Մեր ամենավտանգավոր ներքին թշնամին անարդարությունն է. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մենք այսօր պայքարի երկու ճակատ ունենք՝ մեկն արտաքին թշնամին է, մյուսը՝ ներքին: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին մայիսի 18-ին 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի անդրանիկ նիստի իր ելույթում ասաց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Արտաքին թշնամուն լավ ենք ճանաչում, գիտենք նաև նրա դեմ արդյունավետ պայքարելու ձևերն ու եղանակները: Փառք ու պատիվ մեր նահատակ զինվորներին ու սպաներին, փառք ու պատիվ այսօր սահմանին կանգնած մեր զինվորին ու սպային»,- ասաց Նախագահը:
Ըստ Սերժ Սարգսյանի՝ արտաքին թշնամուց ոչ պակաս վտանգավոր է ներքին թշնամին:
«Ներքին թշնամին, որոշակի մտածողությունն ու որոշակի երևույթներ են: Այդ երևույթներից ամենավտանգավորը, թերևս, անարդարությունն է: Անարդարությունը ցանկացած պետության համար չարիք է, հիվանդություն, որը հյուծում ու թուլացնում է պետությունը, որը վերացնում է ապագայի նկատմամբ հավատը, թուլացնում է պետության նկատմամբ սերը, պետությունից վանում է իր հազարավոր զավակներին: Ուստի մենք այսօր, առավել քան երբևէ, պայքարի մեկ այլ ճակատ ունենք, որտեղ հաղթանակը ոչ պակաս կարևոր է: Մենք այսօր պատերազմի նոր փուլ ենք հայտարարում անարդարությանը:
Դիմում եմ բոլորին. մեզնից յուրաքանչյուրը, ինչպես որ պայքարել ու պայքարում է մեր հայրենիքի անկախության, նրա սահմանների անվտանգության համար, նույնպիսի նվիրվածությամբ ու ջանասիրությամբ պիտի պայքարի արդարության համար: Արդարությունը պետք է լինի այն կենարար գաղափարը, որով պետք է սնվեն մեր մանուկները, որով պետք է առաջնորդվեն մեր պետական ծառայողները, որով պետք է ապրեն մեր դատավորները:
Մեզնից յուրաքանչյուրն արդարությունը պետք է պաշտպանի առնվազն այնպես, ինչպես մեր զինվորն է այսօր մեր սահմանը պահպանում: Սահմանը լքելը բոլոր ժամանակներում դավաճանություն է դիտարկվել: Մեր հայրենիքի վաղվա օրվա հանդեպ դավաճանություն պիտի համարենք ցանկացած մեկի, առավել ևս դատավորի թույլ տված անարդարությունը:
Գուցե մի փոքր էմոցիոնալ ստացվեց ասելիքս, բայց երևի այլ կերպ հնարավոր չէ. միայն լավ օրենքներով այս չարիքը մեզնից չենք կարող հեռացնել, ինչպես որ միայն լավ դեղամիջոցներով չենք կարող բուժվել, եթե չենք հավատում մեր ուժերին, մեր բուժվելուն ու ներքին ողջ լարումով դուրս չենք գալիս ներսից մեզ հյուծող չարիքի դեմ»,- նշեց Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահը վստահություն հայտնեց, որ Սահմանադրական դատարանի մասին նոր օրենքը, Դատական օրենսգիրքը, այս ոլորտին առնչվող այլ կանոնակարգումները և բոլորի համատեղ ջանքերը նոր որակի են բարձրացնելու մեր արդարադատությունը:
«Այս ճանապարհին ցանկացած թուլացում անընդունելի է, այս ճանապարհից ցանկացած շեղում՝ դատապարտելի: Ուշադրությամբ հետևել եմ բոլոր քաղաքական ուժերի նախընտրական քարոզարշավին։ Շատ մտքեր հնչեցին, եղան քննադատական ելույթներ, մոտեցումների տարբերություններ։ Բայց երբ մտքում զտում ես հրապարակված կարծիքները, ապա դրանք ի վերջո հանգում են միևնույն գաղափարին. մենք պետք է կառուցենք ուժեղ Հայաստան։ Սա էր, ի վերջո, բոլորի ասածը։ Սա՛ է մեր ազգային նպատակը:
Համոզված եմ, որ այս նպատակին են ուղղված եղել նախկին և ներկա կառավարությունների ջանքերն ու աշխատանքը: Այդ նպատակին են ուղղված լինելու նաև վաղվա կառավարությունների ջանքերը: Հետևաբար, խիստ կարևորում եմ այնպիսի երկարաժամկետ նպատակային տնտեսական ցուցանիշների ամրագրումը, որոնց իրագործելը Հայաստանի կառավարությունների համար կլինի ոչ միայն պարտավորություն, այլև պատվի և արժանապատվության հարց:
Հայաստանի անկախացումից անցել է ավելի քան 25 տարի: Այն բավարար ժամանակ է խոր վերլուծություններ կատարելու և հետևություններ անելու համար: Ժամանակն է, որ մեր ծրագրման, թիրախների ամրագրման հորիզոնը դառնա առնվազն 20-25 տարի, արտահայտի այն ցանկություններն ու նպատակները, որոնց մենք ձգտում ենք և հասնելու ենք մեր աշխատանքի շնորհիվ՝ անկախ կուսակցական պատկանելությունից:
Մենք չունենք ածխաջրածիններ և մեծաքանակ այլ բնական ռեսուրսներ, սակայն Հայաստանի եզակի բնակլիմայական պայմաններն ու աշխարհագրական դիրքը և ամենակարևորը՝ ստեղծագործ ու նախաձեռնող քաղաքացիները մեր տնտեսության երկարատև կայուն աճի ու մարդկանց բարեկեցության բարձրացման կարևոր և իրատեսական գրավականներն են: Բնական պաշարները սպառվելու հատկություն ունեն, մարդկային ներուժը՝ ոչ։ Ավելին, այն կարող է մեծանալ»,- ընդգծեց հանրապետության ղեկավարը:

