ԼՂ հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի և պետք է կարգավորվի խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով. Դեյվիդ Մքալիստեր
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում ստատուս քվոյի պահպանումն անընդունելի է, սակայն հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի և պետք է կարգավորվի խաղաղ բանակցությունների միջոցով: Մայիսի 25-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց Եվրոպական Խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Դեյվիդ Մքալիստերը: «Եվրոպական բոլոր կառույցները միակարծիք են՝ Լեռնային Ղարաբաղում ստատուս քվոյի պահպանումն անընդունելի է, սակայն այս հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում: Անհրաժեշտ է վաղաժամ քաղաքական հանգուցալուծում՝ միջազգային նորմերին համաձայն: ԵՄ-ն այս հակամարտության կարգավորման մեջ ակտիվ դերակատար չէ, սակայն մենք կողմնակից ենք լուծում գտնելուն՝ միտված բոլոր դիվանագիտական ջանքերին: Ուստի Եվրոպական Միությունը շարունակում է լիովին սատարել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական ջանքերին, որոնցից մեկը Եվրոպական Միության անդամ Ֆրանսիան է»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Մքալիստերը:
Նա ընդգծեց, որ հակամարտող կողմերը պետք է հարգեն հրադադարը պահպանելու և հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու իրենց հանձնառությունը: «Մեզ մտահոգում է շարունակվող սպառազինությունների մրցավազքը, ռազմական հռետորաբանությունը և կրկնվող միջադեպերը շփման գծում, որոնք երկու կողմերից էլ կյանքեր է խլում: ԵՄ-ն կողմերին քաջալերում է սկսել բանակցությունները առանց նախապայմանների՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կոչերին համապատասխան»,- եզրափակեց Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահը:

Конфликт Нагорного Карабаха не имеет военного решения и должен быть урегулирован путем мирных переговоров: Дэвид MакАлистер
Сохранение статус-кво в конфликте Нагорного Карабаха неприемлемо, однако конфликт не имеет военного решения и должен быть урегулирован путем мирных переговоров. Как сообщает Арменпресс, об этом 25 мая сказал журналистам председатель Комитета по иностранным делам Европарламента Дэвид MакАлистер.
«Все европейские структуры согласны в том, что Сохранение статус-кво в конфликте Нагорного Карабаха неприемлемо, однако конфликт не имеет военного решения. Необходимо скорейше политическое решение в соответствии с международными нормами. ЕС не играет активную роль в урегулировании этого конфликта, но мы полны решимости найти решение дипломатическими усилиями. Следовательно, Европейский союз продолжает полностью поддерживать посреднические усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ, одним из которых является член Европейского СоюзаФранция», - сказал MакАлистер.
Он подчеркнул, что конфликтующие стороны должны соблюдать свои обязательства по сохранению режима прекращения огня и поиску согласованного урегулирования конфликта.«Мы обеспокоены продолжающейся гонкой вооружения, военной риторикой и повторяющимися инцидентами на линии соприкосновения, уносящих жизни с обеих сторон. ЕС призывает стороны начать переговоры без предварительных условий в соответствии с призывами сопредседателей Минской группы ОБСЕ», - отметил председатель Комитета по иностранным делам Европейского парламента.