных направлений укрепления триединства Армения-Арцах-Диаспора, в особенности на современном этапе глобализации, добавив, что как в деле осуществления других важнейших стратегических программ, так и в сфере образования Арцаху необходимо содействие Матери-Армении и Диаспоры.