Հայաստանում մեկ ամսում բենիզինի գինը նվազել է 0.3, դիզելային վառելիքինը` աճել 0.1 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում գների էական փոփոխութուն է արձանագրվել բեզինի և դիզելային վառելիքի շուկայում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հունիսի 7-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության նախագահի խորհրդական Գուրգեն Մարտիրոսյանը:
«Հինգ ամիսների ընթացքում բենզինի գներն աճել են 10.4, իսկ դիզելային վառելիքինը` 13.9 տոկոսով: Վերջին ամսում բենզինի գները նվազել են 0.3 տոկոսով, իսկ դիզելային վառելիքի գներն աճել են 0.1 տոկոսով»,- ասաց Մարտիրոսյանը:
Նրա խոսքով` եթե հունվարին-ապրիլի կտրվածքով համեմատելու լինենք տարածաշրջանային սպառողական գների փոփոխությունները, ապա Հայաստանում դրա աճը կազմել է 2.4 տոկոս, Ուկրաինայում` 4.9 տոկոս, Ղազախստանում` 2.7 տոկոս, Մոլդովայում` 4.3 տոկոս, 4 տոկոսից բարձր արձանագրվել է հարևան Վրաստանում և Տաջիկստանում, ՌԴ-ում գնաճը կազմել է 1.3 տոկոս, Բելառուսում 2.4 տոկոս: ԵՄ 24 երկրներում չորս ամիսների գնաճը կազմել է 0.8 տոկոս: Ավելի բարձր գնաճ է արձանագրվել Մերձբալթյան երկրներում` 1.5-2 տոկոս:Կարդացեք հոդվածը` Русский

В прошлом месяце в Армении цены на бензин снизились на 0,3%, а цены на дизельное топливо выросли на 0,1%
На рынке бензина и дизельного топлива Армении произошли значительные изменения. Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции 7 июня сказал советник Национальной статистической службы Армении Гурген Мартиросян.
«За пять месяцев цены на бензин выросли на 10,4%, а на дизтопливо - на 13,9%.В прошлом месяце цены на бензин снизились на 0,3%, а цены на дизельное топливо выросли на 0,1%», - сказал Мартиросян.
По его словам, если сравнить изменения на региональном уровне потребительских цен в январе-апреле, то рост в Армении составил 2,4%, Украине - 4,9%, Казахстане - 2,7%, Молдове - 4,3%, Грузии и Таджикистане – более 4%. В России инфляция составила 1,3%, в Беларуси - 2,4%.
Инфляция в 24 странах ЕС за четыре месяца составила 0,8%.Более высокий уровень инфляции в 1,5-2 процента был зафиксирован в странах Балтии.Читайте на: Հայերեն