Պետությունը պետք է խթանի արտահանման մեծ ներուժ ունեցող և տեղական ռեսուրսների վրա հիմնված ոլորտները. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը բոլոր հայաստանցիների համար պետք է լինի ապրելու և ինքնադրսևորվելու ամենաբարենպաստ և ապահով երկիրը: Այդպիսին դառնալու գործընթացին յուրաքանչյուր քաղաքացի պետք է ունենա իր մասնակցությունը՝ ձևավորելով ուժեղ և արդար պետություն: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին մայիսի 18-ին 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի անդրանիկ նիստի իր ելույթում ասաց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Մեր նպատակին հասնելու համար կարևորագույն նշանակություն ունեն նաև այնպիսի տնտեսական քաղաքականության մշակումն ու իրականացումը, որը նպատակաուղղված է կայուն երկարաժամկետ տնտեսական աճի ապահովմանը: Ընդ որում` համադրված դրամավարկային և հարկաբյուջետային քաղաքականությունները պետք է ստեղծեն այնպիսի դինամիկ ու կայուն մակրոտնտեսական միջավայր, որը հնարավորություն կտա հասնելու ինչպես կարճաժամկետ, այնպես էլ միջին և երկարաժամկետ կայուն տնտեսական աճի՝ ապահովելով 2040 թվականի թիրախային ցուցանիշները»,-ասաց նա:
Նրա խոսքով, անհրաժեշտ է, որ տնտեսական աճի միջին տարեկան տեմպերը զգալիորեն բարձր լինեն տնտեսական աճի միջազգային միջին տեմպերից, որպեսզի աստիճանաբար կրճատվի Հայաստանի և զարգացած երկրների մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ ցուցանիշների տարբերությունը: Մասնավորապես, 1990-2015 թվականների ընթացքում Հայաստանի ՀՆԱ-ն 2 միլիարդ 257 միլիոն ԱՄՆ դոլարից հասել է 10 միլիարդ 529 միլիոն ԱՄՆ դոլարի՝ աճելով մոտ 4.7 անգամ: 2016-2040 թվականների ընթացքում ևս մենք պետք է ապահովել միջինը տարեկան մոտ 5 տոկոս ՀՆԱ աճ և հասնել ավելի քան 57-60 միլիարդ դոլար ՀՆԱ ցուցանիշի՝ ապահովելով մոտ հինգ և կես անգամ աճ:
Մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ ցուցանիշը 2015 թվականի մոտ 3500 ԱՄՆ դոլարից նախատեսվում է 2040 թվականին հասցնել մոտ 15000 ԱՄՆ դոլարի ՝ հաշվի առնելով ինչպես ՀՆԱ աճի տեմպերը, այնպես էլ ժողովրդագրական իրավիճակի ծրագրավորված բարելավումները:
Հաշվի առնելով Հայաստանի առանձնահատկությունները և ներկայիս տնտեսական իրավիճակը, ըստ նախագահի, պետությունը պրոակտիվ ներգրավվածություն պետք է ունենա տնտեսության մեջ: Պետությունը պետք է խրախուսի և խթանի հատկապես մրցունակ, արտահանման մեծ պոտենցիալ ունեցող և հիմնականում տեղական ռեսուրսների վրա հիմնված ոլորտները և, ինչու չէ, նաև կոնկրետ ծրագրերի զարգացումն ու իրականացումը:
«Մասնավորապես, մենք պետություն-մասնավոր համագործակցության բնագավառում զգալի հաջողությունների ենք հասել ենթակառուցվածքների, հատկապես ջրամատակարարման, օդային հաղորդակցության ոլորտներում, սակայն տնտեսության շատ ոլորտներ դեռևս անմասն են մնացել համագործակցության նշված ձևի բարենպաստ արդյունքներից: Ուստի անհրաժեշտ է հստակ նպատակային աշխատանք տանել տնտեսության տարբեր ճյուղերում պետություն-մասնավոր գործակցության մատչելիության բարձրացման և կիրառման հնարավորությունների ընդլայնման համար՝ հաշվի առնելով միջազգային և հայաստանյան փորձը»,-ավելացրեց նախագահը:
