Արցախում երկնիշ տնտեսական աճ են ակնկալում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առաջիկա օրերին Արցախում կսկսվի համատարած բերքահավաքը: Արցախի Հանրապետության կառավարությունն անցած տարիների համեմատ, նախատեսում է ավելացնել ցորենի, գարու, եգիպտացորենի մշակումը եւ այլն:
«Գոհ ենք ընդհանուր առմամբ, եւ ընդհանուր գյուղատնտեսական նախագծերն ունեն իրենց գնողներն արդեն: Տնտեսական առումով, իհարկե, մենք խնդիրներ ունեցանք, բավականին շատ ներդրողներ հետաձգեցին իրենց գործունեությունը, բայց բարեբախտաբար, նաեւ ունենք ներդրողների մի մեծ բանակ, որը ոչ միայն չի դադարեցրել, այլեւ նախորդ տարվա ապրիլյան օրերին շարունակում էին կատարել իրենց ներդրումները: Ընդամենը՝ մեկ-երկու օր եղավ, որ աշխատանքները կանգնեցին, այն էլ՝ ավելի շատ մարդկային ռեսուրսների պատճառով, որովհետեւ աշխատող հիմնական զանգվածը գտնվում էր առաջնագծում»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակԱրցախի Հանրապետության վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը:
ԱՀ վարչապետի խոսքով՝ տնտեսական աճը տարեցտարի ավելանում է, եւ այս տարի սպասում են երկնիշ թիվ, որովհետեւ 2016 թվականի վերջին շահագործվել են բավական թվով ՀԷԿ-եր, ինչի արդյունքում իրենք դարձել են մի երկիր, որը սեփական պահանջից ավելի էլեկտրաէներգիա է արտադրում, եւ արդեն կարող է առավել արդյունավետ աշխատել Հայաստանի հետ: Հարությունյանը նշեց, որ հիմնական ներդրումները եղել են երկու նախագծերում` հիդրոէներգետիկայի եւ հանքարդյունաբերության:
«2017 թվականի առաջին հինգ ամսվա արդյունքներով կարող ենք ասել, որ բարեգործական, պետական եւ այլ ծրագրերի հաշվին ավելացրել ենք շինարարության ծավալները: Ինչպես նաև զարգանում է ձկնաբուծությունը»,- ասաց ԱՀ վարչապետը:

Artsakh’s economy on the rise, government expects significant growth
The government of the Republic of Artsakh plans to increase processing of wheat, barley and maize, compares to the previous years.
“Overall we are satisfied, and the overall agricultural projects already have their clients. In economic terms, of course we had issues, quite many investors delayed their activities, but fortunately we also have an overwhelming number of investors who haven’t not only delayed, but also resumed their investments during the previous year’s April days. Only a couple of days the works stopped, mostly due to human resources, because the main workforce departed for the frontline”, Artsakh’s Prime Minister Arayik Harutyunyan told a press conference.
According to the PM, the economic growth is increasing yearly, and this year the government is expecting a double digit number, because in yearend of 2016 many TPPs were launched, which led to Artsakh becoming a country which produces more energy than it needs, and is now able to work more efficiently with Armenia. Harutyunyan mentioned that investments were made in two main directions – Hydro power and mining.
“With the first five months of 2017, we can say that we have increased construction volumes due to charity, public and other projects. Fish breeding is also developing”, he said.