Դեւիդ Ռոքֆելլերի հավաքածուն աճուրդում կվաճառվի հավանաբար 700 մլն դոլարով
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միլիարդատեր Դեւիդ Ռոքֆելլերի (1915-2017 թթ.) անձնական հավաքածուն, որը ներառում Է արվեստի շուրջ 2 հազար ստեղծագործություն, գալիք տարվա գարնանը վաճառվելու Է աճուրդում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունիսի 8-ին հայտնել Է Christie՚s աճուրդի տունը:
Նրա տվյալներով՝ նկարների, կահույքի եւ հին արժեքավոր իրերի սպառավաճառքը «կանցկացվի Դեւիդ Ռոքֆելլերի ցանկությանը համապատասխան՝ իր կարողության մեծ մասն ուղղել բարեգործական նպատակների եւ մշակույթի, կրթության, բժշկության եւ բնապահպանության ոլորտի կազմակերպություններին օգնություն հատկացնելուն»:
«Մենք ուրախ ենք Christie՚s աճուրդի տան հետ գործընկերությամբ՝ հնարավորություններ ստեղծել բարեգործական նպատակներով զգալի միջոցներ հանգանակելու համար, որոնք այնքան կարեւոր են Ռոքֆելլերների ընտանիքի համար»,- աճուրդի տունը մեջբերել Է մագնատի որդու՝ Դեւիդ Ռոքֆելլեր-կրտսերի խոսքը:
Աճուրդի տան հաղորդագրության համաձայն, Ռոքֆելլերի հավաքածուում կան իմպրեսիոնիստների, պոստիմպրեսիոնիստների եւ ժամանակակից նկարիչների կտավներ, անգլիական եւ եվրոպական հին արժեքավոր կահույք, Ասիայի երկրներից բերված արվեստի ստեղծագործություններ, եվրոպական եւ չինական ճենապակի եւ արծաթից պատրաստված արտադրանք:
Ինչպես հունիսի 8-ին նշել Է The Wall Street Journal թերթը, Դեւիդ Ռոքֆելլերի հավաքածուի վաճառքը կարող Է բերել շուրջ 700 մլն դոլար, քանի որ մոդեռնիստների եւ պոստմոդեռնիստների կտավների, հին արժեքավոր կահույքի եւ այլ իրերի ժողովածուն իր արժեքով ակնհայտորեն գերազանցում Է Իվ Սեն-Լորանի հավաքածուն, որը Christie՚s աճուրդի տունը ութ տարի առաջ վաճառել Էր ընդհանուր առմամբ 484 մլն դոլարով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Коллекция Дэвида Рокфеллера будет продана с аукциона, возможно, за $700 млн
Личная коллекция миллиардера Дэвида Рокфеллера (1915-2017), насчитывающая около 2 тысяч произведений искусства, будет продана с аукциона весной будущего года. Как передает Арменпресс, об этом сообщил в среду аукционный домChristie's.
По его данным, распродажа картин, мебели и антиквариата "будет проведена в соответствии с пожеланием Дэвида Рокфеллера направить большую часть его состояния на цели благотворительности и предоставить помощь организациям в сфере культуры, образования, медицины и экологии".
"Мы рады в партнерстве с аукционным домом Christie's создать возможности для сбора значительных средств на цели благотворительности, которые столь важны для семьи Рокфеллеров, - привел аукционный дом слова сына магната, Дэвида Рокфеллера-младшего.
В коллекции Рокфеллера, по сообщению аукционного дома - картины импрессионистов, постимпрессионистов и современных художников, английская и европейская антикварная мебель, произведения искусства из стран Азии, европейский и китайский фарфор и изделия из серебра.
Как отметила в среду газета The Wall Street Journal, продажа собранной Дэвидом Рокфеллером коллекции может принести около $700 млн, поскольку его собрание картин модернистов и постмодернистов, антикварной мебели и других предметов явно превышает по стоимости коллекцию Ива Сен-Лорана, которую аукционный дом Christie's продал восемь лет назад в общей сложности за $484 млн.