Սերժ Սարգսյանի խոսքով, անհրաժեշտ է շարունակաբար բարելավել բիզնես միջավայրն ու վերացնել գործարար խոչընդոտները՝ հաշվի առնելով նաև տարբեր միջազգային կազմակերպությունների կողմից հրապարակվող զեկույցների, մասնավորապես՝ գործարարությամբ զբաղվելու և մրցունակության զեկույցները: Դրանք Հայաստանի տնտեսությունը համադրելի են դարձնում 150-ից ավելի տնտեսությունների հետ և մատնանշում են այն խնդիրները, որոնց լուծումները կբարելավեն Հայաստանի գրավչությունն ու մրցունակությունը:
«Մեր նպատակն է առաջիկա 4-5 տարիների ընթացքում գործարարությամբ զբաղվելու «Դուինգ բիզնես»-ի վարկանիշով առաջադիմել մինչև առաջին 20-յակը և հետագա տարիներին կայուն տեղ զբաղեցնել առաջին 15 հորիզոնականներում: Սա մեզ շատ է հարկավոր։ Անհրաժեշտ է կոտրել այն կարծրատիպը, որ հայերիս համար ավելի դյուրին է հասնել հաջողությունների օտար երկրներում, քան Հայաստանում: Այո՛, անհամեմատ դժվար է մեզ համար մրցել միմյանց հետ, քան օտարների, բայց դա ոչ թե խոչընդոտ պետք է լինի Հայաստանի տնտեսության զարգացման համար, այլ էական խթան և նախապայման: Պատկերացրեք, թե ինչքան դժվար կլինի օտարների համար մրցել միավորված հայերի հետ: Հաջողության բանալին այն է, որ ստեղծենք այնպիսի պայմաններ և զարկ տանք այնպիսի ոլորտների և ծրագրերի զարգացմանը, որտեղ հիմնական մրցակիցները օտարերկրյա շուկաներում են, այսինքն՝ ստեղծված արտադրանքն ու մատուցված ծառայությունները գերազանցապես ուղղված են արտահանմանը»,-նշեց Սերժ Սարգսյանը:
Այս առումով, Նախագահի կարծիքով, «Արտադրված է Հայաստանում» արտահայտությունը ոչ թե պետք է ցույց տա սոսկ, թե որտեղ է արտադրված տվյալ արտադրանքը, այլ պետք է նշանակի բարձր որակ, հուսալիություն և անվտանգության բարձր պահանջներին համապատասխանություն: Այս և նմանատիպ արտահայտությունները պետք է լինեն այն միասնական հովանոցը, որը համախմբում է հայերի ուժը, եռանդը և ստեղծագործ միտքը՝ ապահովելու համար հայկական տնտեսության մրցունակությունը արտաքին շուկաներում:
Ըստ նախագահի` նշվածին հասնելու անհրաժեշտ նախապայմաններից է անվտանգության և որակի կառավարման, հավաստման և վերահսկողության համակարգերի ու ենթակառուցվածքների ձևավորումը: Դա պահանջում է մասնավոր և պետական հատվածների նպատակաուղղված, մեծածավալ աշխատանք: Այս դեպքում հայկական արտադրանքի՝ անգամ որոշ չափով թանկ լինելը մրցակիցների համեմատ ոչ թե կնշանակի դրանց մրցունակ չլինելը, այլ կփաստի հայկական արտադրանքի բարձրորակ և գերակա լինելը, կապահովի դրա մրցունակությունն անգամ համեմատաբար բարձր գնային պայմաններում: Սա իր հերթին թերևս միակ ճանապարհն է՝ շրջանցելու համար հայաստանյան շուկայի փոքր լինելու խոչընդոտը: Ընդ որում` արտահանման աճի բարձր տեմպեր ունենալու համար անհրաժեշտ է շարունակական աշխատանք տանել ինչպես Եվրասիական տնտեսական միության, այնպես էլ եվրոպական և այլ շուկաների հետ մեր ինտեգրման աստիճանը բարձրացնելու ուղղությամբ:
Նախագահը տեղեկացրեց, որ արտահանման խթանման և մրցունակության բարձրացման հետևանքով առաջիկա 5 տարիների ընթացքում ապրանքների և ծառայությունների արտահանումը պետք է կազմի մինչև ՀՆԱ 40-45 տոկոսը, այնուհետև նույն միտումը պահպանելով՝ այն 2040 թվականին պետք է հասնի մինչև ՀՆԱ 50-55 տոկոսը:
Գործարար միջավայրի բարելավման և զբաղվածության խթանման տեսանկյունից, ըստ Սերժ Սարգսյանի, կարևոր նշանակություն ունի հարկային համակարգի և վարչարարության շարունակական բարելավումը:
