Ադրբեջանը վերջնականապես արգելափակեց ընդդիմադիր բոլոր կայքերը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի քաղաքացիներն այսուհետև վերջնականապես զրկված կլինեն մի շարք ընդդիմադիր լրատվամիջոցների համացանցային տարբեր ռեսուրսների հասանելիությունից: Բաքվի Սաբաիլի շրջանի դատարանը մայիսի 12-ին կայացած նիստում բավարարել է Ադրբեջանի տրանսպորտի նախարարության կողմից մի շարք ընդդիմադիր լրատվամիջոցների ինտերնետային կայքերն արգելափակելու վերաբերյալ հայցը: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները:
Դատարանի վճռով՝ արգելափակվել են «Ազատություն» ռադիոկայանի ադրբեջանական ծառայության, «Ազատություն» թերթի, «Թուրան» հեռուստաալիքի, «Ադրբեջանի ժամանակ» հեռուստահաղորդման և «Meydan tv»-ի ինտերնետային կայքերը:
Նախորդ անգամ նշված լրատվամիջոցները Ադրբեջանի կապի նախարարությունն արգելանքի տակ էր դրել 2017-ի մարտի 27-ին:
Ադրբեջանի ներկայիս իշխանությունները հետևողականորեն լռեցնում են երկրում չնչին կենսունակություն ցուցաբերող անկախ մամուլի ձայնը, այդպիսով փորձելով բնակչությանը զրկել իրական տեղեկատվություն ստանալու հնարավորությունից:
2016-ին Հեղինակավոր ամերիկյան The Washington Post թերթը «Ադրբեջանում անկախ մամուլի դեմ պատերազմ է հայտարարվել» վերնագրով հոդվածում գրել էր, որ քննադատությունը խստորեն զայրացնում է այդ երկրի նախագահ Իլհամ Ալիեւին: Դրանից հետո Panama Papers-ը հայտնաբերել էր, որ Ադրբեջանում ձերբակալված լրագրողների թիվը չափազանց մեծ է: Տասնյակ բլոգերներ, լրագրողներ, ակտիվիստներ բանտերում են: Իսկ արտասահմանում գործող ադրբեջանական Meydan TV հեռուստաալիքը չի վախենում Ալիեւի ռեժիմին անհանգստացնող պատմությունների հրապարակումից: The Washington Post-ն Ալիեւին խորհուրդ էր տվել ժողովրդավարություն սովորելու համար դիմել Meydan TV:

The Sabayil district court of Baku ruled in favor of the Azerbaijani transportation ministry’s lawsuit against several opposition online news websites on blocking them.
Azerbaijani media reported that the Court has blocked the websites of Radio Liberty’s Azerbaijani Service, Radio Liberty newspaper, Turan TV channel, Times of Azerbaijan TV program and Meydan TV.
Previously the Azerbaijani communication ministry had seized the abovementioned media outlets on March 27, 2017.
Azerbaijani authorities are silencing the voice of independent media in the country, which has minor vitality, in an attempt to deprive the population from truthful information.
In 2016, The Washington Post released an article entitled ‘Azerbaijan declares war against independent press’. The article said Azerbaijani president Ilham Aliyev is strictly angered by criticism.
Following this, Panama Papers revealed that the number of arrested journalists in Azerbaijan is extremely high.
Dozens of bloggers, reporters and activists are jailed in Azerbaijan. Meydan TV, which operates abroad, is not intimidated in releasing stories criticizing the Aliyev regime.