Հայաստանի 100 խոշոր հարկատուների ցանկում հայտնվել են հանքարդյունաբերական 4 ընկերություններ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտում գործող 4 ընկերություն հայտնվել է մեր երկրի 100 խոշոր հարկ վճարողների ցանկում: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի հրապարակած տվյալները, այդ ընկերություններն են «Գեոպրոմայնինգ գոլդ»-ը, «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը», «Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատը» և «Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը»: Այս 4 ընկերությունները միասին պետական բյուջե են վճարել 23 մլրդ 69 մլն 19.77 հազար ՀՀ դրամ հարկային գումար:
ՊԵԿ-ի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ 2016 թվականի ընթացքում վերը նշված հանքարդյունաբերական ընկերություններից առավել շատ հարկեր վճարել է«Գեոպրոմայնինգ գոլդ»ընկերությունը՝ շուրջ 9 մլրդ 377 մլն 7.95 հազար ՀՀ դրամ: Վճարված հարկերի և պետական տուրքերի ցուցանիշով ընկերությունը հայտնվել է մեր երկրի 100 խոշոր հարկատուների ընդհանուր ցանկի 13-րդ տեղում: 2015 թվականին այս ընկերությունը 28-րդ տեղում էր` 3 մլրդ 861 մլն 801.72 հազար ՀՀ դրամ հարկային վճարով:
Հանքարդյունաբերության ոլորտում գործող մյուս խոշոր հարկատուն «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատն» է, որը վճարել է 9 մլրդ 121 մլն 578.97 հազար ՀՀ դրամ հարկ, հայտնվել է մեր երկրի 100 խոշոր հարկ վճարողների ցանկի 16-րդ հորիզոնականում: 2015 թվականին այս ընկերությունը Հայաստանի խոշոր հարկատուների ցանկում 2-րդն էր` վճարված 27 մլրդ 505 մլն 901.58 դրամ հարկով:
«Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատը» հայտնվել է 38-րդ տեղում` մեկ տարվա ընթացքում վճարված 3 մլրդ 213 մլն 108.44 հազար ՀՀ դրամ հարկային գումարով:
89-րդ հորիզոնականում է հայտնվել «Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը», որը վճարել է 1 մլրդ 449 մլն 324.41 հազար ՀՀ դրամ հարկ: 2015 թվականին այս ընկերությունը 44-րդ տեղում էր` վճարված 2 մլրդ 935 մլն 352.55 դրամ հարկային գումարով:

Четыре горнодобывающие компании оказались в списке 100 крупнейших налогоплательщиков Армении
Четыре горнодобывающие компании - "GeoProMining Gold", "Зангезурский медно-молибденовый комбинат", "Капанский горно-обогатительный комбинат" и "Агаракский медно-молибденовый комбинат», оказались в списке 100 крупнейших налогоплательщиков Армении, сообщает Арменпресс со ссылкой на данные КГД Армении. Эти четыре компании вместе выплатили в государственный бюджет налоги в размере 23 млрд 69 млн 19,77 тысяч драмов.
В 2016 году из этих четырех компаний больше всего налогов выплатила компания "GeoProMining Gold" (около 9 млрд 377 млн ​​драмов).Компания занимает 13-е место в списке 100 крупнейших налогоплательщиков Армении.В 2015 году компания занимала 28 место в списке с показателем 3 млрд 861 млн драмов.
Вторым крупным налогоплательщиком в области горнодобывающей промышленности является "Зангезурский медно-молибденовый комбинат", который заплатил налоги в размере 9 млрд 121 млн драмов и занимает 16 место в списке.В 2015 году эта компания была вторым в списке с 27 млрд 505 млн драмами.
"Капанский горно-обогатительный комбинат" оказался на 38-й позиции, заплатив в течение года налоги в размере в 3 млрд 213 млн драмов.
"Агаракский медно-молибденовый комбинат" занимает 89-е место в списке 100 крупнейших налогоплательщиков с показателем 1 млрд 449 млн драмов.В 2015 году компания заняла 44-е место в списке, заплатив 2 млрд 935 млн драмов.