«Ժամանակին, երբ հարկային վարչարարությունը դեռևս իր ձևավորման փուլում էր, որոշում էր կայացվել ներմուծվող ապրանքների ավելացված արժեքով հարկումը տեղափոխել Հայաստանի Հանրապետության մաքսային սահման: Այն թեև կոշտ, բայց պրագմատիկ լուծում էր, որը հնարավորություն տվեց ինչ-որ տեղ ի հաշիվ տնտեսական ակտիվության, համեմատաբար քիչ ռեսուրսներով ապահովել հարկահավաքության ծրագրավորված ցուցանիշները: Համոզված եմ, որ ժամանակն է որպեսզի առաջիկա տարիներին ներմուծվող ապրանքների ավելացված արժեքով հարկումը աստիճանաբար սահմանից դեպի տնտեսություն տեղափոխվի՝ առաջին հերթին շեշտը դնելով հումքի և սարքավորումների վրա: Այս քայլը էապես կխթանի տնտեսական ակտիվությունը, ինչպես նաև հնարավորություն կտա հայկական արտադրողներին դրամական միջոցներ տնտեսել և դրանք ուղղել արտադրության ընդլայնմանը և արտադրական տեխնոլոգիաների արդիականացմանը: Կասկածից վեր է, որ հայկական արտադրությունը, որը հիմնված է գերազանցապես տեղական ռեսուրսների վրա և օգտագործում է տվյալ ոլորտի միջազգային լավագույն տեխնոլոգիաները, ի զորու է միջազգային շուկաներ մատակարարելու բարձր որակական չափանիշներին համապատասխանող մրցունակ արտադրանք»,-ասաց նա:
Ուստի, նախագահի կարծիքով, անհրաժեշտ է խրախուսել նոր տեխնոլոգիաների ներմուծումը Հայաստան, մասնավորապես ստեղծել գործարարության աջակցության այնպիսի համակարգ, որը կօժանդակի մեր գործարարներին ընտրելու, տեղափոխելու և հայաստանյան պայմաններին հարմարացնելու իրենց պահանջներին համապատասխան ժամանակակից տեխնոլոգիաները:
«Բոլորիս հայտնի է, որ կան որոշակի առանձնահատկություններ հայկական արտադրանքն արտաքին շուկաներ հասցնելու հարցում, ինչը հանգեցնում է տրանսպորտային ծախսերի թանկացմանը: Այս ուղղությամբ պետք է անընդհատ և նպատակային աշխատանք տանել ավելի բարենպաստ տրանսպորտային ենթակառուցվածքներ ունենալու համար, սակայն միաժամանակ պետք չէ ամենալավատեսական սցենարների վրա հիմնված նախաձեռնություններ ծրագրել: Մենք պատրաստ պետք է լինենք անգամ ամենածանր պայմաններում մրցունակ լինել, իսկ նշված պայմանների փաստացի բարելավումն ավելի մրցունակ կդարձնի հայկական արտադրանքը: Տնտեսական ծրագրերը մշակելիս՝ այս խնդիրների վերաբերյալ մեր կանխատեսումներն անհրաժեշտ է իրականացնել պահպանողական սցենարով, այսինքն` հաշվի առնելով, որ տարածաշրջանի երկու հարևանների հետ մեր հարաբերությունները բարելավման միտում չունեն: Դա, սակայն, չի նշանակում, որ մենք չենք անելու մեզնից կախված ամեն ինչ դրանք բարելավելու նպատակով»,-հավելեց Նախագահը:

Государство должно стимулировать отрасли с экспортным потенциалом, основанные на местных ресурсах: президент Армении Серж Саргсян
Армения должна стать самой благоприятной страной для всех армян, для достижения этого каждый должен внести свой вклад. Как передает «Арменпресс», об этом президент Армении Серж Саргсян сказал в своей речи на первом заседании НС Армении 6-го созыва. В частности, он сказал:
«Для того, чтобы достигнуть нашей цели, важнейшее значение имеет также разработка и реализация такой экономической политики, которая нацелена на обеспечение стабильного долгосрочного экономического роста.
