Արցախում միշտ հիշում ու բարձր են գնահատում Սերգեյ Սարինյան հայրենանվեր գործունեությունը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հունիսի 9-ին ցավակցական հեռագիր է հղել անվանի գրականագետ, ակադեմիկոս Սերգեյ Սարինյանի ընտանիքին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից,հեռագրում ասված է.
«Խոր ցավով տեղեկացա անվանի գրականագետ, ակադեմիկոս Սերգեյ Ներսեսի Սարինյանի մահվան մասին:
Մեծ է Սերգեյ Սարինյանի ավանդը հայ գրականագիտության զարգացման մեջ: Նա կրթել ու դաստիարակել է մի քանի սերունդների, ովքեր պատվով կշարունակեն իրենց ուսուցչի գործը:
Արցախում միշտհիշում ու բարձր ենք գնահատում մեր մեծ հայրենակցի, անձնվեր հայրենասերի եւ քաղաքացու ազգանպաստու հայրենանվեր գործունեությունը: Նա եղել է Արցախյան ազգային-ազատագրական շարժման ակտիվ մասնակից՝ ըստ ամենայնի սատարելով հարազատ ժողովրդին, ապրելով նրա հոգսերով ու ձգտումներով:
Արցախի ժողովրդի, իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից ցավակցություն ու զորակցություն եմ հայտնում հանգուցյալի բոլոր հարազատներին ու մերձավորներին, մաղթում համբերություն ու ոգու կորով»:

STEPANAKERT, JUNE 9, ARMENPRESS. On June 9 Artsakh Republic President Bako Sahakyan sent a condolence letter to eminent literary scholar and academician Sergey Sarinyan's family, press service of the President’s Office told Armenpress.
"I have learnt with deep sorrow about the death of eminent literary scholar and academician Sergey Sarinyan.
Sergey Sarinyan's contribution to the development of the Armenian literary criticism is noteworthy. He educated and brought up several generations who will pursue their master's cause with dignity.
In the native Artsakh we always remember and acknowledge the patriotic and devout activity of our famous countryman, dedicated patriot and citizen. He was an active participant of the Artsakh National-Liberation Movement, supporting his native people in every possible way, sharing their concerns and aspirations.
On behalf of the Artsakh people, the authorities and myself personally I offer condolences and support to all the relatives and friends of the deceased and wish them patience and tenacity", reads the Artsakh President’s letter.