Հայաստանի 100 խոշոր հարկատուների ցանկում հայտնվել են հանքարդյունաբերական 4 ընկերություններ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտում գործող 4 ընկերություն հայտնվել է մեր երկրի 100 խոշոր հարկ վճարողների ցանկում: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի հրապարակած տվյալները, այդ ընկերություններն են «Գեոպրոմայնինգ գոլդ»-ը, «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը», «Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատը» և «Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը»: Այս 4 ընկերությունները միասին պետական բյուջե են վճարել 23 մլրդ 69 մլն 19.77 հազար ՀՀ դրամ հարկային գումար:
ՊԵԿ-ի հրապարակած տվյալների համաձայն՝ 2016 թվականի ընթացքում վերը նշված հանքարդյունաբերական ընկերություններից առավել շատ հարկեր վճարել է«Գեոպրոմայնինգ գոլդ»ընկերությունը՝ շուրջ 9 մլրդ 377 մլն 7.95 հազար ՀՀ դրամ: Վճարված հարկերի և պետական տուրքերի ցուցանիշով ընկերությունը հայտնվել է մեր երկրի 100 խոշոր հարկատուների ընդհանուր ցանկի 13-րդ տեղում: 2015 թվականին այս ընկերությունը 28-րդ տեղում էր` 3 մլրդ 861 մլն 801.72 հազար ՀՀ դրամ հարկային վճարով:
Հանքարդյունաբերության ոլորտում գործող մյուս խոշոր հարկատուն «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատն» է, որը վճարել է 9 մլրդ 121 մլն 578.97 հազար ՀՀ դրամ հարկ, հայտնվել է մեր երկրի 100 խոշոր հարկ վճարողների ցանկի 16-րդ հորիզոնականում: 2015 թվականին այս ընկերությունը Հայաստանի խոշոր հարկատուների ցանկում 2-րդն էր` վճարված 27 մլրդ 505 մլն 901.58 դրամ հարկով:
«Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատը» հայտնվել է 38-րդ տեղում` մեկ տարվա ընթացքում վճարված 3 մլրդ 213 մլն 108.44 հազար ՀՀ դրամ հարկային գումարով:
89-րդ հորիզոնականում է հայտնվել «Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը», որը վճարել է 1 մլրդ 449 մլն 324.41 հազար ՀՀ դրամ հարկ: 2015 թվականին այս ընկերությունը 44-րդ տեղում էր` վճարված 2 մլրդ 935 մլն 352.55 դրամ հարկային գումարով:

4 mining companies included in list of Armenia’s 100 major taxpayers
YEREVAN, FEBRUARY 13, ARMENPRESS. 4 mining companies, “GeoProMining Gold”, “Zangezur Copper and Molybdenum Combine”, “Kapan Mine Enrichment Plant”, and “Agarak Copper MolybdenumCombine”, appeared in the list of Armenia’s 100 major taxpayers, reports “Armenpress”.
According to the data published by the State Revenue Committee, these 4 companies together paid 23 billion 69 million 19.77 thousand AMD tax to the state budget.
In 2016, from these 4 companies, “GeoProMining Gold” company paid the most taxes, over 9 billion 377 million 7.95 thousand AMD. The company is ranked 13th in the list of 100 major taxpayers with the figures of paid taxes and state fees. However, in 2015 the company was ranked 28th in the list, paying 3 billion 861 million 801.72 thousand AMD tax.
The second major taxpayer in the mining industry field is “Zangezur Copper and Molybdenum Combine” which paid 9 billion 121 million 578.97 thousand AMD tax and is ranked 16th in the list. In 2015 this company was the second in the list, with 27 billion 505 million 901.58 AMD tax paid.
“Kapan Mine Enrichment Plant” appeared in 38th position, paying 3 billion 213 million 108.44 thousand AMD tax within a year.
“Agarak Copper MolybdenumCombine” is ranked 89th in the list of 100 major taxpayers which paid 1 billion 449 million 324.41 thousand AMD tax. In 2015 the company was ranked 44th in the list, paying 2 billion 935 million 352.55 thousand AMD tax.