Между прочим, сочетание финансово-кредитной и налогово-бюджетной политики должно создать такую динамичную и стабильную макроэкономическую среду, которая даст возможность достигнуть как краткосрочного, так и средне и долгосрочного стабильного экономического роста, обеспечив целевые показатели 2040 года. Необходимо, чтобы средние годовые темпы экономического роста были ощутимо выше средних международных темпов экономического роста, чтобы постепенно сокращалась разница показателей ВВП на душу населения в Армении и развитых странах.
В частности, в течение 1990-2015 годов ВВП Армении с 2 миллиардов 257 миллионов долларов США достиг до 10 миллиардов 529 миллионов долларов США, увеличившись приблизительно в 4,7 раз. В течение 2016-2040 годов также мы должны обеспечить примерно пятипроцентный среднегодовой прирост ВВП и достигнуть показателя более чем 57-60 миллиардов долларов, обеспечив рост, прибдизительно в пять с половиной раз.
Показатель ВВП на душу населения 2015 года от примерно 3500 долларов США намечается к 2040 году довести до примерно 15000 долларов США, учитывая как темпы роста ВВП, так и планируемое улучшение демографической ситуации.
Учитывая особенности Армении и нынешнее экономическое состояние, государство должно иметь проактивное участие в экономике. Государство должно стимулировать и поощрять, в особенности, конкурентоспособные, имеющие большой экспортный потенциал и в основном базирующиеся на местных ресурсах сферы и, почему бы и нет, также развитие и реализацию конкретных программ. В частности, мы в плане частно-государственного сотрудничества достигли значительных успехов в сферах инфраструктур, особенно, в водоснабжении, воздушных коммуникаций, однако многие отрасли экономики всё ещё не пользуются балгоприятными результатами указанного вида сотрудничества. Следовательно, необходимо вести чёткую целеустремлённую работу в различных ветвях экономики для повышения доступности частно-государственного взаимодействия и расширения возможнстей использования, учитывая международный и армянский опыт.
Необходимо непрерывно улучшать бизнес-среду и ликвидировать препятствия для бизнеса, учитывая также публикуемые различными международными организациями показатели, в частности, доклады о занятии предпринимательством и конкуренции. Они делают нашу экономику сопоставимой с более чем 150 эконмиками и указывают те проблемы, решение которыъх улучшит привлекательность и конкурентоспособность Армении. Наша цель в предстоящие 4-5 лет по рейтингу занятия бизнесом «Doing Business» продвинуться до первой двадцатки и в дальнейшие годы занять стабильное метсо в первых 15 горизонталях. Это нам очень необходимо.
Необходимо сломать тот стереотип, что для нас, армян, легче достигнуть успеха в других странах, чем в Армении. Да, намного труднее нам конкурировать друг с другом, чем с чужими, но это должно быть не препятствием для развития экономики Армении, а существенным стимулом и предпосылкой. Представьте, как трудно будет чужим конкурировать с объединёнными армянами. Ключ успеха в том, чтобы создать такие условия и придать импульс развитию таких сфер и программ, в которых основные конкуренты находятся на зарубежных рынках, то есть, созданные продукция и оказанные услуги в основном направлены на экспорт.
