Քանի դաշնակից կունենա Ադրբեջանը, երբ չկարողանա վճարել որեւէ մեկի աջակցության դիմաց. Ֆրանկ Էնգել
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի խավիարային դիվանագիտությանը վերջ կդրվի՝ լինի դա քրեական հետաքննությունների եւ դրանցից բխող դատական որոշումների միջոցով, թե այն հանգամանքի, որ Ադրբեջանի հասարակության համար այս երեւույթը դառնում է ավելի ու ավելի անհանդուրժելի: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում, խոսելով Ադրբեջանի քաղհասարակության ներկայացուցիչների՝ ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանին ձայնի իրավունքից զրկելուն ուղղված հայտարարության մասին, ասաց Եվրախորհրդարանի լյուքսեմբուրգցի պատգամավոր Ֆրանկ Էնգելը:
«Ադրբեջանի քաղհասարակությունը խորհրդարանական ներկայացուցչության իրավունք ունի միջազգային համաժողովներում, որոնք մշտապես հիմնված չեն գումարների եւ նվերների համոզիչ ուժերի վրա: Հետաքրքիր է՝ քանի ընկեր եւ դաշնակից կունենա Ադրբեջանը իր սահմաններից դուրս, երբ այլեւս չկարողանա շռայլորեն վճարել որեւէ մեկի աջակցության դիմաց»,-ասաց պատգամավորը:
Օրերս ադրբեջանական քաղաքացիական հասարակության 30 ներկայացուցիչ հանդես էր եկել համատեղ հայտարարությամբ, ըստ որի՝ ԵԽԽՎ-ին կոչ է արվել կազմակերպությունում Ադրբեջանի պատվիրակությանը զրկել ձայնի իրավունքից, ինչպես նաեւ առաջիկայում՝ հունվարի 23-27-ը կայանալիք ձմեռային նստաշրջանին, անդրադառնալ կառույցի ներսում ի հայտ եկած կոռուպցիոն սկանդալին:
Ավելի վաղ ադրբեջանական խավիարային դիվանագիտության մասին հայտնի էր դարձել Միլանի դատախազությունում ԵԽԽՎ նախկին փոխնախագահ, Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության խմբակցության ղեկավար Լուկա Վոլոնտեի նկատմամբ հարուցված քրեական գործի շրջանակում:Այդ մասին 2016 թվականին «Խավիարային դիվանագիտություն. եվրոպական ճահիճ» խորագիրը կրող զեկույց էր հրապարակել «Կայունության եվրոպական նախաձեռնություն»-ը:

Франк Энгель: Сколько союзников будет у Азербайджана, когда он не сможет платить за поддержку?
Икорной дипломатии Азербайджана будет поставлен конец – будь то уголовным расследованием и судебными решениями, или же благодаря тому, что для общества Азербайджана это явление становится все более неприемлемым. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказал депутат Европарламента от Люксембурга Франк Энгель.
«Гражданское общество Азербайджана имеет представительские права в международных конференциях, которые не всегда основаны на убедительной силе подарков и денежных сумм. Интересно, сколько союзников будет у Азербайджана, когда он не сможет платить за поддержку?»,- сказал депутат Европарламента от Люксембурга Франк Энгель.
На днях 30 представителей азербайджанского гражданского общества выступили с совместным заявлением, в котором предлагали лишить права голоса делегацию Азербайджана в ПАСЕ, а также обратить внимание на ближайшей сессии ПАСЕ 23-27-го января на факт коррупционного скандала в этой организации.
Ранее стало известно о подкупе бывшего вице-председателя Народной партии Европы Лука Волонте, против которого было возбуждено уголовное дело в прокуратуре Милана. Об этом в 2016 году был опубликован доклад европейской Инициативы стабильности под названием «Европейское болото икорной дипломатии».