Քաղաքական գործիչը պետք է քաղաքացիական արիություն ունենա․ Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Նախագահ Սերժ Սարգսյանն փետրվարի 2-ի երեկոյան հյուրընկալվել է Հայաստանի հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) «Անդրանիկ Մարգարյան» քաղաքական դպրոցում, որտեղ հանդիպում է ունեցել դպրոցի ունկնդիրների հետ։
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից,2016 թվականին ՀՀԿ-ի հիմնադրած՝ հանրապետությունում առաջին կուսակցական քաղաքական դպրոցի ավելի քան հարյուր ունկնդիրների շուրջ կեսը անկուսակցական է կամ այլ կուսակցությունների անդամ, նրանք ամենատարբեր մասնագիտությունների ու զբաղվածության տեր անձինք են՝ ուսանողից մինչև պետական ծառայող:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է դպրոցի ունկնդիրներին, հակիրճ ներկայացրել իր պատկերացումները ժամանակակից քաղաքական գործչի մասին, իր ուղերձն ու հորդորները հղել քաղաքականությամբ զբաղվել պատրաստվող երիտասարդներին, ապա պատասխանել է հանդիպման մասնակիցներին հետաքրքրող հարցերին, լսել նրանց տեսակետները արծարծվող թեմաների վերաբերյալ:
Իր խոսքում Նախագահը ժամանակակից քաղաքական գործչի համար կարևորել է կրթվածությունը, անընդհատ սովորելու ձգտում և ամենատարբեր ոլորտներից որոշակի գիտելիքների պաշար ունենալը, հորդորել է անկախ մասնագիտությունից՝ առնվազն իրավաբանության և տնտեսագիտության հիմունքներին ծանոթ լինել, իրավաբանական ձևակերպումները լավ հասկանալ, իսկ մասնագիտությամբ իրավաբանների պարագայում՝ կարողանալ այդ ձևակերպումները հանրամատչելի ներկայացնել ու բացատրել հանրությանը:
Քաղաքական գործիչը, Նախագահի պատկերացմամբ, պետք է օգտագործի ցանկացած հնարավորություն անպայման անցնելու տնտեսագիտական դասընթացներ՝ թեկուզ կարճ, ինչը կօգնի շատ հարցերում արագ կողմնորոշվել ու ճիշտ որոշումներ կայացնել:
«Քաղաքականությամբ զբաղվելու համար պետք է ունենալ գիտելիքների լավ պաշար, առանց որի անհնար է քաղաքական գործունեություն իրականացնել: Այո, քաղաքականությամբ զբաղվելու համար անհրաժեշտ է գիտելիք, քաղաքականությամբ զբաղվելու համար անհրաժեշտ են բարոյական հատկանիշներ, անհրաժեշտ է քաղաքացիական արիություն»,-ընդգծել է Նախագահը:
Հանրապետության Նախագահը հորդորել է նաև տիրապետել օտար լեզուների՝ միաժամանակ փայլուն տիրապետելով հայոց լեզվին ու շատ լավ իմանալ հայ գրականություն: «Մեր ժառանգության իմացությունը ուղղակի կապ է անցյալի, ներկայի և վաղն էլ՝ ապագայի հետ: Առանց այդ ժառանգության իմացության, լիարժեք չես կարող հայերեն մտածել: Առանց հայոց լեզուն լավ իմանալու, դու չես կարող հայերեն մտածել:
Բայց մի բան է հայերեն մտածել, հայերեն արտահայտվել, այլ բան է ՝ ռուսերեն կամ անգլերեն մտածել ու հայերեն արտահայտվել: Շատ պրակտիկ բան եմ ասում, որովհետև քաղաքական գործիչների համար կարևոր է իրենց վարկանիշը: Եվ հավատացեք, որ դեռևս տևական ժամանակ օտարախոսությունը, օտարամոլությունը վարկանիշ չի բերելու. լսարանը դա անմիջապես տեսնում է, զգում է: Ա՛յ սա է կարևորը, որպեսզի կարողանաք հասկանալ, որովհետև դեռևս տևական ժամանակ մեր հասարակության հիմնական կորիզը, մեր հասարակության քաշող ուժը, լոկոմոտիվը լինելու է այն խավը, որը ներառում է ուսուցիչներին, մեր ամբողջ մտավորականությանը: Այնպես որ՝ պետք է շատ լավ տիրապետել հայոց լեզվին ու նաև մեր ժառանգությանը»,-ասել է Նախագահ Սարգսյանը:
