Սերժ Սարգսյանը մասնակցել է Կրթության գերազանցության ազգային ծրագրին նվիրված միջոցառմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մայիսի 30-ին Մատենադարանի նիստերի դահլիճում մասնակցել է Կրթության գերազանցության ազգային ծրագրին (ԿԳԱԾ) նվիրված միջոցառմանը, որի ընթացքում ամփոփվել է ծրագրի անցած ճանապարհը, ազդարարվել է «Արարատյան բակալավրիատ» նոր կրթական ծրագրով դպրոցների ցանցի ստեղծման մեկնարկը, և ներկայացվել են այդ ծրագրին միացող առաջին դպրոցները՝ Հանրապետության մարզերից և Արցախից:
Միջոցառման շրջանակներում Նախագահը շնորհակալագրեր է հանձնել Արարատյան բակալավրիատի դպրոցական ցանցի ստեղծմանը մասնակցություն բերած և առարկայական քննություններում բարձր արդյունքներ արձանագրած Արարատյան բակալավրիատի թեկնածու լավագույն դպրոցներին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության Նախագահը ողջունել է միջոցառման մասնակիցներին և շնորհավորել բոլոր այն ուսուցիչներին ու կրթական հաստատություններին, որոնք որակավորվել են Արարատյան բակալավրիատի շրջանակում:
«Այս ծրագրի գործադրմամբ մենք կարևոր քայլ ենք կատարում դպրոցական կրթության հաստատված և բարձր միջազգային չափանիշներ ներդնելու ուղղությամբ:
Տարիներ շարունակ մենք խոսել ենք այն մասին, որ Հայաստանի ապագայի համար ամենակարևորը կարող են լինել լավագույն կրթությունը, գիտելիքահենք տնտեսությունը և բարձր տեխնոլոգիաները: Ես կարծում եմ, որ այս առումով մենք վաղուց ձևավորել ենք համաձայնություն, հասարակական կարծիք, և այդ նպատակների շուրջ այլևս մեր հասարակության մեջ տարաձայնություններ չկան:
Այսօր Արարատյան բակալավրիատի միջոցով մենք տալիս ենք պատասխանն այն հարցի, թե ինչպես է անհրաժեշտ իրականացնել այս վեհ և լավ նպատակը: Սա կրթության գերազանցության ազգային ծրագիր է, ուստի այն հետևողականորեն մենք ներդնելու ենք մեր հանրապետությունով մեկ: Այսօր, փաստորեն, մենք ազդարարեցինք այդ աշխատանքի առաջին փուլի մեկնարկը:
Արարատյան բակալավրիատի միջոցով մենք պետք է լուծենք նաև կարևոր սոցիալական խնդիր: Ակնհայտ է, որ վերջին տարիների ընթացքում ձեռնարկատիրական լուրջ գործունեություն է ծավալվել նաև կրթության ոլորտում, և արդեն իսկ ձևավորվել են մի շարք դպրոցներ, որոնք վարում են շատ եռանդուն մարքեթինգային և գովազդային քաղաքականություն:
Մենք պետք է ամենայն ուշադրությամբ հետևենք այս գործընթացին, վերահսկենք, պետական դպրոցների շուրջ տեղի ունեցող այդ գործընթացները պետք է լինեն կրթության նախարարության, մեր հասարակության ուշադրության ամենակենտրոնում, որովհետև հաճախ այս մրցակցությունը լինում է ոչ ազնիվ, ոչ առողջ, իսկ գովազդը երբեք չպետք է կառուցվի մեկը մյուսին թերագնահատելու հենքի վրա:
