Թուրքիայի մեջլիսի ընդդիմադիր պատգամավորը դատապարտվել է երկուս ու կես տարվա ազատազրկման
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայում կրկին կալանավորված քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության պատգամավոր Բեսիմե Քոնջան դատապարտվել է երկու տարի և վեց ամիս ազատազրկման: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է թուրքական Diken լրատվամիջոցը:
Պատգամավորը դատապարտվել է ազատազրկման «զինված հանցախմբի անդամ լինելու» և «ահաբեկչական խմբավորման քարոզչություն իրականացնելու» հիմնավորումներով:
Քոնջան ձերբակալվել էր 2016 թվականի դեկտեմբերին, սակայն դատարանը 2017 թվականի մայիսի 3-ին նրան ազատ էր արձակել: Երկրորդ անգամ պատգամավորին կալանավորել էին Բաթմանի օդանավակայանում մայիսի 29-ին:
Նրա կալանավորմամբ քրդամետ կուսակցության կալանավորված պատգամավորների թիվը հասավ 11-ի: Նրանց շարքում է նաև կուսակցության առաջնորդ Սելահաթթին Դեմիրթաշը: Կուսակցության մյուս համանախագահ Ֆիգեն Յուքսեքդաղը և պատգամավոր Նուրսել Այդողանը զրկվել են պատգամավորական մանդատից:

Депутат от прокурдской Демократической партии народов Турции осуждена на два с половиной года лишения свободы
Повторно арестованная депутат от прокурдской Демократической партии народов Турции Бексимэ Конджа осуждена на два с половиной года лишения свободы. Как передает«Арменпресс», об этом сообщает агентство Diken. Ее обвинили в «членстве в вооруженной группировке» и «пропаганде террористической организации». Ее задерживали также в декабре 2016 года, однако суд отпустил ее на свободу 3-го мая. В последний раз она была задержана 29-го мая в аэропорту Батмана. После ее ареста, число находящихся в неволе депутатов прокурдской Партии демократии народов (HDP) достигло 11.
В Турции были задержаны два сопредседателя крупнейшей оппозиционной прокурдской Партии демократии народов (HDP), а также 10 депутатов от нее. Селахаттин Демирташ был задержан в Диарбекире, полиция задержала сопредседателя партии Фиген Юкседаг в Анкаре.