Թուրքիայում կալանավորվել է քրդամետ կուսակցության ևս մեկ պատգամավոր
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության պատգամավոր Մերալ Դանըշ Բեշթաշը կալանավորվել է ահաբեկչության դեմ տավող հետաքննության շրջանակում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Անադոլու» գործակալությունը:
Բեշթաշը մեղադրվում է «զինված ահաբեկչական խմբավորման անդամ լինելու» մեջ:
Հունվարի 30-ին ձերբակալվել էին կուսակցության անդամ երկու պատգամավոր ևս` կուսակցության խոսնակ Այհան Բիլգենը և Լեզգին Բոթանը: Վերջինս ցուցմունք տալուց հետո ազատ էր արձակվել:
Նույն օրն ազատ էր արձակվել նաև 2016 թվականի նոյեմբերից կալանավորված պատգամավոր, կուսակցության մեջլիսի խմբակցության փոխնախագահ Իդրիս Բալուքենին:
Իդրիս Բալուքենի ազատ արձակմամբ շարունակում են կալանավորված մնալ մեջլիսում Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության անդամ 59 պատգամավորից 10-ը: Նրանց շարքում են կուսակցության համանախագահներ Սելահաթթին Դեմիրթաշը և Ֆիգեն Յուքսեքդաղը, ինչպես նաև խորհրդարանական խմբակցության երկու ղեկավարները: Նրանք ևս մեղադրվում են «զինված ահաբեկչական խմբավորման անդամ լինելու, հանցագործություն կատարելուն դրդելու և ահաբեկչական խմբավորման քարոզչությունն իրականացնելու» մեջ:

В Турции задержан еще один депутат турецкого Меджлиса от прокурдской Демократической партии народов
В рамках расследования по борьбе с терроризмом, в Турции задержана еще один депутат турецкого Меджлиса от прокурдской Демократической партии народов – Мерал Даныш Бешташ. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентство «Анадолу».
Ее обвиняют в участии в «вооруженной террористической группировке». 30-го января были задержаны еще два депутата турецкого Меджлиса от прокурдской Демократической партии народов, которых освободили после дачи показаний.
Освободили также другого депутата турецкого Меджлиса от прокурдской Демократической партии народов – Идриса Балукена.
Ранее в Турции были задержаны два сопредседателя крупнейшей оппозиционной прокурдской Демократической партии народов (HDP), а также 11 депутатов от нее. Селахаттин Демирташ был задержан в Диарбекире, полиция задержала сопредседателя партии Фиген Юкседаг в Анкаре.
Из прокуратуры Диарбекира сообщают, что против задержанных ведется расследование по обвинению «в участии в террористичесих группировках, организации преступлений и террористической пропаганде».