Անվճար պետական դպրոց՝ բնավ չի նշանակում վատ դպրոց, իսկ վճարովի դպրոց՝ միանշանակ, չի նշանակում, որ այդ դպրոցում տալիս են անհրաժեշտ գիտելիքներ: Չափանիշներ պետք է լինեն այս ամբողջ համակարգը գնահատելու համար: Մենք պետք է մեծ ջանքեր գործադրենք, որպեսզի կարողանանք օժանդակել այն ճիգերին, որ տեղի ունեն մեր մարզերում և, հատկապես, դպրոցներում, որովհետև գաղտնիք չէ, որ մեր մարզային դպրոցներն ունեն նյութատեխնիկական բազայի ավելի լուրջ խնդիր, քան Երևանի դպրոցները: Մենք այս աշխատանքը պետք է շարունակենք՝ հաստատ համոզված լինելով, որ մեր կրթական համակարգը, մեր դպրոցական համակարգը միայն Երևանի վրա հենված չէ:
Մենք պետք է կարողանանք ստեղծել այնպիսի կրթական համակարգ, որ լինի մրցունակ և պահանջված՝ մրցունակ, պահանջված նաև մեր այն հայրենակիցների համար, ովքեր ապրում են Հայաստանից դուրս, և նրանք ցանկություն պետք է ունենան կրթություն ստանալ հայրենիքում՝ Հայաստանում, և սա էլ կլինի, երևի թե, հայրենադարձության բաղադրիչներից մեկը:
Կրկին շնորհավորում եմ բոլոր ուսուցիչներին և կրթական հաստատությունների ողջ անձնակազմին հաջողության կապակցությամբ: Իհարկե, շնորհակալություն եմ հայտնում հատկապես Տեր Մեսրոպին և նրա թիմի անդամներին, որովհետև հսկայական ջանքեր գործադրվեցին: Բայց ուզում եմ առանձնապես շնորհակալություն հայտնել այն ուսուցիչներին, ովքեր առանց որևէ բարդույթների եկան և հաստատեցին իրենց գիտելիքների բարձր մակարդակը: Այո՛, հանձնեցին քննություններ, և այստեղ ամոթալի որևէ բան չկա, այստեղ անվստահության խնդիր չկա: Ընդհանրապես մեր պետական կառավարման համակարգում ևս այդպիսի քննությունները պետք է լինեն պարտադիր և պետք է լինեն պարբերաբար, որովհետև մասնագիտությունը ևս շարունակաբար ստացվող գիտելիքների մի ամբողջություն է: Բայց խոսքը այստեղ այլ բանի մասին է. ուզում եմ ասել, սիրելի՛ ուսուցիչներ, որ դուք վերջնականապես կնքեցիք այն պարզ ճշմարտությունը, որ մեր կրթական համակարգը չի փլուզվել: Դուք պատասխան տվեցիք, և սա լավագույն պատասխանն է բոլոր այն հոռետեսներին, որ տարիներ շարունակ խոսում էին, ասում էին՝ Հայաստանի կրթական համակարգը փլուզվել է, մենք այլևս ուսուցիչներ չունենք և այլն և այլն:
Այստեղ շատ կարևոր բան ասաց կրթության նախարարը՝ կապված ապրիլյան պատերազմի հետ: Բոլորը խոսում են այն մասին, որ մեր 18 տարեկան զորակոչիկները ուղղակի գերազանց են ծառայում և պաշտպանում են մեր հայրենիքի սահմանները, բայց նրանք ընտանիքից բացի և, նույնիսկ առաջին հերթին, դպրոցում են ներծծում այդ գաղափարը: Ուստի, ես կարծում եմ՝ այստեղ նստած ձեզնից յուրաքանչյուրն ամեն անգամ դա պետք է շեշտի»,-մասնակիցներին ուղղված ողջույնի խոսքում ասել է Նախագահ Սարգսյանը:

Президент Армении принял участие в мероприятии, посвящённом Национальной образовательной программе превосходства
Президент Армении Серж Саргсян 30 мая в зале заседаний Матенадарана принял участие в мероприятии, посвящённом Национальной образовательной программе превосходства (НОПП), в ходе которого были подведены итоги пройденного программой пути, объявлен старт создания сети школ с новой образовательной программой "Араратский бакалавриат" и представлены первые школы, присоединяющиеся к этой программе из марзов Республики и из Арцаха.
