Սերժ Սարգսյանը ներկա է գտնվել Արևային էներգետիկայի ներդրումային համաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հունվարի 25-ին մայրաքաղաքի «Էլիտ պլազա» բիզնես կենտրոնում ներկա է գտնվել Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության հիմնադրամի ու «Էքսպոմեդիա» ցուցահանդեսների նախագծման կենտրոնի կողմից կազմակերպված «Էներգետիկայի շաբաթ-2017» խորագրի ներքո անցկացվող Արևային էներգետիկայի ներդրումային համաժողովի բացման արարողությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության Նախագահը համաժողովում հանդես է եկել ողջույնի խոսքով:
Համաժողովը միտված է ներկայացնելու Հայաստանում էներգախնայողության և վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում վերջին զարգացումները, ոլորտում առկա հիմնախնդիրները, ներդրումային հնարավորությունները, ֆինանսավորման հնարավոր աղբյուրները, տեխնոլոգիական և ինժեներական լուծումները, հեռանկարային ծրագրերը: Համաժողովին մասնակցում են տարբեր երկրներից երեսունից ավելի օտարերկրյա ընկերություններ, որոնք հետաքրքրված են Հայաստանում արևային կայաններ կառուցելու հնարավորությամբ։
Հունվարի 25-27-ն անցկացվող միջոցառումների շարքը ներառում է նաև եռօրյա ցուցահանդես, որում ներկայացված են տեղական արտադրողներ և ոլորտի մասնագիտացված ընկերություններ: Ցուցահանդեսի կազմակերպիչների հավաստմամբ` միջոցառումը հնարավորություն կտա այցելուներին ծանոթացնելու ջերմամեկուսիչ նյութերի, լուսավորության և ջեռուցման էներգաարդյունավետ համակարգերի, արևային տեխնոլոգիաների նմուշներին և այս ոլորտում առաջարկվող ծառայություններին։
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ողջույնի խոսքը
Արևային էներգետիկայի ներդրումային համաժողովի բացման կապակցությամբ
Ես սիրով ողջունում եմ Արևային էներգետիկայի ներդրումային համաժողովի մասնակիցներին, որն անցկացվում է «Էներգետիկայի շաբաթ-2017» միջոցառման շրջանակներում:
Էներգետիկայի բնագավառը, լինելով Հայաստանի տնտեսության կարևոր ճյուղերից մեկը, վերջին տարիներին էական ձեռքբերումներ է գրանցել: Այս ոլորտում տարվող աշխատանքներն ուղղված են Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության մակարդակի բարձրացմանը, հուսալի և անխափան ծառայությունների մատուցմանը:
Միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների աջակցությամբ գրեթե ամբողջովին արդիականացվել են համակարգային նշանակություն ունեցող բարձրավոլտ ենթակայանները: Այս բնագավառում շարունակական և հետևողական աշխատանքներ են տարվում նոր հզորություններ ստեղծելու, էլեկտրահաղորդման նոր գծեր կառուցելու, նոր տեխնոլոգիաներ ներդնելու ուղղությամբ:
Տարածաշրջանային առումով արդյունավետ համագործակցում ենք մեր հարևանների՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության և Վրաստանի հետ: 2019 թվականին շահագործման կհանձնվեն Հայաստան-Իրան և Հայաստան-Վրաստան էլեկտրահաղորդման գծերը, որոնք լիովին նոր մակարդակի կբարձրացնեն Հայաստանի էներգետիկ համակարգը: Նշված ծրագրերի իրագործումը թույլ կտա իրականացնել էլեկտրաէներգիայի տարանցումներ, սեզոնային փոխհոսքեր և փոխանակումներ, առևտրային այլ գործարքներ:
Հայաստանը, որպես Եվրասիական տնտեսական միության անդամ, կարող է յուրօրինակ կամուրջ լինել Իրանի Իսլամական Հանրապետության և Եվրասիական տնտեսական միության միջև: Այդ հանգամանքը լիովին հնարավորություններ է ստեղծում ներդրումային բազմաթիվ ծրագրեր իրականացնելու համար՝ ինչպես պետական, այնպես էլ մասնավոր հատվածի կողմից:
Երկարաժամկետ առումով «կանաչ» սկզբունքների վրա հիմնված տնտեսությունները ավելի հեռանկարային են և կայուն: Հենց այդ պատճառով այս բնագավառի զարգացման ռազմավարության համատեքստում հատկապես կարևորում ենք վերականգնվող էներգետիկայի զարգացումը՝ արևային, հողմային, երկրաջերմային և հիդրոէներգետիկայի ուղղություններով:
Բազմաթիվ փորձագիտական հետազոտությունների արդյունքների համաձայն՝ Հայաստանն ունի արևային էներգետիկայի զարգացման մեծ ներուժ: Ներդրողների համար գրավիչ դաշտ ստեղծելու նպատակով վերջին շրջանում իրականացվել են մի շարք օրենսդրական բարեփոխումներ՝ կիրառելով համաշխարհային լավագույն փորձը:
Հարկ է նշել, որ վերջին տարիների ընթացքում շուրջ 80%-ով նվազել է արևային ֆոտովոլտային կայանների տեխնոլոգիաների արժեքը: Դրա շնորհիվ արդյունաբերական ծավալի արևային ֆոտովոլտային տեխնոլոգիան Հայաստանում առկա էլեկտրաէներգիայի արտադրության մյուս տեխնոլոգիաների նկատմամբ դարձել է մրցունակ: Նախնական հաշվարկները ցույց են տալիս, որ այժմ այդ նորագույն տեխնոլոգիաների շնորհիվ հնարավոր է ստանալ ֆոտովոլտային կայանների համար մրցունակ սակագին, ինչն իր հերթին թույլ կտա բացառել բացասական ազդեցությունները վերջնական սպառողների համար սահմանված էլեկտրական էներգիայի սակագնի վրա:
Այսպիսով, համաշխարհային ճանաչում ունեցող ընկերությունների համար հնարավորություններ են ստեղծվում մասնակցելու Հայաստանում իրականացվող մրցույթներին և կառուցելու մեծ հզորությամբ ֆոտովոլտային կայաններ:
Առաջիկա մի քանի տարիների ընթացքում մենք նախատեսում ենք զգալիորեն ավելացնել վերականգնվող էներգետիկայի բաժինը ընդհանուր էներգետիկ հաշվեկշռում՝ կառուցելով արևային, հողմային և երկրաջերմային էլեկտրակայաններ:
