Էրդողանը Նիդերլանդները «նացիստական մնացորդներ» և «ֆաշիստներ» է անվանել
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը խստորեն է արձագանքել Նիդերլանդների կառավարության որոշմանը, որով արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի ինքնաթիռին արգելվել է վայրէջք կատարել երկրում: Նա հայտարարել է պատասխան պատժամիջոցներ կիրառելու մտադրության մասին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է «Հուրիեթ» պարբերականը:
«Ճնշումներ գործադրեք որքան ցանկանում եք, ձեր երկրում սնեք ահաբեկիչներին, այս ամենը դեպի ձեզ է ուղղվելու: Եվ այս ամենի վերաբերյալ մենք ապրիլի 16-ից հետո սկսելու ենք մեր գործողությունները: Որքան ցանկանում ես մի ընդունիր մեր արտգործնախարարի ինքնաթիռը: Տեսնենք թե սրանից հետո քո ինքնաթիռներն ինչպես են մտնելու Թուրքիա»,- ասել է Էրդողանը` ընդգծելով, որ իր խոսքը վերաբերում է դիվանագիտական թռիչքներին:
Թուրքիայի նախագահը Նիդերլանդներն անվանել է «նացիստական մնացորդներ, ֆաշիստներ»:
Նիդերլանդները չեղարկել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուին տեղափոխող ինքնաթիռի վայրէջքի թույլտվությունը: Նիդերլանդների կառավարությունը հայտնել է, որ նման քայլի են դիմել, քանի որ Չավուշօղլուի այցը Ռոտերդամ «ռիսկի տակ էր առնում հասարակական կարգն ու անվտանգությունը»:

Эрдоган назвал Нидерланды “пережитком нацизма” и “фашистом”
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган жестко раскритиковал голландское правительство за решение не пускать в страну турецкого министра иностранных дел Мевлюта Чавушоглу. Он пригрозил, что намерен ответить санкциями. Как передает Арменпресс, об этом сообщает турецкая газета Hurriyet.
«Запрещайте, сколько хотите, создавайте в своих странах террористов. Все это будет направлено на вас. По этому поводу мы после 16 апреля начнем действовать. Не принимайте наши самолеты, сколько вам угодно. Посмотрим, Голландия, как после этого твои самолеты будут летать в Турцию», - сказал он.
Эрдоган назвал Нидерланды “пережитком нацизма” и “фашистом”.
Нидерланды не разрешили посадку самолету министра ИД Турции Мевлута Чавушоглу.
Как сообщили власти страны, они пошли на такой шаг, поскольку визит Чавушоглу в Роттердам “ставит под риск общественный порядок и безопасность”.
11 марта Чавушоглу пригрозил, что если запрет на посадку не снимут, то в ответ они пойдут на санкции. Он назвал решение правительства “фашистским подходом”. Он отметил, что налагая запрет на выступления турецких политиков в Германии и Нидерландах, Европа склоняется к “нет”.
Ранее в Роттердаме был запрещено собрание с участием Чавушоглу, посвященный конституционному референдуму в Турции. Мэр Роттердама заявил, что владелец салона, где должно было проводиться мероприятие, отказался предоставить помещение.