Наш самый опасный враг – внутренняя несправедливость: президент Армении Серж Саргсян
У нас сегодня есть два фронта борьбы. Один – внешний враг, другой – внутренний. Как передает «Арменпресс», об этом президент Армении Серж Саргсян сказал в своей речи на первом заседании НС Армении 6-го созыва. В частности, он сказал:
У нас сегодня есть два фронта борьбы. Один – внешний враг, другой – внутренний. Внешний враг нам хорошо знаком, мы знаем, как с ним эффективно бороться. Честь и слава нашим павшим солдатам и офицерам, честь и слава сегодня стоящим на границе нашим солдатам и офицерам!
Не менее опасен, чем внешний враг, - внутренний враг. Внутренний враг – это определённое мышление и определённые явления. Самое опасное из этих явлений, наверное, - несправедливость.
Несправедливость – зло для любого государства, болезнь, которая истощает и ослабляет государство, которая уничтожает веру в будущее, ослабляет любовь к государству, отторгает от государства его многотысячных сынов. Следовательно, мы сегодня более чем когда-либо имеем другой фронт борьбы, где победа не менее важна. Мы сегодня объявляем новый этап войны против несправедливости.
Обращаюсь ко всем: каждый из нас, как и боролся и борется за независимость нашей родины, за безопасность её границ, с такой же преданностью и упорством должен бороться за справедливость. Справедливость должна быть той животворной идеей, которой должны питаться наши дети, которой должны руководствоваться наши государственные служащие, которой должны жить наши судьи.
Каждый из нас должен защищать справедливость, по меньшей мере так, как наш солдат сегодня бережёт нашу границу. Покинуть границу во все времена считалось предательством. Мы должны считать предательством завтрашнего дня нашей родины допущенную любым, тем более, судьёй, несправедливость.
Может быть, сказанное получилось немного эмоционально, но, наверное, иначе невозможно: одними хорошими законами это зло не сможем изжить, также как и одними хорошими лекарствами не можем лечить, если не верим в свои силы, в своё исцеление и всем внутренним напряжением не восстаём против истощающего нас изнутри зла.
Уверен, что новый закон о Конституционном суде, Судебный кодекс, другие касающиеся этой сферы механизмы и наши общие усилия поднимут на новое качество наше правосудие. Любое ослабление на этом пути неприемлемо, любое отклонение от этого пути – достойно осуждения.
Я внимательно наблюдал за предвыборными кампаниями всех политических сил. Прозвучало много мыслей, были критические выступления, различные подходы. Но когда в уме просеиваешь опубликованные мнения, то они, в конце концов, сводятся к одной и той же идее: мы должны строить сильную Армению. В этом суть сказанного всеми. Это наша национальная цель.
Убеждён, что на эту цель были направлены усилия и работа прежних и нынешнего правительств. На эту цель будут направлены также усилия завтрашних правительств. Следовательно, чрезвычайно важным считаю закрепление таких долгосрочных целевых экономических показателей, реализация которых будет для правительств Армении не только ответственностью, но и делом чести и достоинства.
Со времени обретения Арменией независимости прошло более чем 25 лет. Это достаточное время для того, чтобы глубоко проанализировать и сделать выводы. Пора, чтобы в наших программах горизонт установки целей стал, как минимум, 20-25 лет, чтобы он отображал те пожелания и цели, к которым мы стремимся и достигнем, благодаря нашей работе, независимо от партийной принадлежности.
У нас нет залежей углеводородов и многочисленных других ресурсов, однако уникальные природно-климатические условия и географическое положение Армении и, самое главное, творческие и инициативные граждане являются важным и реалистичным залогом продолжительного стабильного роста нашей экономики и повышения благополучия людей. Природные запасы имеют особенность истощаться, человеческий потенциал – нет. Более того, он может увеличиваться.
Наша страна для всех граждан Армении должна быть самым благоприятным и безопасным местом для жизни и самореализации. В процессе становления этого каждый гражданин должен иметь своё участие, формируя сильное и справедливое государство»,- сказал он.