Արցախում երկնիշ տնտեսական աճ են ակնկալում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առաջիկա օրերին Արցախում կսկսվի համատարած բերքահավաքը: Արցախի Հանրապետության կառավարությունն անցած տարիների համեմատ, նախատեսում է ավելացնել ցորենի, գարու, եգիպտացորենի մշակումը եւ այլն:
«Գոհ ենք ընդհանուր առմամբ, եւ ընդհանուր գյուղատնտեսական նախագծերն ունեն իրենց գնողներն արդեն: Տնտեսական առումով, իհարկե, մենք խնդիրներ ունեցանք, բավականին շատ ներդրողներ հետաձգեցին իրենց գործունեությունը, բայց բարեբախտաբար, նաեւ ունենք ներդրողների մի մեծ բանակ, որը ոչ միայն չի դադարեցրել, այլեւ նախորդ տարվա ապրիլյան օրերին շարունակում էին կատարել իրենց ներդրումները: Ընդամենը՝ մեկ-երկու օր եղավ, որ աշխատանքները կանգնեցին, այն էլ՝ ավելի շատ մարդկային ռեսուրսների պատճառով, որովհետեւ աշխատող հիմնական զանգվածը գտնվում էր առաջնագծում»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակԱրցախի Հանրապետության վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը:
ԱՀ վարչապետի խոսքով՝ տնտեսական աճը տարեցտարի ավելանում է, եւ այս տարի սպասում են երկնիշ թիվ, որովհետեւ 2016 թվականի վերջին շահագործվել են բավական թվով ՀԷԿ-եր, ինչի արդյունքում իրենք դարձել են մի երկիր, որը սեփական պահանջից ավելի էլեկտրաէներգիա է արտադրում, եւ արդեն կարող է առավել արդյունավետ աշխատել Հայաստանի հետ: Հարությունյանը նշեց, որ հիմնական ներդրումները եղել են երկու նախագծերում` հիդրոէներգետիկայի եւ հանքարդյունաբերության:
«2017 թվականի առաջին հինգ ամսվա արդյունքներով կարող ենք ասել, որ բարեգործական, պետական եւ այլ ծրագրերի հաշվին ավելացրել ենք շինարարության ծավալները: Ինչպես նաև զարգանում է ձկնաբուծությունը»,- ասաց ԱՀ վարչապետը:

В Арцахе мы прогнозируем двузначный экономический рост
В ближайшие дни в Арцахе начнется сбор урожая. Правительство Арцаха планирует, по сравнению с прошлым годом, увеличить переработку зерна, ячменя, кукурузы и пр.
«В основном, мы довольны, общие сельхоз проекты уже имеют своих покупателей. В экономическом плане у нас, конечно, были проблемы, многие инвесторы отложили свои акции, однако, к счастью, имеется большая армия инвесторов, которые не прекратили их даже в дни апрельской войны. Работа приостановилась на пару дней, скорее, по причине человеческих ресурсов, поскольку основная масса работников находилась на передовой»,- сказал премьер-министр Арцаха Араик Арутюнян на встрече с журналистами.
Как передает «Арменпресс» с его слов, экономический рост увеличивается год от года, а в этом году в Арцахе прогнозируется двузначный экономический рост, поскольку в 2016 году были введены в строй многие ГЭС, страна продуцирует больше электроэнергии, чем требуется ей, и может более эффективно сотрудничать с Арменией.
Как сказал премьер-министр Арцаха Араик Арутюнян, инвестировали, в основном, в гидроэнергетику и горнорудную добычу.
«За первые 5 месяцев 2017 года мы можем сказать, что за счет филантропов, госсредств и прочих программ мы смогли увеличить объемы строительства. Развиваем также рыбоводство»,- сказал премьер-министр Арцаха Араик Арутюнян.