Как сообщилиАрменпрессв Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, в рамках мероприятия Серж Саргсян вручил благодарственные грамоты лучшим школам-кандидатам Араратского бакалавриата, которые приняли участие в создании сети школ Араратского бакалавриата и в предметных экзаменах зафиксировали высокие результаты.
Президент Республики приветствовал участников мероприятия и поздравил всех тех учителей и образовательные заведения, которые аттестованы в рамках Араратского бакалавриата.
"С задействованием этой программы мы совершаем важный шаг в направлении внедрения утверждённых и высоких международных критериев школьного образования.
На протяжении лет мы говорили о том, что самым главным для будущего Армении могут быть лучшее образование, наукоёмкая экономика и высокие технологии. Я думаю, что в этом плане мы давно сформировали консенсус, общественное мнение и вокруг этих целей в нашем обществе более нет разногласий.
Сегодня посредством Араратского бакалавриата мы даём ответ на вопрос, как необходимо осуществить эту возвышенную и хорошую цель. Это Национальная образовательная программа превосходства, следовательно, мы будем её последовательно внедрять по всей республике. Сегодня, фактически, мы провозгласили старт первого этапа этой работы.
Посредством Араратского бакалавриата мы сегодня должны решить также важную социальную задачу. Очевидно, что в течение последних лет проведена серьёзная предпринимательская деятельность также в сфере образования, и уже сформирован ряд школ, которые ведут очень энергичную маркетинговую и рекламную политику.
Мы должны со всем вниманием следить за этим процессом, контролировать, эти имеющие место вокруг государственных школ процессы должны быть в самом центре внимания Министерства образования, нашей общественности, потому что часто эта конкуренция бывает не честной, не здоровой, а реклама никогда не должна строиться на основе недооценки друг друга.
Бесплатная государственная школа вовсе не означает - плохая школа, а платная школа - однозначно, не означает, что в этой школе дают необходимые знания.
Должны быть критерии для оценки всей этой системы. Мы должны прилагать большие усилия, чтобы суметь помочь тем устремлениям, которые имеют место в наших марзах и, особенно, в школах, потому что не секрет, что наши школы в марзах имеют более серьёзные проблемы с материально-технической базой, чем школы Еревана. Мы должны продолжать эту работу, будучи точно уверенными, что наша образовательная система, наша школьная система опирается не только на Ереван.
Мы должны суметь создать такую образовательную систему, чтобы была конкурентоспособной и имела спрос. Конкурентоспособная и пользующаяся спросом также у тех наших соотечественников, которые проживают вне Армении, и они должны иметь желание получить образование на родине, в Армении, и это также будет, наверное, одним из компонентов репатриации.
Вновь поздравляю всех учителей и весь персонал образовательных учреждений с успехом. Конечно, выражаю благодарность, в особенности, Отцу Месропу и членам его команды, потому что они приложили гигантские усилия. Но хочу особо поблагодарить тех учителей, кто без всяких комплексов пришли и подтвердили высокий уровень своих знаний. Да, сдали экзамены, и здесь нет ничего стыдного, здесь не стоит вопрос о недоверии. Вообще в нашей системе государственного управления также такие экзамены должны быть обязательными и должны проходить регулярно, потому что специальность тоже является цельностью постоянно получаемых знаний. Но здесь речь о другом: хочу сказать, дорогие учителя, что вы окончательно утвердили ту простую истину, что наша образовательная система не рушится. Вы дали ответ, и это лучший ответ всем тем пессимистам, которые на протяжении лет говорили: образовательная система Армении рухнула, у нас больше нет учителей и т.д.
Здесь очень важную вещь сказал министр образования в связи с апрельской войной. Все говорят о том, что наши 18-летние призывники просто отлично служат и защищают границы нашей родины, но они кроме семьи и, даже в первую очередь, в школе впитывают эту идею. Следовательно, я думаю, каждый из сидящих здесь каждый раз должен это подчёркивать", - сказал в своём обращённом к участникам приветственном слове президент Саргсян.