Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել «Երիտասարդ գիտնականների աջակցության ծրագրի» մասնակիցների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 17-ին հանդիպում է ունեցել «Երիտասարդ գիտնականների աջակցության ծրագրի» մասնակիցների և պատասխանատուների հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, երիտասարդ գիտնականները Հանրապետության Նախագահին ներկայացրել են2015-2016թթ. հաշվետու ժամանակահատվածում աջակցության ծրագրի շրջանակներում իրականացված աշխատանքները, համագործակցության ծրագրերը՝ համեմատություններ անցկացնելով նախորդ տարիների հետ: Նրանք խոսել են նաև հետագա անելիքների ու ակնկալիքների մասին: «Երիտասարդ գիտնականների աջակցության ծրագրի» հաշվետվությունը ներառել է ութ հիմնական ուղղություն՝ երիտասարդ գիտնականներին միջազգային գիտական գործուղումների, գիտաժողովների, սիմպոզիումների, սեմինարների կազմակերպման ֆինանսական աջակցության տրամադրում, գիտական դրամաշնորհների տրամադրում, երիտասարդ գիտնականների հեղինակած գրքերի տպագրության համար ֆինանսական աջակցության տրամադրում, գիտական սարքերի և/կամ նյութերի ձեռքբերման համար ֆինանսական աջակցության տրամադրում, ազդեցության գործակից ունեցող պարբերականներում երիտասարդ գիտնականների գիտական հոդվածների տպագրության համար ֆինանսական աջակցության տրամադրում, գիտական մրցույթի կազմակերպում և հայազգի գիտնականների դասախոսությունների կազմակերպում:
Նախագահը ներկայացված զեկույցը լսելուց հետո, գիտնականներից հետաքրքրվել է, թե տրամադրվող աջակցությունը որքանո՞վ է օգտակար նրանց համար և ինչպե՞ս են երիտասարդները գնահատում իրականացված ծրագրերի արդյունավետությունը: Ծրագրի մասնակիցները շնորհակալություն են հայտնել Հանրապետության Նախագահին երիտասարդ գիտնականներին հետևողական աջակցության և խրախուսման համար՝ ընդգծելով, որ իրականացվող ծրագրերի շնորհիվ գիտությամբ զբաղվելը երիտասարդների համար տարեցտարի ավելի գրավիչ է դառնում, ինչի մասին է վկայում նաև հայտարարվող մրցույթներին մասնակցողների թվի զգալի աճը:
Նախագահն ընդգծել է, որ «Երիտասարդ գիտնականների աջակցության ծրագրի» նպատակը գիտության առաջընթացին նպաստելն ու ոլորտը կադրային ներուժով համալրելն է, ինչպես նաև աջակցելը հանրապետության երիտասարդ գիտնականների ստեղծագործական զարգացմանը՝ նրանց համար հնարավորություններ ստեղծելով շփվելու արտերկրի իրենց գործընկերների հետ, ծանոթանալու համաշխարհային գիտության զարգացումներին, նորություններին: Սերժ Սարգսյանը կարևորել է նաև այն ձեռքբերումների խրախուսումը, որոնք կարող են օգտակար լինել երկրի ներսում որոշակի առաջընթաց ապահովելուն՝ հիմնարար գիտության զարգացմանը զուգահեռ նպաստելով գիտական մշակումների կիրառելիությանը:
Հանդիպման ավարտին Հանրապետության Նախագահըշնորհակալագրեր էհանձնել «Երիտասարդ գիտնականների աջակցության ծրագրի» մասնակիցներին:

Президент Армении встретился с участниками и ответственными лицами программы "Помощь молодым учёным"
Президент Армении Серж Саргсян 17 марта встретился с участниками и ответственными лицами программы "Помощь молодым учёным".
Как сообщилиАрменпрессв Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, молодые учёные представили президенту Республики работы, выполненные в рамках программы помощи за отчётный период 2015-2016 гг., планы сотрудничества, проводя сравнение с прежними годами.
Они говорили также о дальнейших делах и ожиданиях. Отчёт программы "Помощь молодым учёным" включал в себя восемь основных направлений: предоставление молодым учёным финансовой помощи для международных научных командировок, организации конференций, симпозиумов, семинаров; предоставление научных грантов; предоставление финансовой помощи для публикации книг, авторами которых являются молодые учёные; предоставление финансовой помощи для приобретения научного оборудования и/или материалов; предоставление финансовой помощи для публикации научных статей молодых учёных во влиятельных периодических изданиях; организация научного конкурса и лекций учёных армянской национальности.
Заслушав представленный доклад, Президент поинтересовался у учёных, насколько полезна им предоставляемая помощь и как молодые люди оценивают эффективность осуществлённых проектов. Участники программы выразили благодарность Президенту Республики за последовательную помощь и поощрение молодых учёных, подчеркнув, что благодаря реализуемым программам, заниматься наукой для молодых людей год от года становится более привлекательным, о чём свидетельствует также ощутимый рост числа участников объявляемых конкурсов.
Президент подчеркнул, что цель программы "Помощь молодым учёным" способствовать прогрессу науки и пополнять сферу кадровым потенциалом, а также содействовать творческому развитию молодых учёных республики, создавая условия для их контакта с зарубежными коллегами, знакомства с достижениями и новостями всемирной науки. Серж Саргсян также подчеркнул, что важно стимулирования те исследования, которые могут быть полезны для обеспечения определённого прогресса внутри страны, способствуя параллельно с развитием фундаментальной науки внедрению научных разработок.
В конце встречи президент Республики вручилблагодарственные грамотыучастникам программы "Помощь молодым учёным".