Հունվար-ապրիլին Հայաստանի ներմուծման և արտահանման կառուցվածքում առաջատարը Ռուսաստանն է
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտահանման ընդհանուր կառուցվածքում 2017 թվականին հունվար-ապրիլին 21.6 տոկոսը բաժին է ընկել Ռուսաստանին, սակայն 2014 թվականին նույն ժամանակահատվածուն այդ երկիր արտահանման տեսակարար կշիռն ընդհանուր ծավալում կազմում էր 19.6 տոկոս: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության տվյալները, ընդհանուր արտահանման ճյուղի շուրջ 30 տոկոսը պատկանում է ԵՄ երկրներին: 2014 թվականին հունվար-ապրիլին այն կազմում էր 33.5 տոկոս:
Հայաստանից ընդհանուր արտահանման շուրջ 5.9 տոկոսն այս տարվա հունվար-ապրիլին բաժին է հասել Իրաքին, 5 տոկոսը` Չինաստանին, 2.9 տոկոսը` Իրանին, իսկ 47 տոկոսն՝ այլ երկրներին: 2014 թվականին ընդհանուր արտահանման ճյուղում Չինաստանի տեսակարար կշիռը կազմում էր 8.8 տոկոս, Իրանինը` 5.9 տոկոս, Իրաքինը` 5.5 տոկոս, իսկ այլ երկրներինը` 44 տոկոս:
Միևնույն ժամանակ Հայաստանի ներմուծման ճյուղում ամենամեծ տեսակարար կշիռն ունի ՌԴ-ն` 24.9 տոկոս, որը 2014-ի հունվար-ապրիլին կազմում էր 19.9 տոկոս: Այս տարվա չորս ամիսներին ներմուծման կառուցվածքի 21.4 տոկոսը պատկանել է ԵՄ երկրներին, 50.3 տոկոսը` այլ երկրներին, 5.2 տոկոսը` Չինաստանին, 4.4 տոկոսը` Իրաքին: 2014 թվականին հունվար-ապրիլին ներմուծման ճյուղում այս երկրների կեսակարար կշիռն ուներ հետևյալ պատկերը` ԵՄ երկրներ` 25.7 տոկոս, այլ երկրներ` 49.6 տոկոս, Իրան` 4.2 տոկոս, Չինաստան` 3.9 տոկոս:

Лидером в структуре импорта и экспорта Армении является Россия
В общей структуре экспорта Армении в январе-апреле 2017 года21,6% приходится на Россию, однако за аналогичный период 2014 года доля экспорта в эту страну составила 19,6%.Как сообщаетАрменпресссо ссылкой на данные министерства экономического развития и инвестиций Армени, около 30% от общего объема экспорта выпадает на долю стран ЕС.В январе-апреле 2014 года этот показатель составлял 33,5%.
Около 5,9% общего объема экспорта в январе-апреле пришелся на Ирак, 5% - на Китай, 2,9% - Иран, а 47% - другие страны.В 2014 году доля экспорта в Китай составила 8,8%, Иран - 5,9%, Ирак - 5,5%, другие страны – 44%.
В структуре импорта Армении в январе-апреле 2017 года доля России составила 24,9%. В аналогичный период 2014 года этот показатель составил 19,9%.
21,4% в структуре импорта принадлежит странам ЕС, а 50,3% - другие страны. 5,2% приходится на Китай, 4,4% - Ирак.В 2014 году доля этого сектора импорта распределились следующим образом: 25,7% - страны ЕС, 49,6% - другие страны, 4,2% - Иран, 3,9% - Китай.