Թուրքիայի դատարանը գործ չի հարուցի Գարո Փայլանին վիրավորած հաղորդավարի դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի դատարանը մերժել է դատական գործ հարուցել մեջլիսի հայ պատգամավոր Գարո Փայլանին «անցեղ» անվանած հաղորդավարի դեմ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է թուրքական «Ջումհուրիեթ» պարբերականը:
Անկարայի գլխավոր դատախազությունը, մեջբերելով Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիան, նշել է, որ քաղաքական գործիչները պետք է ճկունություն ցուցաբերեն քննադատությունների նկատմամբ:
Գարո Փայլանը հունվարի 13-ին Թուրքիայի մեջլիսում խոսել էր Հայոց ցեղասպանության մասին, ինչի հետևանքով խիստ քննադատությունների էր արժանացել մյուս կուսակցությունների ներկայացուցիչների կողմից: Մեջլիսի նախագահը նրան պատժել էր` հեռացնելով երեք նիստի աշխատանքներից, իսկ մեջլիսի արձանագրություններից հանվել էին պատգամավորի խոսքերը:
Կատարվածի առնչությամբ թուրք հաղորդավար Օզլեմ Օզջանը թվիթերյան իր միկրոբլոգում գրառում էր կատարել, որում ասվում էր. «Եթե ցեղասպանություն է արվել, ձեր նման անցեղն ինչ գործ ունի մեջլիսում»:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Թուրքիայի Սահմանադրական դատարանը ևս մերժել է Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության հայ պատգամավոր Գարո Փայլանի դիմումը, որով նա պահանջում էր չեղյալ համարել «Հայոց ցեղասպանություն» եզրույթը կիրառելու համար մեջլիսի երեք նիստերից իրեն հեռացնելու մասին որոշումը:

Турецкий суд не возбудит уголовное дело в отношении оскорбившего Гаро Пайлана телеведущего
Суд Турции отказался возбуждать уголовное дело в отношении телеведущего, назвавшего армянского депутата меджлиса Гаро Пайлана “безродным”. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает турецкое издание «Cumhuriyet».
Цитируя европейскую конвенцию прав человека, Генеральная прокуратуира Анкары отметила, что политические деятели должны проявлять гибкость к критике в свой адрес.
13 января в парламенте Турции Гаро Пайлан затронул тему Геноцида армян, в результате чего удостоился жесткой критики со стороны представителей других партий. Председатель парламента наказал его, отстранив от работы в трех заседаниях, а слова Гаро Пайлана были изъяты из протоколов меджлиса.
В связи с этим турецкий телеведущий Озлем Озджан в своем микроблоге в соцсети Twitter написал следующее: “Если на самом деле имел место геноцид, в таком случае что делают в меджлисе такие безродные, как вы”.
Ранее стало известно, что Конституционный суд Турции также отклонил иск армянского деутата Демократической партии народов Гаро Пайлана, в котором тот требовал отменить решение о его отстранении с трех заседаний меджлиса за использование термина “Геноцид армян”.