Այս համաժողովը շատ լավ հարթակ կարող է դառնալ՝ քննարկելու Հայաստանում վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում վերջին զարգացումները և ներդրումային հնարավորությունները:

YEREVAN, JANUARY 25, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan on January 25 took part in the opening ceremony of the Solar Energy Investment Conference held on the sidelines of the “Energy Week 2017” events that were organized by Armenia Renewable Resources and Energy Efficiency Fundand “Expomedia” Center of Exhibition Projects, press service of the President’s Office told “Armenpress”.
The conference aims at presenting the latest developments in Armenia’s energy efficiency and renewable energy sector, existing problems, possible sources of finance, investment opportunities, technological and engineering solutions and perspective projects. More than 30 foreign companies from various countries are taking part in the conference which are interested in the opportunity of constructing solar power plants in Armenia.
The series of events include an exhibition in which local producers and sector’s specialized companies will be represented. The organizers of the exhibition said the event will enable the visitors to get acquainted with samples of lighting and heating energy efficient systems, solar technologies and the proposed services in the field.
President Sargsyan delivered a welcoming speech at the conference.
"Armenpress" presents his full speech:
“Distinguished Colleagues,
I cordially salute the participants of the Solar Energy Investment Conference which is being held in the framework of the Energy Week-2017 event.
As one of the most important areas of the Armenian economy, the energy area in recent year has registered substantial achievements. The works conducted in this area are aimed at raising the level of the energy security of Armenia, providing dependable and uninterrupted services.
With the assistance of the international financial institutions, the high-voltage substations of structural importance have been almost totally renovated. Constant and persistent activities aimed at the creation of new capacities, construction of new power lines, and introduction of new technologies are being carried out in this area. In the regional context, we are efficiently cooperating with our neighbors – the Islamic Republic of Iran and Georgia. Armenia-Iran and Armenia-Georgia power lines will be put into operation in 2019 which will allow to elevate the energy system of Armenia to a qualitatively new level. The implementation of the mentioned above programs will allow to carry out the transit of energy power, seasonal sub-flows and swaps, as well as other commercial deals.
As a member of the Eurasian Economic Union, Armenia can become a unique bridge between the Islamic Republic of Iran and the Eurasian Economic Union. This factor creates excellent opportunities for the implementation of various investment projects by the state as well as private sectors.
In the long-run, the economies based on “green” principles are more promising and stable. For that very reason, in the development strategy of this particular area, we especially stress the importance of the development of the renewable energy such as solar, wind, thermal and hydro energy.
According to numerous of scientific explorations, Armenia possesses a great potential for the development of solar energy. In order to create an attractive milieu for the investors, in recent period of time we have implemented a number of legislative reforms, using the best world practices.
It is necessary to note that in recent years the cost of technologies for solar photovolt panels has decreased by nearly 80%. For that very reason, compared to other technologies for energy production, the industrial-scale technology for solar photovolt panels has become competitive. The preliminary studies show that thanks to these modern technologies currently it has become possible to get a competitive price for solar photovolt panels which in turn will allow to avoid negative impact on the set energy price for the ultimate consumers.
Thus, the world famous companies have every opportunity to participate at the tenders in Armenia and to build great capacity solar photovolt panels.
In coming years, we are planning to dramatically increase the share of renewable energy in the general energy “balance sheet” through the construction of solar, wind, and thermostations.
This Conference may become an excellent platform to discuss the latest developments in the area of renewable energy in Armenia and investment opportunities.
I wish you productive work and every success. I am confident that the results will not be long in coming”.