Իրանը մտադիր Է գնել 12 Superjet 100 ինքնաթիռ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանը հավաստել Է, որ մոտ ժամանակներս մտադիր Է գնել ռուսական արտադրության 12 Superjet 100 ինքնաթիռ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՌԴ Էներգետիկայի նախարար Ալեքսանդր Նովակը հայտնել Է «Ռոսիա-24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, որից հատվածներ են ցուցադրվել փետրվարի 22-ին:
«Մեզ հավաստեցին, որ Իրանը շահագրգռված Է մոտ ժամանակներս 12 Sukhoi Superjet 100 ինքնաթիռների ձեռքբերմամբ»,-ասել Է նա:
Նախարարը նաեւ նշել Է, որ Ռուսաստանը շահագրգռված Է Իրանում ռուսական ինքնաթիռների համար համալրող մասերի արտադրության կարգավորման գործում, եւ, համապատասխան առաջարկության դեպքում, պատրաստ Է քննարկել դրա հնարավորությունը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Иран намерен в ближайшее время купить 12 самолетов Superjet 100
Иран подтвердил, что в ближайшее время намерен купить 12 самолетов Superjet 100 российского производства. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом министр энергетики РФ Александр Новак сообщил в показанных в среду фрагментах интервью телеканалу "Россия 24".
"Нам подтвердили, что Иран заинтересован в ближайшее время приобрести 12 самолетов Sukhoi Superjet 100", - сказал он.
Министр также отметил, что Россия заинтересована в налаживании производства комплектующих для российских самолетов в Иране, и, в случае соответствующего предложения готова рассмотреть такую возможность.
Кроме того, по его словам, Россия предложила иранским партнерам наладить совместное производство турбовинтового модернизированного самолета Ил-114.
"Наши компании сейчас работают с иранскими партнерами для того, чтобы выработать конкретные решения и предложения", - подчеркнул Новак.