Նախագահը քաղաքական գործչի համար ոչ պակաս կարևոր է համարել կարևորը երկրորդականից տարբերելու ունակությունը, ինչպես նաև քաղաքացիական արիություն ունենալը, առանց որի, նրա համոզմամբ, անիմաստ է զբաղվել քաղաքական գործունեությամբ:
«Քաղաքական գործչի համար չափազանց կարևոր է, որպեսզի նա կարողանա տարբերակել կարևորը երկրորդականից: Որևէ դասագրքում երբեք դուք չեք կարող գտնել լուծումներ կամ գիտելիքներ սրա մասին: Դուք պետք է կարողանաք այդ ժխորում (իսկ քաղաքական դաշտում հաճախ ժխոր է լինում) իրոք, տարբերակել կարևորը երկրորդականից: Ցավոք, մեր հասարակությունը հիմա գտնվում է մի այնպիսի փուլում, երբ ժխորն իսկապես մեծ է, և այդ ժխորի մեջ գտնել կարևորը, ճիշտը, սա միայն հեղինակություն է բերում քաղաքական գործչին: Եթե տեսնում եք՝ մեր քաղաքական դաշտում երկարակյացներն այդքան էլ շատ չեն, որովհետև նրանք փորձում են պոպուլիզմով զբաղվել: Պոպուլիզմը, միգուցե, լավ է որոշակի պահի համար՝ երեք օր, հինգ, յոթ, տասնհինգ օր, լավ՝ վեց ամիս, բայց, փառք Աստծո, մեր հասարակությունը կարողանում է շատ շուտ հասկանալ, թե ով ինչ է ի վիճակի անել:
Եթե ամեն անգամ փորձում ես տեղափոխվել կշեռքի ծանր հատվածը, դա հետո դառնում է բնավորություն, և կողքիներն էլ են տեսնում: Այսինքն, դու արդեն ճոճանակի պես կգնաս-կգաս, և հետո այդ ճոճանակը որևէ մեկին էլ պետք չի լինի:
Ուզում եմ ամենակարևոր բանի վրա ձեր ուշադրությունը սևեռել՝ քաղաքական գործիչը պետք է քաղաքացիական արիություն ունենա: Եթե դա չկա՝ անիմաստ է զբաղվել քաղաքական գործունեությամբ:
Վախկոտ մարդիկ քաղաքականությունում, ինչ ասեմ՝ կա՛մ թիթեռի, կա՛մ ձնծաղիկի կյանք են ունենում: Բայց ուզում եմ, որպեսզի ասածս ճիշտ ըմբռնեք և ընկալեք: Անվախ մարդ աշխարհում չկա: Անվախ են միայն ապուշները, սակայն երբ քո տագնապը դառնում է վախ, ա՛յ դա է վատը: Երբ քո տագնապի պահին, այդ տագնապի ազդեցության տակ փոխում ես որոշումներդ, դու արդեն դառնում ես վախկոտ մարդ: Չի կարելի, երբեք չի կարելի ճնշման կամ վախի ազդեցության տակ փոխել որոշումներ: Միացյալ Նահանգների նախագահներից մեկը շատ փայլուն միտք է արտահայտել՝ ասել է, որ երբեք մի վախեցեք զիջումներից կամ բանակցություններից, բայց երբեք մի գնացեք զիջումների կամ բանակցությունների ճնշման տակ: Քենեդին Միացյալ Նահանգների լավագույն նախագահներից մեկն էր, իմ կարծիքով, և կարծում եմ, որ նրա ասածները շատ համահունչ են այսօրվա մեր իրականությանը: Օրինակ, նույն Լեռնային Ղարաբաղի խնդրով մենք երբեք որևէ ճնշման տակ որևէ զիջում չենք անում. մենք պատրաստ ենք փոխզիջումներ անելու, որպեսզի խնդիրը լուծվի խաղաղությամբ, առանց պատերազմի, բայց որևէ ճնշում՝ լինի դա արտաքին թե ներքին, չի կարող ազդել, հակառակ պարագայում, մեր՝ տուն գնալու ժամանակն է»,-ընդգծել է Հանրապետության Նախագահը:
Հանրապետության Նախագահն իր ուղերձն ու հորդորները ներկայացրել է ինչպես սեփական փորձից, այնպես էլ միջազգային պրակտիկայից բերված օրինակների ու համեմատությունների հիման վրա, խոսել ժամանակակից քաղաքական գործչին ներկայացվող վերոնշյալ պահանջներից որևէ մեկը լիարժեք չբավարարելու պարագայում առաջացող դժվարությունների ու խնդիրների մասին:

YEREVAN, FEBRUARY 2, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan attended the Andranik Margarian Political School of the Republican Party of Armenia on February 2 where he met with the students of the School.
