Այցելել եմ Արցախ, որովհետև դեմ եմ բռնապետությանը. Յարոմիր Շտետինայի պատասխանն Ադրբեջանին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդարանի չեխ պատգամավոր, Եվրոպայի Ժողովրդական կուսակցության անդամ Յարոմիր Շտետինան բացատրել է, թե ինչու է Արցախում դիտարկել օրերս կայացած սահմանադրական հանրաքվեն: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Շտետինան չեխական Aktuálně.cz-ի հետ զրույցում ընդգծել է, որ այցելել է Արցախի Հանրապետություն, քանի որ դեմ է բռնապետությանը:
Չեխական ceskenoviny.cz կայքն էլ մեջբերել է Շտետինայի ֆեյսբուքյան գրառումը, որում վերջինս հայտնում է, որ Ադրբեջանը դիմել է Ինտերպոլին իրեն ձերբակալելու համար` հիշեցնելով, որ Ադրբեջանում քրեական գործ են հարուցել նաև Արցախի սահմանադրական հանրաքվեն դիտարկած Եվրախորհրդարանի մեկ այլ պատգամավորի` Ֆրանկ Էնգելի նկատմամբ:
Ադրբեջանի իշխանությունները հայտարարել են, որ քրեական գործ են հարուցում Եվրախորհրդարանի այն պատգամավորների դեմ, ովքեր փետրվարի 20-ին Արցախում դիտարկել են սահմանադրական հանրաքվեի ընթացքը: Չեխական լրատվամիջոցները բավականին բուռն են արձագանքել Ադրբեջանի իշխանությունների հերթական ապակառուցողական և սադրիչ քայլին:

YEREVAN, FEBRUARY 24, ARMENPRESS. MEP Jaromír Štětina(Czech Republic)explained the reason why he visited Karabakh recently as international observer in the Constitutional referendum, reports “Armenpress”.
In an interview with Aktuálně.cz, he said he visited the Nagorno Karabakh Republic since he is against dictatorship.
The Czech ceskenoviny.cz website quoted Štětina’s Facebook post where he announces that Azerbaijan applied to Interpol to detain him, recalling that the Azerbaijani leadership initiated criminal case against another MEP Frank Engel who also visited Karabakh as an international observer.
The Azerbaijani leadership initiated criminal proceedings against those MEPs who observed the process of Constitutional referendum in Nagorno Karabakh on February 20. The Czech media strongly reacted to Azerbaijani leadership’s another unconstructive and provocative step.