ԼՂ հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի և պետք է կարգավորվի խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով. Դեյվիդ Մքալիստեր
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում ստատուս քվոյի պահպանումն անընդունելի է, սակայն հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի և պետք է կարգավորվի խաղաղ բանակցությունների միջոցով: Մայիսի 25-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց Եվրոպական Խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Դեյվիդ Մքալիստերը: «Եվրոպական բոլոր կառույցները միակարծիք են՝ Լեռնային Ղարաբաղում ստատուս քվոյի պահպանումն անընդունելի է, սակայն այս հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում: Անհրաժեշտ է վաղաժամ քաղաքական հանգուցալուծում՝ միջազգային նորմերին համաձայն: ԵՄ-ն այս հակամարտության կարգավորման մեջ ակտիվ դերակատար չէ, սակայն մենք կողմնակից ենք լուծում գտնելուն՝ միտված բոլոր դիվանագիտական ջանքերին: Ուստի Եվրոպական Միությունը շարունակում է լիովին սատարել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական ջանքերին, որոնցից մեկը Եվրոպական Միության անդամ Ֆրանսիան է»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Մքալիստերը:
Նա ընդգծեց, որ հակամարտող կողմերը պետք է հարգեն հրադադարը պահպանելու և հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու իրենց հանձնառությունը: «Մեզ մտահոգում է շարունակվող սպառազինությունների մրցավազքը, ռազմական հռետորաբանությունը և կրկնվող միջադեպերը շփման գծում, որոնք երկու կողմերից էլ կյանքեր է խլում: ԵՄ-ն կողմերին քաջալերում է սկսել բանակցությունները առանց նախապայմանների՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կոչերին համապատասխան»,- եզրափակեց Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահը:

NK conflict has no military solution and must be settled through peaceful negotiations - David McAllister
YEREVAN, MAY 25, ARMENPRESS. The preservation of the status qua in Nagorno Karabakh conflict zone is unacceptable, but at the same time the conflict has no military solution and must be settled only through peaceful negotiations, Chairman of Foreign Affairs Committee of the European Parliament David McAllister told the reporters on May 25.
“All the European institutions share the opinion that the preservation of the status qua in Nagorno Karabakh is unacceptable, but this conflict has no military solution. A speedy political solution meeting the international norms is necessary. The EU has not an active role in the settlement of this conflict, but we support all the efforts aimed at finding a diplomatic solution. Therefore, the European Union will continue fully supporting the mediation efforts of the OSCE Minsk Group Co-chairs, one of which is EU member state France”, “Armenpress” reports McAllister saying.
He stated that the conflicting sides must respect their commitments of preserving the ceasefire and finding a negotiated settlement of the conflict. “We are concerned with the continuing arms race, military rhetoric and the repeated incidents on the contact line claiming lives from both sides. The EU encourages the sides to start negotiations without preconditions in line with the calls of the OSCE Minsk Group Co-chairs”, the Chairman of Foreign Affairs Committee of the European Parliament concluded.