As “Armenpress” was informed from the pres service of the Armenian President’s Office, at the first political school in Armenia, which was founded by the RPA in 2016, study over one hundred students, half of whom are non-partisan or members of other political parties. They represent various professions and occupations, ranging from students to state employees.
The President of Armenia greeted the students, briefly presented his vision of a contemporary politician, sent his message and advice to the young people embarking upon the political career. Later, he answered the questions raised by the participants of the meeting and listened to their views on the topics under discussion.
In his remarks, the President highlighted the importance of education, desire to learn non-stop, a certain baggage of knowledge from different areas and urged regardless of one’s profession to familiarize with the basics of law and economics, to have a good understanding of legal wording. As for lawyers, he urged them to present this wording in a comprehensible way which will be understandable for the public at large.
According to the President, a person in politics should use any opportunity to take a course in economics even if a brief one since it will allow the person to adjust in a split second and make right decisions.
“To engage in politics one should have a solid baggage of knowledge – political activities are impossible without it. Yes, one needs knowledge to become a politician; one has to have moral attributes to engage in politics; one needs civil courage,” underscored the President.
The President of Armenia urged also to master foreign languages and at the same time to have a splendid knowledge of the Armenian language and literature.
“Familiarity with our heritage is a direct link between the past, present and tomorrow - also with the future. Without that familiarity, one is not able to think in Armenian. Without a strong command of the Armenian language, one is not able to think in Armenian. However, it is one thing to think in Armenian, to express one’s self in Armenian and quite another is to think in Russian or English and express one’s self in Armenia. This is a very practical clue because ratings are very important for the politicians. And trust me, for a long time speaking in foreign languages, adherence to all that is foreign will not bring ratings. The audience feels and sees it instantly. This is important for you to understand because for a long time to come the core of our society, the driving force of our society, its locomotive will be the societal stratum which comprises teachers, our intelligentsia at large. Thus, it is necessary to have a perfect command of the Armenian language and of our heritage,” said President Sargsyan.
The President viewed as not less important for the politician to make a distinction between the primary and secondary as well as political courage the lack of which, according to the President, make the presence in politics meaningless.
“It is extremely important for the political figure to make a distinction between the primary and secondary because you will not find solutions or knowledge on this in the textbooks. In that frenzy (and the political field is often frantic) you should be able to separate the primary from the secondary. Unfortunately, at the moment our society is in a phase when there is really too much agitation around and to find the principal thing, the truth in that disarray will bring credit to the politician. As you see, there are not too many long-lasting politicians in our political field because they are trying engage in populism. Populism may probably be good at certain moments – three days, or five, seven, fifteen, ok – six months, but thanks God our society is able to realize very soon who is able to deliver.
When one is trying all the time to move to the heavier part of the scales, it becomes a trait, and people see that too. It means one will be moving back and forth as a yo-yo, and nobody really needs a yo-yo.
I would like to invite your attention to the most important thing: the politician has to have civil courage. If there is no civil courage, the engagement in politics is meaningless. Coward people, I would say, will have a political life as short as butterfly’s or a snowdrop’s. I want you, however, to get it right and understand. There are no totally fearless people in the world; only imbeciles have no fear at all. But when your anxiety turns into fear, that’s too bad. When during that anxiety, under the influence of that anxiety you change your decisions, that’s the moment you become a coward. Under no circumstance, never ever change your decisions because of pressure or fear. One of the presidents of the United States said a wonderful thing, he said to never fear concessions or negotiations, but never go to concessions or negotiations out of fear. In my opinion, Kennedy was one of the best president of the United States, and I believe his words are pretty consistent with what is going on today. For instance, we will never make concessions regarding the Nagorno Karabakh issue under pressure; we are ready for a compromise to solve the problem peacefully, without a war but no pressure – internal or external, can have any impact, otherwise for us it would be time to go packing,” stressed the President of Armenia.
The President of Armenia worded his message and urges based on his own experience as well as on the examples from the international practices and assessments, spoke about difficulties and problems which appear in case the politician is lacking one of the mentioned above attributes.