Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության ղեկավար Յան Պետերսենին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն մարտի 4-ին ընդունել է ս.թ. ապրիլի 2-ին կայանալիք ՀՀ խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում դիտորդական առաքելություն իրականացնելու նպատակով Հայաստան ժամանած ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ) դիտորդական առաքելության ղեկավար Յան Պետերսենին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանը մեծ կարևորություն է տալիս դիտորդական առաքելությունների գործունեությանը Հայաստանում ընտրությունների նախապատրաստման և անցկացման փուլում, իսկ կառույցները, որոնք նրանք ներկայացնում են, ըստ Նախագահի, մեր երկրում դիտարկվում են որպես երկարաժամկետ գործընկերներ ժողովրդավարության զարգացման և մասնավորապես՝ ընտրական համակարգն ու գործընթացները կատարելագործելու գործում: «Հենց այդ պատճառով է, որ մենք բարեխղճորեն և մանրամասն ուսումնասիրում ենք դիտորդական առաքելությունների դիտողությունները, գնահատականները և հետընտրական գործընթացներում մշտապես համագործակցելով համապատասխան կառույցների հետ, փորձում ենք իրականություն դարձել այն առաջարկությունները, որ ներկայացնում են դիտորդական առաքելությունները»,-ասել է Նախագահ Սարգսյանը՝ այդ համատեքստում հիշատակելով լայն քաղաքական, հասարակական քննարկումների ու կոնսենսուսի արդյունքում, ինչպես նաև Վենետիկի հանձնաժողովի անմիջական օժանդակությամբ ՀՀ ընտրական օրենսգրքի ընդունման փաստը:
Հանրապետության Նախագահը հավաստիացրել է դիտորդական առաքելության ղեկավարներին, որ Հայաստանի իշխանությունները պատրաստակամ են միջազգային չափանիշներին համապատասխան ընտրություններ անցկացնելու նպատակով համագործակցելու բոլոր դիտորդական առաքելությունների, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի հետ և նրանցից ակնկալում են անկողմնակալ և հավաստի գնահատական Հայաստանում տեղի ունեցող ընտրական գործընթացների մասին:
Յան Պետերսենը շնորհակալություն է հայտնել ընտրությունները դիտարկելու նպատակով ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելությանը հրավիրելու համար՝ նշելով, որ առաքելությունն արդեն 11-րդ անգամն է Հայաստանում ընտրություններ դիտարկում, և մշակած մեթոդաբանությունն ու փորձը միանգամայն համապատասխանում են Հայաստանում ընտրությունները պատշաճ դիտարկելու, եզրակացություններ կատարելու պահանջներին: Դիտորդական առաքելության ղեկավարը գոհունակությամբ է խոսել Հայաստանում գտնվելուց ի վեր՝ անցած երկու շաբաթների ընթացքում իշխանությունների, քաղաքական կուսակցությունների և բոլոր մյուս գործընկերների հետ ԵԱՀԿ/ ԺՀՄԻԳ առաքելության համագործակցության մասին և տեղեկացրել, որ առաքելության դիտորդներն արդեն գործուղվել ու տեղաբաշխվել են հանրապետության ամբողջ տարածքով մեկ և պատրաստ են իրականացնելու իրենց առաքելությունը:

Серж Саргсян принял главу наблюдательской миссии ЕСПЧ/ОБСЕ Яна Петерсена
4 марта президент РА Серж Саргсян принял главу наблюдательской миссии ЕСПЧ/ОБСЕ Яна Петерсена, прибывшего в Армению для проведения наблюдательской миссии в ходе намеченных на 2 апреля парламентских выборов.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента РА, Серж Саргсян подчеркнул, что Армения придает большую важность проведению наблюдательской миссии в период подготовки и проведения выборов, а организации, которых они представляют, рассматриваются в Армении как долгосрочные партнеры в деле развития демократии и особенно избирательной системы.
“Именно поэтому мы добросовестно и детально рассматриваем замечания и оценки наблюдательских миссий. Неизменно сотрудничая с соответствующими структурами и в постизбирательный период, мы пытаемся воплотить в жизнь представленные ими предложения”, - сказал президент РА, упомянув в этом контексте принятие Избирательного кодекса РА в результате политического и общественного консенсуса, а также при содействии Венецианской комиссии.
Президент заверил руководство наблюдательской миссии, что для проведения выборов в соответствии с международными критериями власти Армении готовы сотрудничать со всеми наблюдательскими миссиями, в том числе и с ЕСПЧ/ОБСЕ, ожидая от них беспристрастного и достоверного освещения выборов в Армении.
Поблагодарив за приглашение, Ян Петерсен отметил, что миссия уже 11-й раз в Армении и что разработанная методология и опыт соответствуют требованиям проведения надлежащего мониторинга выборов. Глава миссии ЕСПЧ/ОБСЕ с удовлетворением отметил сотрудничество с властями, политическими партиями за прошедшие две недели, сообщив, что члены миссии уже командированы в разные районы республики и готовы к выполнению своих обязанностей.