Սերժ Սարգսյանը հանդիպել է Կատարի Էմիր Թամիմ բին Համադ Ալ Թանիի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական այցով Կատարի Պետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր առանձնազրույց է ունեցել Կատարի Էմիր Թամիմ բին Համադ Ալ Թանիի հետ: Էմիրի դիվանում մինչ այդ տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի դիմավորման պաշտոնական արարողությունը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հանդիպման ժամանակ Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Էմիրին բարեկամ Կատարի Պետություն այցելելու հրավերի և իր գլխավորած պատվիրակությանը ցուցաբերվող ջերմ ընդունելության համար:
Ընդգծելով, որ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքականության մեջ մերձավորարևելյան տարածաշրջանը նշանակալի տեղ է զբաղեցնում, և արաբական աշխարհի հետ Հայաստանը ունի յուրահատուկ հարաբերություններ` հիմնված դարերի պատմություն ունեցող բարեկամության վրա, Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ մեր երկիրը շահագրգիռ է Կատարի Պետության հետ բարձրաստիճան քաղաքական երկխոսության ակտիվացմամբ և բոլոր ոլորտներում համագործակցության խորացմամբ:
Զրուցակիցները երկուստեք հույս են հայտնել, որ Հայաստանի Նախագահի Կատար առաջին այցի արդյունքներն իրենց լուրջ ներդրումը կունենան հայ-կատարական հարաբերությունների հետագա զարգացման գործում: Նրանք խորհրդանշական են համարել, որ այցելությունը տեղի է ունենում Հայաստանի և Կատարի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակի տարում, որը, կողմերի համոզմամբ, պատեհ առիթ է հայ-կատարական հարաբերությունները վերաիմաստավորելու և դրանց նոր խթան հաղորդելու համար:
Երկկողմ փոխգործակցության զարգացման համատեքստում կարևորվել է երկու երկրների միջև քաղաքական շփումների, մասնավորապես՝ արտգործնախարարությունների միջև խորհրդակցությունների անցկացումը, որը հնարավորություն կտա տեսակետներ փոխանակել երկկողմ հարաբերությունների զարգացման, տարածաշրջանի խնդիրների, միմյանց համար զգայուն հարցերի և դիրքորոշումների վերաբերյալ:
Գոհունակությամբ արձանագրելով, որ տարեցտարի ավելանում են Ծոցի երկրներից, այդ թվում՝ Կատարից զբոսաշրջիկների այցելությունները Հայաստան, որում էական դերակատարում ունեն կատարական ավիաընկերության կողմից իրականացվող ավիաթռիչքները, զրուցակիցները քննարկել են երկու երկրների միջև մուտքի արտոնագրի ազատականացման հնարավորությունը, ինչպես նաև փոխշահավետ համագործակցության ծավալման նպատակով կատարական ավիաընկերության հետ համագործակցությունը զարգացնելու հեռանկարը:
Հանրապետության Նախագահը և Կատարի Էմիրը փոխշահավետ առևտրատնտեսական համագործակցության խթանման տեսանկյունից կարևորել են երկու երկրների միջև իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը, ինչպես նաև միջկառավարական հանձնաժողովի նիստերի անցկացումը:
Հայկական կողմից քննարկման համար առաջարկվել են տարբեր ոլորտներում մի շարք ներդրումային ծրագրեր: Դիտարկվել է Հայաստանի տարանցիկ հնարավորությունների օգտագործումը, հատկապես` Հայաստանի միջոցով մուտքը դեպի Եվրասիական տնտեսական միության երկրներ:
Հանրապետության Նախագահի առաջարկով Կատարի Էմիրը հանձնարարել է Կատարի էկոնոմիկայի նախարարին, ով միաժամանակ Կատարի ներդրումային կազմակերպության նախագահի տեղակալն է, առանձին հանդիպում ունենալ ՀՀ Նախագահի գլխավորած պատվիրակության կազմում Կատարում գտնվող Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարի հետ և առավել հանգամանորեն քննարկել երկկողմ առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման ներուժն ու հեռանկարը: Այցի շրջանակներում նման քննարկումներ իրականացնելու հանձնարարություն ՀՀ Նախագահից և Կատարի Էմիրից ստացել են նաև երկու երկրների ավիացիայի բնագավառի պատասխանատուները:
Երկկողմ հարաբերություններից բացի, զրուցակիցները քննարկել են բազմակողմ ձևաչափով փոխգործակցության զարգացման հնարավորությունները: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Կատարի Էմիր շեյխ Թամիմ բին Համադ Ալ Թանին անդրադարձել են ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացին: Այդ համատեքստում Կատարի Էմիրը կարևորել է տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատումը` ընդգծելով, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորումը խաղաղ ճանապարհով և երկխոսության միջոցով այլընտրանք չունի:
