ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել ԵԺԿ նախագահ Ժոզեֆ Դոլի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Մեկնարկել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի աշխատանքային այցը Բելգիայի Թագավորություն: Հանրապետության Նախագահը փետրվարի 27-ի առավոտյան Բրյուսելի ԵԺԿ կենտրոնակայանում հանդիպում է ունեցել Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) նախագահ Ժոզեֆ Դոլի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների զարգացման հեռանկարին, Հայաստանում իրականացվող համընդգրկուն բարեփոխումների ընթացքին, այդ թվում՝ Սահմանադրության փոփոխություններից հետո կառավարման նոր համակարգի անցման, ժողովրդավարական հաստատությունների հետագա զարգացման և ամրապնդման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին, ապրիլին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների նախապատրաստությանը:
Սերժ Սարգսյանը և Ժոզեֆ Դոլը քննարկել են նաև միջազգային հարթակներում ԵԺԿ գործընկերների հետ Հայաստանի փոխգործակցությանը, ընդհանուր խնդիրներին ու մարտահրավերներին վերաբերող հարցեր, մտքեր են փոխանակել միջկուսակցական կապերի ամրապնդման վերաբերյալ:
Նշելով, որ Բելգիա իր աշխատանքային այցի ընթացքում Եվրամիության ղեկավարության հետ նախատեսված են հագեցած և բովանդակալից օրակարգով հանդիպումներ ու քննարկումներ, Հանրապետության Նախագահը ԵՄ-ի հետ Հայաստանի հարաբերությունների խորացման գործում մեծ դեր է վերապահել ԵԺԿ-ին՝ որպես Եվրոպայի ամենաազդեցիկ քաղաքական ուժի: Նախագահ Սարգսյանը մեծապես կարևորել է ԵԺԿ հետ ՀՀԿ համագործակցության շարունակական խորացումը և երախտագիտություն հայտնել Հայաստանին և ՀՀԿ-ին մշտապես սատարելու պատրաստակամության ու գործնական աջակցության համար:
Այդ համատեքստում կարևորվել են նաև ԵԺԿ հետ համագործակցությունը տարբեր միջխորհրդարանական հարթակներում՝ ուղղված մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ու ազատությունների երաշխավորմանը, ժողովրդավարական հաստատությունների զարգացմանը, սոցիալական, հումանիտար, մշակութային համագործակցությանը:
Հանրապետության Նախագահը և ԵԺԿ նախագահը անդրադարձել են նաև Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցին: Սերժ Սարգսյանը ներկայացրել է հակամարտության կարգավորման հայկական կողմի մոտեցումները, իրավիճակը արցախա-ադրբեջանական շփման գծում, Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի պարբերաբար խախտման, սադրիչ գործողությունների և իրավիճակի լարման մասին տեղեկություններ:
Նշելով, որ ԼՂ հակամարտությունը շարունակում է լրջագույն մարտահրավեր մնալ ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ եվրոպական անվտանգության համար՝ Նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը, ինչպես և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները, խաղաղ կարգավորմանն այլընտրանք չի տեսնում և, ի տարբերություն Ադրբեջանի, բնավ չի ցանկանում, որպեսզի մեր տարածաշրջանը ևս մեկ անգամ ընկղմվի պատերազմի մղձավանջի մեջ։ Հանրապետության Նախագահը վերահաստատել է, որ Հայաստանը ջանքեր չի խնայելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հետ համատեղ հասնելու հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը, ինչը, Նախագահի համոզմամբ, նաև միջազգային հանրության հավաքական ընկալումն է:
Հանդիպման ժամանակ Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել ԵԺԿ նախագահին մարտի վերջին Մալթայում կայանալիք ԵԺԿ քաղաքական համաժողովին մասնակցելու հրավերի համար:

Президент Армении Серж Саргсян встретился с председателем Европейской народной партии Жозефом Долом
В рабочего визита президент Армении Серж Саргсян в Брюсселе, в штаб-квартире ЕНП, встретился с председателем Европейской народной партии Жозефом Долом.
Как сообщилиАрменпрессв Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, стороны коснулись перспектив развития отношений Армения-ЕС, хода продолжающихся комплексных реформ в Армении, в том числе работ по переходу к новой системе управления после конституционных изменений, дальнейшего развития и укрепления демократических институтов, подготовки к предстоящим в апреле парламентским выборам.
Серж Саргсян и Джозеф Дол обсудили взаимодействие Армении с партнерами из ЕНП на международных платформах, а также вопросы, связанные с общими проблемами и вызовами, обменялись мнениями по вопросам укрепления межпартийных связей.
Отметив, что в ходе визита в Бельгию запланированы встречи и дискуссии с содержательной повесткой с руководством ЕС, Серж Саргсян сказал, что в вопросе углубления отношений Армении с ЕС придает большую роль ЕНП, как одной из самых влиятельных политических сил Европы.
Серж Саргсян отметил важное значение непрерывного углубления сотрудничества РПА с ЕНП и выразил благодарность за постоянную готовность помочь и за практическую поддержку Армении и РПА.В этом было подчеркнуто также сотрудничество с ЕНП в рамках различных межпарламентских платформ, направленных на гарантии защиты прав и свобод человека, социальное, гуманитарное, культурное сотрудничество.
Стороны также обсудили проблему Нагорного Карабаха.Серж Саргсян представил позицию армянской стороны по урегулированию конфликта, ситуацию на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения, сообщил о регулярных нарушениях режима прекращения огня, провокационных действиях и эскалации ситуации со стороны Азербайджана.
Заявив, что нагорно-карабахский конфликт остается серьезной угрозой для региональной и европейской безопасности, президент Армении Серж Саргсян заявил, что Армения, а также страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ не видят альтернативы мирному урегулированию, и вопреки Азербайджану, Армения не хочет, чтобы наш регион еще раз прошел через кошмар войны.
Серж Саргсян подтвердил, что Армения не пожалеет усилий, чтобы совместно с Минской группой ОБСЕ достичь исключительно мирного урегулирования конфликта, которое, по его словам, является также коллективным восприятием международного сообщества.
На встрече президент Саргсян поблагодарил президента ЕНП за приглашение принять участие в политическом форуме EPP на Мальте в конце марта.