Ադրբեջանը վերջնականապես արգելափակեց ընդդիմադիր բոլոր կայքերը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի քաղաքացիներն այսուհետև վերջնականապես զրկված կլինեն մի շարք ընդդիմադիր լրատվամիջոցների համացանցային տարբեր ռեսուրսների հասանելիությունից: Բաքվի Սաբաիլի շրջանի դատարանը մայիսի 12-ին կայացած նիստում բավարարել է Ադրբեջանի տրանսպորտի նախարարության կողմից մի շարք ընդդիմադիր լրատվամիջոցների ինտերնետային կայքերն արգելափակելու վերաբերյալ հայցը: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները:
Դատարանի վճռով՝ արգելափակվել են «Ազատություն» ռադիոկայանի ադրբեջանական ծառայության, «Ազատություն» թերթի, «Թուրան» հեռուստաալիքի, «Ադրբեջանի ժամանակ» հեռուստահաղորդման և «Meydan tv»-ի ինտերնետային կայքերը:
Նախորդ անգամ նշված լրատվամիջոցները Ադրբեջանի կապի նախարարությունն արգելանքի տակ էր դրել 2017-ի մարտի 27-ին:
Ադրբեջանի ներկայիս իշխանությունները հետևողականորեն լռեցնում են երկրում չնչին կենսունակություն ցուցաբերող անկախ մամուլի ձայնը, այդպիսով փորձելով բնակչությանը զրկել իրական տեղեկատվություն ստանալու հնարավորությունից:
2016-ին Հեղինակավոր ամերիկյան The Washington Post թերթը «Ադրբեջանում անկախ մամուլի դեմ պատերազմ է հայտարարվել» վերնագրով հոդվածում գրել էր, որ քննադատությունը խստորեն զայրացնում է այդ երկրի նախագահ Իլհամ Ալիեւին: Դրանից հետո Panama Papers-ը հայտնաբերել էր, որ Ադրբեջանում ձերբակալված լրագրողների թիվը չափազանց մեծ է: Տասնյակ բլոգերներ, լրագրողներ, ակտիվիստներ բանտերում են: Իսկ արտասահմանում գործող ադրբեջանական Meydan TV հեռուստաալիքը չի վախենում Ալիեւի ռեժիմին անհանգստացնող պատմությունների հրապարակումից: The Washington Post-ն Ալիեւին խորհուրդ էր տվել ժողովրդավարություն սովորելու համար դիմել Meydan TV:

Азербайджан заблокировал несколько интернет сайтов оппозиционных СМИ
Азербайджан заблокировал несколько интернет сайтов оппозиционных СМИ. Как сообщает Арменпресс, Сабаильский районный суд Баку вынес решение в пользу иска министерства транспорта Азербайджана о блокировке нескольких оппозиционных новостных сайтов.
Азербайджанские СМИ сообщили, что суд заблокировал сайты азербайджанской службы радио «Свобода», газеты радио «Свобода», телеканала Туран, телепрограммы «Время Азербайджан» и Meydan TV.
Ранее министерство связи Азербайджана блокировало вышеназванные средства массовой информации 27 марта 2017 года.
В попытке лишить население от правдивой информации азербайджанские власти последовательно приглушают голос независимых средств массовой информации, которые имеет незначительные жизненные силы.
В 2016 году The Washington Post опубликовал статью под названием «Азербайджан объявляет войну независимой прессе».В статье говорится, что президент Азербайджана Ильхам Алиев категорически возмущен критикой. После этого, Панамские документы показали, что количество арестованных журналистов в Азербайджане крайне высоко.
Десятки блогеров, журналистов и активистов находятся в тюрьмах Азербайджана.Телеканал Meydan TV, который работает за границей, не боится публикаций критикующих режим Алиева репортажей. The Washington Post посоветовал Алиеву обратиться к Meydan TV, чтобы учиться демократии.