Հանդիպումից հետո ի պատիվ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի, Կատարի Էմիր Թամիմ բին Համադ Ալ Թանիի անունից տրվել է պաշտոնական ճաշ:

Armenia’s President meets with Emir of Qatar Tamim bin Hamad Al Thani in Doha
YEREVAN, MAY 15, ARMENPRESS. While on official visit to the State of Qatar, President of Armenia Serzh Sargsyan had a private meeting with Emir of Qatar Tamim bin Hamad Al Thani on May 15, press service of the President’s Office told Armenpress.
Before the meeting, the official welcoming ceremony of President Sargsyan was held in the Emir’s palace.
During the meeting President Sargsyan thanked the Emir for the invitation to visit friendly State of Qatar and the warm reception shown to the delegation led by him.
Highlighting that the Middle East region has a special place in Armenia’s foreign policy, and Armenia has unique relations with the Arab world based on a friendship of centuries-old history, Serzh Sargsyan said Armenia is interested in intensifying the high-level political dialogue with the State of Qatar and deepening the cooperation in all spheres.
Both sides expressed hope the results of the Armenian President’s first visit to Qatar will significantly contribute to the further development of bilateral ties. The two officials considered symbolic that the visit is taking place in the 20th anniversary of establishment of diplomatic relations between Armenia and Qatar, which, according to them, is a good chance to revalue and boost the Armenian-Qatari ties.
In the context of the development of bilateral mutual partnership, the sides attached importance to holding political contacts between the two states, especially consultations between the Foreign Ministries which will enable to exchange views on issues relating to development of bilateral ties, regional affairs.
The sides highlighted with satisfaction that the visits of tourists from Gulf countries, including from Qatar to Armenia are increasing year by year, and the flights operating by Qatar airlines play a significant role on this. The officials also discussed the possibility for visa liberalization between both countries, as well as the prospect to develop cooperation with the Qatari airlines aimed at expanding the mutually beneficial partnership.
Armenia’s President and the Emir of Qatar attached importance to expanding the legal framework in terms of boosting the mutually beneficial commercial cooperation, as well as holding session of inter-governmental commission.
The Armenian side proposed to discuss a number of investment programs in various spheres. The use of Armenia’s transit opportunities was considered, especially the entry to the countries of the Eurasian Economic Union (EAEU) via Armenia.
By the proposal of Armenia’s President, the Emir of Qatar tasked the Minister of Economy to hold a separate meeting with Armenia’s Minister of Economy, who is in the delegation, and discuss in-detail the development potential and prospects of bilateral commercial relations.
The heads of aviation fields of both countries also received instructions from President Sargsyan and the Emir of Qatar to hold discussions within the frames of the visit.
In addition to bilateral ties, the sides also discussed the development opportunities of mutual partnership at multilateral format.
President Serzh Sargsyan and Emir of Qatar Tamim bin Hamad Al Thani also talked about the settlement process of the Nagorno Karabakh conflict. In this context, the Emir of Qatar attached importance to establishment of peace and stability in the region, stating that the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict has no alternative.
After the meeting, official dinner was served on behalf of the Emir in honor of President Serzh Sargsyan.