Արգենտինայում ներկայացվել է ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արգենտինացի պատգամավոր Նիլդա Սելիա Գարեն ներկայացրել է մի օրենքի նախագիծ, որը նախատեսում է Արգենտինայում քրեականացնել ցեղասպանության ժխտումը: Prensa Armenia-ին տված հարցազրույցում Սելիա Գարեն տեղեկացրել է, որ նախագիծը ենթադրում է նաև քրեական պատիժ Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, առաջարկը նախատեսում է Քրեական օրենսգրքում ներառել ցանկացած մեկի քրեական հետապնդումը, ով «հրապարակայնորեն ժխտում է, նվաստացնում է, արդարացնում է և/կամ հավանություն է տալիս ցեղասպանությանը կամ մարդկության դեմ հանցանքին»:
Արգենտինացի պատգամավորը տեղեկացրել է, որ առաջարկը համապատասխանում է խոսքի ազատությանը, երբ դա «արդարացվում է զոհերի իրավունքները պաշտպանելու, հասարակական կարգը կամ ազգային անվտանգությունը պահպանելու, ատելությունը կամ բռնությունն արդարացնելը կանխելու անհրաժեշտությամբ»:
«2006 թվականին Ազգային կոնգրեսն ընդունել է 26.199 օրենքը, որը ցեղասպանություն է ճանաչել այն, ինչին զոհ է գնացել հայ ժողովուրդը: Հետևաբար, հստակ է, որ դա ներառված է այն նախագծում, որն առաջարկում ենք»,- ասել է Նիլդա Սելիա Գարեն:
Պատասխանելով հարցին, կապված Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուի` վերջերս Արգենտինա կատարած այցի հետ, Գարեն նշել է. «Ես չգիտեմ, թե Թուրքիան ինչպես կարող է վերաբերվել սրան: Ես գիտեմ միայն այն, որ Արգենտինայի Հանրապետությունն ինքնիշխան է, և Ազգային կոնգրեսը դրա իշխանություններից մեկի դրսևորումն է»:
Արգենտինացի պատգամավոր Նիլդա Սելիա Գարեն ներկայացնում է «Հաղթանակի ճակատ» կուսակցությունը: Նա նախկինում զբաղեցրել է Արգենտինայի պաշտպանության նախարարի, ապա Անվտանգության նախարարի պաշտոնները:

В Аргентине представлен законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян
Аргентинский депутат Нильда Селиа Гарре представила законопроект, предусматривающий криминализацию отрицания Геноцида армян в Аргентине.
В интервью изданию Prensa Armenia Нильда Селиа Гарре сообщила, что законопроект предусматривает уголовное наказание за отрицание Геноцида армян.
Как сообщает «Арменпресс», предложение предполагает включение в Уголовный кодекс страны уголовного преследования для тех, кто “публично отрицает, сводит к минимуму, оправдывает и/или же в какой-либо форме одобряет геноцид или преступления против человечности”.
Аргентинский депутат заявила, что предложение совместимо со свободой слова и “оно оправдано необходимостью защиты права человека, общественного порядка и национальной безопасности, а также предотвращения оправдания насилия или ненависти”.
“В 2006 году Национальный конгресс принял закон 26.199, признавший геноцидом те события, жертвами которых стал армянский народ. Следовательно, вполне понятно, что это включено в предлагаемый нами проект”, - заявила Нильда Селиа Гарре.
Отвечая на вопрос о недавнем визите министра иностранных дел Турции Мевлута Чавушоглу в Аргентину, депутат отметила: “Я не знаю, как может отнестись к этому Турция. Я знаю только то, что Аргентина является суверенным государством, а Национальный конгресс является одним из проявлений его власти”.
Аргентинский депутат Нильда Селиа Гарре представляет партию “Фронт победы”. Ранее она занимала пост министра обороны, а также министра безопасности Аргентины.