В этом плане выражение «Произведено в Армении» должно показывать не только место, где произведен данный товар, а должен означать высокое качество, надёжность и соответствие высоким стандартам безопасности. Это и подобные выражения должны быть тем единым зонтиком, который собирает силу армян, их энергию и творческую мысл, обеспечивая конкурентоспособность армянской экономики на внешних рынках.
Среди необходимых предпосылок достижения отмеченного формирование систем и инфраструктур управления, сертификации и контроля за безопасностью и качеством. Это требует целеустремлённую работу частного и госдуарственного секторов, объёмной работы. В этом случае даже некоторая дороговизна армянской продукции по сравнению с конкурентами будет означать не снижение её конкурентоспособности, а будет свидетельством высокого качестсва и превосходства армянской продукции, обеспечит её конкурентоспособность даже в сравнительно высоких ценовых условиях.
Это, в свою очередь, вероятно, единственный путь для того, чтобы обойти незначительный размер армянского рынка. При этом, для того, чтобы иметь высокие темпы роста экспорта необходимо вести непрерывную работу как в направлении Евразийского экономического союза, так и повышения степени интегрированности с европейским и другими рынками.
Вследствие стимулирования экспорта и повышения конукрентоспособности в ближайшие пять лет экспорт товаров и услуг должен составить до 40-45 процентов ВВП, затем, сохраняя ту же тенденцию, этот показатель в 2040 году должен достигнуть 50-55 процентов ВВП.
С точки зрения улучшения предпринимательской среды и стимулирвания занятости важное значение имеет непрерывное улучшение налоговой системы и администрирования. В своё время, когда налоговое администрирование находилось на этапе формирования, было принято решение перевести на таможенную границу Республики Армения налогооблажение импортируемых товаров по линии налога на добавленную стоимость. Это было, хотя и жёсткое, но прагматичное решение, которое дало возможнсть где-то засчёт экономической активности, сравнительно малыми ресурсами обеспечить плановые показатели сбора налогов.
Уверен, пришла пора, чтобы в ближайшие годы постепенно переводить налогообложение импортируемых товаров налогом на добавленную стоимость от границы к экономике, ставя в первую очередь акцент на сырьё и оборудование. Этот шаг существенно стимулирует экономическую активность, а также даст возможнсть армянским производителям сэкономить финансовые средстсва и направить их на расширение производства и модернизацию производственных технологий.
Выше всяких сомнений, что армянская промышленность, которая основана преимущественно на местных ресурсах и использует лучшие международные технологии данной отрасли, способна на международные рынки поставить конкурентоспособную продукцию, соответствующую высоким качественным критериям. Следовательно, необходимо поощрять ипорт в Армению новых технологий, в частности, создать такую систему содействия предпринимательству, которая поможет нашим предпринимателям выбирать, перемещать и адаптировать к армянским условиям современные технологии, соответствующие их требованиям.
Всем нам известно, что есть определённые особенности в вопросе вывоза армянской продукции на внешние рынки, что приводит к удорожанию транскортных расходов. В этом направлении нужно постоянно и целеустремлённо работать, чтобы иметь более благоприятные транспортные инфраструктуры, однако одновременно не нужно планировать инициативы, основанные на самых оптимистичных сценариях. Мы должны быть готовы даже в самых тяжёлых условиях быть конкурентоспособными, а фактическое улучшение отмеченных условий сделает более конкурентоспособным армяную продукцию.
При разработке экономических планов, наши прогнозы относительно этих проблем необходимо осуществлять по консервативному сценарию, то есть, учитывая, что наши отношения с двумя соседями по региону не имеют тенденции к улучшению. Это, однако, не означает, что мы не будем делать всё от нас зависящее с целью их улучшить»,- сказал он.