Դադիվանքի վանական համալիրի փոքր գմբեթով եկեղեցին կվերականգնվի պատմական տեսքին առավելագույնս մոտ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեկնարկել է Արցախի միջնադարյան Դադիվանքի վանական համալիրի փոքր գմբեթով եկեղեցու վերանորոգումը: Դադիվանքի վանական համալիրի փոքր գմբեթով եկեղեցու վերականգնման ծրագրի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ եկեղեցու վերականգնման աշխատանքները նախագծային փուլում են, որի համար ճարտարապետների խումբ է ձևավորել: Գլխավոր նպատակը՝ եկեղեցու ամբողջական վերականգնումն է՝ իր պատմական տեսքին առավելագույնս մոտ:
«Եկեղեցու վերականգնման գործընթացը ենթադրում է եկեղեցու հատակի վերականգնումից մինչև խաչի փոփոխություն: Հիմնական ուշադրությունն ուղղված է լինելու եկեղեցու պատմական վիճակի հետ առնչվող բոլոր ատրիբուտների պահպանմանը»,-ասաց Տիգրան Աբրահամյանը:
Տիգրան Աբրահամյանը տեղեկացրեց, որ ներկայում աշխատանքներում 3 ճարտարապետ է ներգրավված, այդ թվում՝ վերականգնող ճարտարապետ: Ըստ նախագծի առանձնահատկությունների, աշխատանքներում նաև այլ մասնագետներ կներգրավվեն:
Ճարտարապետ Սամվել Այվազյանը, ով 1998 թվականից զբաղվում է Դադիվանքի վերականգման աշխատանքներով, «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ դեռևս 2000 թվականին եղել է Դադիվանքի վանական համալիրի փոքր գմբեթով եկեղեցու վերականգնման ծրագիր, այն ժամանակ այդ նույն նախագծով շինարարական որոշակի աշխատանքներ կատարվել են, բայց ավարտին չեն հասցվել:
«Եթե այդ ժամանակ այդ շինարարական աշխատանքները չիրականացվեին, ապա մենք այս եկեղեցին չէինք ունենա, որովհետև մեջտեղից երկու մասի էր բաժանվել, շենքը երկար ճաք ուներ: Նախագծով ամրակայում է իրականացվել, սակայն որոշ աշխատանքներ թերի են արվել»,-ասաց Սամվել Այվազյանը: Պատճառն այն էր, որ մասնագետներն այդ ժամանակ չէին կարողացել կառույցին նախնական կղմինդրը գտնել, ստիպված գտել էին մի մասնագետի, ով համաձայնել էր իր ձեռքով կղմինդր պատրաստել:
«Իհարկե, պատրաստեց, սակայն այն չէր, չնայած դրան, որոշեցինք տեղադրել, որ գոնե, մեր հաշվարկով 5 տարի կաթոցներ չլինեին, բայց ինչպես տեսանք 10 տարի այն ծառայեց: Ամեն դեպքում, քանի որ այդ ծածկասալերն ամբողջովին քայքայվել են, կարող են միայն մեկ երկու տարի դիմանալ, որից հետո կսկսվեն կաթոցները, այդ դեպքում քայքայումն ավելի կարագանա, դրա համար պետք է շտապ այդ ծածկն ամբողջությամբ վերականգնել»,-ասաց ճարտարապետը:
Սամվել Այվազյանը նշեց, որ Դադիվանքի վանական համալիրի փոքր գմբեթով եկեղեցին այս ընթացքում փակ չի եղել, ճիշտ է այնտեղ կանոնավոր պատարագներ, այլ արարողություններ չեն արվել, սակայն ցանկացողները կարողացել են մտնել ներս, մոմ վառել:
Թե երբ կավարտվեն վերականգնման աշխատանքները, մասնագետները դժվարանում են պատասխանել, դա առավել հստակ կլինի նախագծային, նախահաշվարկային աշխատանքներն ավարտելուց հետո:

Церковь с малым куполом в Дадиванке будет восстановлена в максимально близком к историческому облику виде
Стартовал процесс реставрации церкви с малым куполом в средневековом храмовом комплексе в Дадиванке, Арцах. Руководитель программы Тигран Абрамян сказал в беседе с «Арменпресс», что реставрационные работы находятся в стадии проектирования, для чего сформирована группа архитекторов. Главная цель – полная реставрация церкви с малым куполом в средневековом храмовом комплексе в Дадиванке в максимально близком к историческому облику виде.
«Процесс реставрации церкви предполагает полный цикл – от восстановления напольного покрытия, до установления креста. Основное внимание будет уделено сохранению исторической атрибутики»,- сказал руководитель программы Тигран Абрамян.
По его словам, сейчас в работе участвуют 3 архитекторов, в том числе – реставратор. По ходу будут привлекаться и другие специалисты – в зависимости от особенностей конкретных работ.
Архитектор Самвел Авагян, который занимается реставрацией дадиванка еще с 1998 года, сказал в беседе с «Арменпресс», что программа реставрации церкви с малым куполом в средневековом храмовом комплексе в Дадиванке существовала еще в 2000 году, тогда даже провели некоторые работы, однако их не завершили.
«если бы мы тогда не проделали лпределенной работы, то сейчас этой церкви не было бы, поскольку она была расколота, здание дало раскол. Тогда мы укрепили здание, однако некоторые виды работ были неполными»,-сказал архитектор Самвел Авагян.
По его словам, за эти годы церковь не была закрыта – там, конечно, не было канонических служб, однако желающие заходили, ставили свечки.
Авторы реставрационных работ затруднились сказать, когда они закончатся: это будет ясно по завершении проектных и расчетных работ.