Թուրքիան Գերմանիայի 100 քաղաքացու թույլ չի տվել մուտք գործել երկիր
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ 2017 թվականից մինչ օրս Թուրքիայի օդանավակայաններում արգելվել է Գերմանիայի 100 քաղաքացու մուտքը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է գերմանական Deutsche Welle-ն:
Գերմանիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունից հայտնել են, որ այդ անձանց մուտքը Թուրքիա արգելվել է «հասարակական անվտանգությանը սպառնալիք դառնալու» հիմնավորմամբ:
Թուրքական կողմի նման քայլերը խիստ քննադատության են արժանացել Գերմանիայի Ձախերի կուսակցության պատգամավոր, ազգությամբ թուրք Սևիմ Դաղդելենի կողմից: «Գերմանացիների դեմ ավելացող արգելքները Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի բռնապետության համար պատերազմական դաշտն ավելի են լայնացնում»,- նշել է նա:
Գերմանիայի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունները վերջին շրջանում լարվել են այն բանից հետո, ինչ գերմանական կողմն արգելեց թուրք քաղաքական գործիչներին քարոզարշավ իրականացնել իր տարածքում: Դրանից հետո Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը հանդես եկավ հայտարարություններով, որոնցում Գերմանիային և երկրի ղեկավարությանն անվանեց «ֆաշիստ»:

Турция запретила въезд в страну 100 гражданам Германии
МИД Германии сообщает, что, с начала 2017 года по сей день, в аэропортах Турции было отказано во въезде 100 гражданам Германии. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает газета Deutsche Welle.
МИД Германии сообщает, что 100 гражданам Германии было отказано во въезде, исходя из соображений «их угрозы общественной безопасности».
Подобное поведение турецкой стороны подверглось резкой критике со стороны члена партии Левых Бундестага, турка по национальности Севима Дагделена. «Растущие запреты в отношении немецких подданных увеличивают военное поле для диктатуры Эрдогана»,- сказал он.
Отношения между Германией и Турцией обострились после запрета агиткампании референдума на территории Германии. Эрдоган выступил с заявлениями, в которых, в частности, обвинил руководство Германии в «фашизме».